Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent chce pomóc zwolnionym pracownikom

Prezydent chce pomóc zwolnionym pracownikom

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 grudzień 2012 18:35

Prezentujemy komunikat Urzędu Miasta przedstawiający możliwości pomocy jakie mogą uzyskać pracownicy Zachemu. Przypomnijmy, że zaraz po świętach ma rozpocząć się procedura zwolnień masowych.

 

Plan działań:

1. Spotkania z pracownikami Z.Ch. Zachem (wszystkimi zainteresowanymi); każdy otrzyma ankietę badającą oczekiwania.

2. W ramach programu :

a. spotkanie informacyjne (grupowe, liczba osób w grupie do ustalenia z pracodawcą) nt. praw osób zwalnianych, możliwości uzyskania wsparcia, sytuacji na rynku pracy, analizy zawodów deficytowych itp.

b. indywidualne doradztwo zawodowe dla wszystkich zainteresowanych – będą to dyżury doradców zawodowych w siedzibie firmy, liczba doradców w zależności od potrzeb. Spotkania mają m.in. pomóc w podjęciu decyzji odnośnie skorzystania z różnych form wsparcia.

c. kolejne działania kierowane będą do osób, które wyrażą zainteresowanie poszczególnymi formami wsparcia, tzn.:

- dotacje na rozpoczęcie własnej działalności – od 1 stycznia ruszy projekt realizowany w partnerstwie PUP i PTE, w ramach którego będą oferowane dotacje do 40 tys. zł; niezależnie od tego PUP może oferować dotacje do 20 tys. zł ze środków Funduszu Pracy.

- szkolenia zawodowe, przekwalifikowania, pokrycie kosztów uzyskania licencji, certyfikatów, pozwoleń itp. niezbędnych do podjęcia nowej pracy.

- oferta dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy dla osób zwalnianych z Zachemu – refundacja kosztów utworzenia stanowiska do kwoty 20.700 zł

- oferta dla pracodawców zatrudniających byłych pracowników Zachemu – refundacja części kosztów wynagrodzenia i składek w wysokości ok. 1 tys. miesięcznie przez pół roku,

- pośrednictwo pracy – w tym akcja informacyjna dla potencjalnych pracodawców nt. możliwości wsparcia finansowego ze strony PUP,

- pośrednictwo pracy za granicą (podpisaliśmy porozumienie z agencją SpiTra oferującą pracę w zawodach "mechanicznych" – dla zainteresowanych dodatkowo możliwość sfinansowania podstawowego kursu j. niemieckiego,

- refundacje kosztów dojazdu dla osób podejmujących pracę poza miejscem zamieszkania (przez 12 miesięcy),

- dla chętnych – możliwość odbycia stażu w nowym miejscu pracy celem przyuczenia do stanowiska (PUP w tym czasie wypłaca stypendium w wysokości 120% zasiłku).

 

Projekt "Powrót na rynek pracy III" realizowany ze środków EFS (Poddziałanie 8.1.2) na kwotę 2.309.000 zł skierowany do 100 osób zwalnianych z pracy

– możliwość udzielenia 42 dotacji na rozpoczęcie działalności oraz sfinansowanie kosztów szkoleń. Środki Funduszu Pracy w dyspozycji PUP na 2013 rok – wstępna informacja 12.658.800 zł. Środki EFS w dyspozycji PUP na 2013 rok – wstępna informacja 15.682.900 zł. Łącznie daje to kwotę 28.341.700 zł do wykorzystania m.in. na przedstawione wyżej działania (w tym rok dysponowaliśmy w sumie kwotą 18.885.800 zł, jest to więc znaczny wzrost.

 

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski uzgodnił także możliwość wystąpienia o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy w dyspozycji Ministra Pracy i Polityki Społecznej – wniosek zostanie złożony po analizie potrzeb zgłaszanych przez pracowników Zachemu, na realizację konkretnych przedsięwzięć.

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu