Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie PiS odpowiadają na życzenia

Posłowie PiS odpowiadają na życzenia

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 grudzień 2012 13:46

Na życzenia pracowników Zachem-u, w których dziękują oni parlamentarzystom za doprowadzenie do upadku tego zakładu oraz życzą dobrego samopoczucia odpowiadają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy jak można zauważyć nie specjalnie zgadzają się z zarzutami.

Dziękujemy za życzenia, które od Państwa dostaliśmy. Czujemy się nimi szczególnie poruszeni. Rzeczywiście obaj znajdujemy czas w przedświątecznej krzątaninie, by pomyśleć o pracownikach bydgoskiego ZACHEMu, którzy właśnie tracą pracę. Znajdowaliśmy czas również wcześniej, by alarmować rząd i opinię publiczną sytuacją ZACHEMu.

 

O poczynaniach zarządu ZACHEMu, których konsekwencją jest dzisiejsza sytuacja zakładu mówiliśmy wielokrotnie:

17 marca 2011 r. konferencja Kosmy Złotowskiego, ostrzeżenie, że polityka zarządu ZACHEMu prowadzi prostą drogą do likwidacji zakładu. Odpowiedzią na tę konferencję było ostrzeżenie, że naruszone zostały dobra osobiste kierownictwa firmy, że dalsze ich naruszanie skończy się pozwem. We wrześniu 2011 r. odbyła się konferencja prasowa przed bramą ZACHEMu, na której zadawaliśmy publicznie pytanie do posłów PO, czy zdają sobie sprawę z sytuacji ZACHEMu. Odpowiedzią państwa posłów Olszewskiego i Piotrowskiej było twierdzenie, że z ZACHEMem wszystko jest w porządku. W tym też czasie Kosmę Złotowskiego mieli odwiedzić przedstawiciele związkowców z ZACHEMu. Mimo umówienia, nie stawili się na spotkanie. Doszło do niego rok później w biurze poselskim Tomasza Latosa.

 

We wrześniu 2012 r. kolejny raz zorganizowaliśmy konferencję prasową i z zaskoczeniem przyjęliśmy jej niewielki odbiór w mediach.

 

Ponadto w bieżącym roku zadawaliśmy pytania w sprawach bieżących dotyczące ZACHEMu, wystąpiliśmy wreszcie z serią interpelacji na temat sytuacji ZACHEMu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że ZACHEM nie jest do uratowania. 10 września Kosma Złotowski brał udział w wiecu protestacyjnym przed ZACHEMEM. Nie było tam wielu pracowników?

 

W listopadzie 2012 w Bydgoszczy zebrał się Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości i przedstawił swoje stanowisko wobec likwidacji ZACHEMU. Na początku grudnia obaj wzięliśmy udział w interwencyjnym programie Tv TRWAM na temat sytuacji ZACHEMu.

 

Szanowni Państwo!

Staraliśmy się więc nie tylko w ostatnim czasie, ale od kilku lat zainteresować rządzących sprawą ZACHEMu. Jesteśmy jednak w opozycji. Rządy w Polsce od 2007 roku sprawuje Platforma Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym.

 

Przypominamy, że jedyny okres, w którym ZACHEM przynosił zyski, to ten, w którym Prawo i Sprawiedliwość odpowiadało za rząd. Wówczas powstał projekt rozwoju przemysłu chemicznego, w tym również ZACHEMu, w Puławach miała zostać wybudowana instalacja do produkcji aminy, która uniezależniłaby Zachem od zagranicznych dostawców. Nowy rząd Donalda Tuska zrezygnował z tych planów, a nowy zarząd ZACHEMu z prezesem Konradem Mikołajskim zaakceptował rezygnację z tych planów i uzależnił Zachem od AirProducts podpisując z tą firmą długoletni kontrakt, który doprowadził do tego, że produkcja TDI stała się nieopłacalna.

 

Przypominamy również, że przedstawiciele związków zawodowych działających z ZACHEMie z radością witali nowego prezesa Konrada Mikołajskiego. Przecież zmian domagali się w piśmie wysłanym do ministra Grada na początku 2008 roku. Treść tego pisma w kontekście późniejszych wydarzeń i faktów budzi zdziwienie i niesmak.

 

Szanowni Państwo!

Jako osoby wybrane przez mieszkańców Bydgoszczy czujemy się fatalnie w sytuacji, gdy zamyka się kolejny zakład przemysłowy w Polsce, zwłaszcza, że jest to bydgoski zakład. Czujemy się fatalnie tym bardziej, że co najmniej od 2010 roku widzieliśmy, że ZACHEM jest na równi pochyłej. Mówiliśmy o tym publicznie, także przytaczając liczby i dane rynkowe. Czujemy się fatalnie, że nie udało nam się wygrać wyborów w 2011 roku. Czujemy się fatalnie z powodu rządów Platformy Obywatelskiej, których efektem jest dzisiejsza sytuacja przemysłu w Polsce, a ZACHEMu w szczególności.

 

Drodzy Państwo!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wiemy, że znajdują się Państwo w trudnej sytuacji. Życzymy więc błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i odmiany sytuacji. Z wyrazami szacunku (-) Tomasz Latos (-) Kosma Złotowski

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu