Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 grudzień 2012 18:54

Mimo, że okres świąteczny, to tematów w tym okresie 2009 nie brakowało. Zapraszamy zatem na przypomnienie tego czym żyliśmy w tamtym okresie.

 

Ogromne wizje ZDMiKP

17 grudnia na konferencji prasowej w ratuszu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji publicznej przedstawił dwa duże projekty inwestycyjne. Pierwszy to tramwaj do dworca PKP wraz z wybudowaniem specjalnego mostu tramwajowego przy ulicy Garbary - Jeśli dobrze pójdzie to za trzy lata Bydgoszcz doczeka się połączenia tramwajowego do dworca PKP - pisaliśmy wtedy. Kilka tygodni temu miało miejsce uroczyste oddanie do użytku tej inwestycji.

 

Druga inwestycja zakłada budowę estakady na przedłużeniu ulicy Ogińskiego w kierunku ulicy Wojska Polskiego. Ta inwestycja ma zmniejszyć natężenie ruchu w centrum. Prace inwestycyjne w tej kwestii trwają, kilka dni temu byliśmy świadkami zamocowania kolejny kilkudziesięciotonowych elementów pylonu mostu.

 

O obu inwestycjach przeczytają Państwo więcej w niedzielę na Portalu Kujawskim.

 

Budżet na rok 2010 uchwalony

Debata budżetowa zawsze wywołuje duże emocje prezydentów i radnych. W 2009 roku obrady trwały kilka godzin, miało miejsce kilka przerw i zamkniętych narad. Budżet został uchwalony.

 

Izba Wytrzeźwień do likwidacji

Tego samego dnia co uchwalony został budżet, radni podjęli decyzję o zlikwidowaniu Izby Wytrzeźwień. Nowy system postępowania z osobami pod mocnym wpływem alkoholu miały dać miastu oszczędności. Ponadto budynek Izby przy ulicy Przemysłowej był w fatalnym stanie.

Od kwietnia 2010 roku pijane osoby zamiast na Izbę Wytrzeźwień są kierowane na komisariat policji na Wyżynach. Z kolei bezdomni do schroniska.

 

Prezes portu do dymisji

Ratusz mając dość zachowania prezesa lotniska Krzysztofa Wojtkowiaka, który krytykował publicznie władze miasta i województwa za nierealizowanie zobowiązań wobec linii lotniczych Ryan Air poinformował, że zawnioskuje o jego dymisję. Tak się stało, jednak nie od razu, gdyż głównym udziałowcem portu była w tamtym czasie austriacka spółka.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu