Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent złamał prawo o dostępie do informacji

Prezydent złamał prawo o dostępie do informacji

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 grudzień 2012 21:04

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Bydgoszczy uznała moją skargę na prezydenta Konstantego Dombrowicza za zasadną. Moje zarzuty wobec byłego włodarza dotyczą uniemożliwiania dostępu do informacji publicznej.

W maju 2009 roku wystąpiłem jako mieszkaniec Bydgoszczy do prezydenta o udostępnienie mi szczegółowych zestawień wydatków na promocję miasta w latach 2003-2009. Jedyna informacja jaką uzyskałem to ta, że bieżące zestawienia mogę znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej (nie byłem wstanie odszukać a urzędnik udzielający mi odpowiedzi nie był wstanie mnie nakierować). Z kolei dane z lat wcześniejszych z racji zarchiwizowania miały mi zostać niezwłocznie przekazane wkrótce.

 

Żadnych informacji z ratusza od tego czasu jednak nie otrzymałem. Przygotowując publikację z cyklu ,,3 lata temu w Bydgoszczy” w lipcu bieżącego roku doszedłem do wniosku, że w interesie społecznym dobrze by było sprawę wytłumaczyć. Skierowałem do Komisji Rewizyjnej skargę na prezydenta. Ta na swoim posiedzeniu przy 3 głosach za i jednym wstrzymujących skargę uznała za zasadną. Przed tygodniem przy jednym głosie sprzeciwu zasadność skargi uznała Rada Miasta Bydgoszczy. W międzyczasie Urząd Miasta dostarczył mi zestawienia o które 3 lata temu wnioskowałem.

 

Mam nadzieje, że symboliczne przyznanie mi racji przez radnych sprawi, że w przyszłości tego typu sytuacja w naszym mieście nigdy się nie powtórzy. Osobiście pamiętam sytuację, jak w 2010 roku komisja doraźna mająca zbadać nieprawidłowości w miejskich wodociągach (złożona z radnych) miała problem z uzyskaniem od prezydenta informacji publicznych koniecznych do prowadzenia prac.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu