Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzlak wodny króla Stefana Batorego wypromuje Bydgoszcz?

Szlak wodny króla Stefana Batorego wypromuje Bydgoszcz?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 grudzień 2012 19:55

Bydgoszcz jest jednym z miast założycielskich stowarzyszenia ,,Szlak Wodny imienia Króla Stefana Batorego”.

 

W XVI wieku król Stefan Batory chcąc uniezależnić Polskę od woli Gdańska podjął działania na rzecz udrożnienia komunikacji wodnej z Zalewu Wiślanego nad Niemen. Szlak wodny jego imienia biegnie od morza bałtyckiego Wisłą w kierunku Warszawy, a następnie po przez Narew i Kanał Augustowski na Litwę, gdzie obecnie znajduje się rzeka Niemen.

 

Z inicjatywy warszawskiej gminy Targówek podjęto kroki w celu powołania stowarzyszenia, którego zadaniem jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej tego szlaku wodnego. Inicjatywa ta spotkała się z dużą przychylnością w Elblągu.

 

W środę Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na udział naszego miasta w tym stowarzyszeniu. Część radnych miała jednak wątpliwości, czy udział Bydgoszczy w tym przedsięwzięciu nie zakończy się jak w przypadku Związku Gmin Nadwiślańskich, z którego miasto wystąpiło.

Do podjęcia uchwały zachęcał wiceprzewodniczący Rady Miasta Kazimierz Drozd, który został wytypowany przez bydgoskich samorząd jako przedstawiciel Bydgoszczy w tym stowarzyszeniu.

 

Uczestniczyłem dwa razy w posiedzeniu tego związku i muszę z przykrością stwierdzić, że prezydenci miast leżących nad Wisłą nie wiedzą w ogóle o szlaku wodnym jakie przebiega przez Bydgoszcz. Aktywne uczestnictwo może znacząco wpłynąć na promocję turystyczną Bydgoszczy – powiedział w rozmowie z nami Drozd.

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu