Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 24 listopad 2012 19:27
Debata na temat metropoli

23 listopada 2009 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się pierwsza dyskusja, na której publicznie powiedziano, że Bydgoszcz może utworzyć samodzielną metropolię. Napiszemy także o próbie wystąpienia Bydgoszczy ze Związku Miast Polskich.

 

Próba samobójcza doprowadziła do tragedii?

Zaczniemy jednak od wybuchu gazu, który miał miejsce 21 listopada przy ulicy Kąkalowej, w wyniku którego zawalił się jeden dom, uszkodzeniu uległo także przedszkole (straty oszacowano na 200 tysięcy złotych). Na szczęście zdarzenie miało miejsce w sobotę i w przedszkolu nie było dzieci. W wyniku zdarzenia zginął 38-latek. Niewykluczone, że była to próba samobójcza.

 

Bydgoszcz może sama powołać metropolię

Z inicjatywy posłanki Grażyny Ciemniak i Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim konferencja poświęcona metropolią. Bydgoszcz zasługuje na metropolie, mnie by się osobiście marzyło aby była aglomeracja bydgoska z centrum w Bydgoszczy, największym mieście regionu, jak to jest na całym świecie – mówiła posłanka Grażyna Ciemniak.

 

Koncepcje metropolii bydgoskiej, z miastem centralnym Bydgoszczą, po raz pierwszy na tej konferencji przedstawiło nowo powstałe  Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.

 

Ten ma władze kto ma pieniądze – mówił o podziale środków przez Urząd Marszałkowski ówczesny wojewoda Rafał Bruski, który zauważył po raz pierwszy publicznie, że pieniądze nie są dzielone uczciwie. W jego ocenie pieniądze powinny być dzielone w oparciu o liczbę mieszkańców - Jest prosta zasada złotówka dla Torunia, 1,70 dla Bydgoszczy.

 

W konferencji uczestniczyli niektórzy bydgoscy parlamentarzyści oraz samorządowcy  z regionu. Zabrakło jednak przedstawicieli Urzędu Miasta Bydgoszczy, który był nieprzychylny tworzeniu metropolii w oparciu o miasto centralne Bydgoszcz. Pogląd ten przez długi jeszcze czas był w Bydgoszczy tematem tabu.

 

Z S5 na toruński most

W konferencji poświęconej metropolią uczestniczył wysłannik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, któremu poseł Andrzej Walkowiak zadał pytanie dotyczące drogi ekspresowej S5 - Czy związku z przeniesieniem inwestycji jaką jest droga S5, czy te pieniądze mogę trafić na inny projekt? Pytanie to miało związek z pogłoskami, z których wynika, że niewykorzystane środki mogły by zasilić budowę mostu w Toruniu. Odpowiedź na to pytanie jednak nie padła - Nie przygotowałem się na to w tym zakresie.

 

Bydgoszcz chce wystąpić ze Związku Miast Polskich

Prezydent Dombrowicz wystąpił z wnioskiem, aby Bydgoszcz wystąpiła ze Związku Miast Polskich i Związku Miast Nadwiślańskich. Prezydent argumentował to wysoką składką członkowską i zajmowaniem się związku interesem małych miast. Warto zaznaczyć, że przewodniczącym tej organizacji wówczas był prezydent Poznania, który wystosował do władz Bydgoszczy list, w którym przypomniał, że to związkowi udało się wywalczyć  niezmniejszenie udziału dużych miast w podatku CIT z 5% do 2% oraz likwidację szkodliwego dla dużych ośrodków tzw. Janosikowego.

 

Radni nie przychylili się do wniosku prezydenta Dobrowicza i Bydgoszcz wystąpiła tylko ze Związku Miast Nadwiślańskich.

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Radny sejmikowy rezygnuje z teki wiceministra. Media piszą o konflikcie w resorcie

  Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński, związany politycznie z PSL-em, w styczniu dostał nominację na wiceministra w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Teraz z tej funkcji zrezygnował – oficjalnie z powodów osobistych, ale według ogólnopolskich mediów jest drugie dno.

 • Karty w Sejmiku Województwa wydają się już rozdane

  Do wyboru nowego Zarządu Województwa i władz Sejmiku Województwa jeszcze prawie miesiąc, ale wszystko wskazuje na to, że tutaj mamy podręcznikowe status quo i na zmiany większe się nie zanosi. Nikt nawet właściwie nie rozważa, aby marszałkiem został kto inny jak Piotr Całbecki, który w Toruniu uzyskał fenomenalny wynik. Jak spojrzymy na poprzednie kadencję to jego pozycja była równie silna, ale wtedy przynajmniej w publicystyce robiono bydgoszczanom nadzieje o marszałku z Bydgoszczy. Teraz na to się nie zanosi.

Wiadomości z regionu