Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2012 18:38

Okres świąteczno-sylwestrowy w tym roku nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń. Za bardzo dużo działo się przed trzema latami.

 

Mieszkańcy naszego województwa ukradli napis

W 2009 roku opinia publiczna żyła kradzieżą napisu ,,Arbeit mach frei” z nad bramy obozu koncentracyjnego Auschitwitz-Birkenau. Postawiono na nogi całą Polska policję i tuż przed świętami się okazało, że za kradzieżą stała piątka mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ulotka wyborcza na święta

W tym roku furorę robi list od prezydenta Rafała Bruskiego do mieszkańców. Nie sugerujemy w żadnym przypadku, że list ten jest obiektem pożądania bydgoszczan. Wywołuje on jednak duże emocje, chociażby z wątpliwości czy prezydent powinien wydać pieniądze na taką wysyłkę.

Trzy lata temu bardziej na całość poszedł jednak prezydent Konstanty Dombrowicz, który dla mieszkańców wystosował świąteczne wydanie całej gazetki – Kuriera Ratuszowego, w którym się chwalił planami inwestycyjnymi.

 

Zwolnienia lekarskie za 140 złotych

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali trzech bydgoszczan, którzy za kwotę 140 złotych wypisywali sfałszowane zwolnienia lekarskie. W procederze udział brało udział dwóch lekarzy i kierowca karetki pogotowia.

 

PiS dostał po łapach w sejmiku

Jak Państwo pamiętają z powodu krytycznych komentarzy na blogu wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kujawsko-pomorski PiS wycofał rekomendację dla Macieja Eckardta, jako wicemarszałka z ramienia tej partii.

 

Zgodnie z dżentelmeńską umową Eckardt w sejmiku reprezentował Bydgoszcz (nasze miasto miało mieć dwóch wicemarszałków). Gdy Prawo i Sprawiedliwość prowadziło rozważania, kto zajmie jego miejsce okazało się, że marszałek zamiast osobę popierają przez partię Jarosława Kaczyńskiego planuje na to stanowisko mianować swojego urzędnika Michała Korolko.

 

PiS czuł się oszukany, bydgoszczanie w pewnym stopniu także.

 

Prezydent Inowrocławia za metropolią

Z punktu widzenia naszego regionu można powiedzieć, że 29 grudnia 2009 roku miało miejsce wydarzenie historyczne. Na Radzie Miejskiej Inowrocławia po raz pierwszy poruszono kwestie powstania metropolii bydgoskiej. Co ciekawe wcześniej nie mówiono o tym nawet na posiedzeniu bydgoskiego samorządu.

 

Radna Anna Trojanowska złożyła interpelacje, w której zawnioskowała, aby inowrocławski samorząd aktywnie zainteresował się uczestnictwem w metropolii bydgoskiej. W odpowiedzi prezydent Ryszard Brejza wyraził duże nadzieje, w związku z planami tworzenia metropolii w Polsce.

 

Ta wypowiedź prezydenta została przyjęta bardzo pozytywnie przez niektórych bydgoskich parlamentarzystów. Niestety przyszłość sprawiła, że po za deklaracjami z tej sesji wiele nie uczyniono w kierunku budowy metropolii z Inowrocławiem.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu