Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPAN ośmieszył regionalnych naukowców?

PAN ośmieszył regionalnych naukowców?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 grudzień 2012 10:39

Naukowcy z naszego województwa dość aktywnie próbują przekonać nas do poglądu, że jedyna słuszna idea to budowanie metropolii w oparciu o duopol Bydgoszczy i Torunia. Jak się jednak okazuje Polska Akademia Nauk, która skupia najwybitniejszych polskich uczonych przedstawiła zupełnie inny pogląd.

14 czerwca 2011 roku, z inicjatywy jednego z doktorów bydgoskiego UKW została zorganizowana debata poświecona metropolizacji. Po za kilkoma działaczami społecznymi udział w niej wzięła rzesza studentów, którzy jak się później okazało po debacie otrzymali wpis do indeksu. Zaproszeni paneliści (doktorzy z UKW, UMK i WSG) niemal zgodnie przekonywali, że jedyne słuszne rozwiązanie to metropolia bydgosko-toruńska. Co ciekawe zdaniem dr Danieli Szymańskiej z UMK obszar chroniony Natura 2000 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem, którego możliwości urbanizacyjne z tego powodu są ograniczone, to nasza wielka zaleta.

 

Sposób prowadzenia dyskusji tak zdenerwował Jerzego Drożniewskiego, członka Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, że ten wprost stwierdził - Państwo wykorzystują swoje tytuły i małą wiedzę studentów na temat metropolizacji.

 

Debata naukowa poświęcona metropolią miała miejsce także w i tym roku. Tam doktor Szymańska próbowała pokazać jak w Europie doskonale radzą sobie różnego rodzaju duopole.

 

PAN twierdzi inaczej

Przekonywać naukowcy by mogli nas do duopolu dalej, gdyby nie najnowsze opracowanie profesora Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk, który w swoim opracowaniu wykazał, że Bydgoszcz i Toruń tworzą zupełnie dwa odrębne obszary funkcjonalne. Te spostrzeżenia potwierdzają także dane Głównego Urzędu Statystycznego. PAN zauważa także, że Bydgoski Obszar Funkcjonalny rozwija się głównie w kierunku południowym i zachodnim. Co podważa opinie o potrzebie rozwoju Bydgoszczy w kierunku wschodni. Polska Akademia Nauk jasno wskazuje także obszar chroniony Natura 2000 jako przeszkodę.

 

Jako obserwator debaty wokół metropolitarności regionu sam zauważam ciążenia Bydgoszczy w kierunku powiatu nakielskiego i inowrocławskiego. Potwierdzają to także rozmowy z mieszkańcami i samorządowcami z tamtego regionu. Ubolewać można jednak, że nie zauważyli tego nasi naukowcy z perspektywy swoich gabinetów, którzy jak by nie patrzeć odpowiadają za kształcenie młodych mieszkańców regionu. Nie zauważono także tego, że województwo kujawsko-pomorskie zarządzane przez dwuwładze plasuje się w ogonie Polski.

 

Trzeba to brutalnie stwierdzić, że w sprawie metropolizacji regionalna nauka się nie popisała. Być może problemem nie jest tutaj tylko nieudolność, ale także być może rację mają ci co coraz częściej mówią w kuluarach, że te opracowania były przygotowywane na zamówienie polityczne.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu