Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy Kujaw i Pomorza Powstanie mogą traktować jak swoje dziedzictwo (foto+wideo))

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza Powstanie mogą traktować jak swoje dziedzictwo (foto+wideo))

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 grudzień 2012 16:57

Mszą Świętą, którą sprawował w kościele garnizonowym biskup Jan Tyrawa rozpoczęły się wojewódzkie obchody 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

Następnie pod pomnikiem ,,Nieznanego Powstańca” odbył się uroczysty apel – Sukcesy powstańców dały wymierne efekty. Traktat Wersalski podpisany pół roku później ustalił by inny ład w europie środkowej, gdyby nie determinacja i poświęcenie powstańców. To powstanie powinno być dla wszystkich Polaków wielkim powodem do dumy – mówił wicewojewoda Zbigniew OstrowskiMy mieszkańcy Kujaw i Pomorza możemy traktować jej jak swoje dziedzictwo, ponieważ rozegrało się także na ziemiach tworzących dzisiaj nasze województwo.

 

Następnie odbył się uroczysty apel poległych, po którym złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczył zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Niedźwiecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, posłanka Anna Bańkowska, liczne poczty sztandarowe, kibice Zawiszy, bydgoskie koło Młodzieży Wszechpolskiej.

 

 

Niestety uroczystości rozpoczęte zostały od minuty ciszy upamiętniającej niedawno zmarłego Mariana Kadowa, który przez długie lata poświęcał wiele uwagi należytemu propagowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

 

Materiał wideo z uroczystości wkrótce.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu