Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2012 18:38

Okres świąteczno-sylwestrowy w tym roku nie obfituje w zbyt wiele wydarzeń. Za bardzo dużo działo się przed trzema latami.

 

Mieszkańcy naszego województwa ukradli napis

W 2009 roku opinia publiczna żyła kradzieżą napisu ,,Arbeit mach frei” z nad bramy obozu koncentracyjnego Auschitwitz-Birkenau. Postawiono na nogi całą Polska policję i tuż przed świętami się okazało, że za kradzieżą stała piątka mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ulotka wyborcza na święta

W tym roku furorę robi list od prezydenta Rafała Bruskiego do mieszkańców. Nie sugerujemy w żadnym przypadku, że list ten jest obiektem pożądania bydgoszczan. Wywołuje on jednak duże emocje, chociażby z wątpliwości czy prezydent powinien wydać pieniądze na taką wysyłkę.

Trzy lata temu bardziej na całość poszedł jednak prezydent Konstanty Dombrowicz, który dla mieszkańców wystosował świąteczne wydanie całej gazetki – Kuriera Ratuszowego, w którym się chwalił planami inwestycyjnymi.

 

Zwolnienia lekarskie za 140 złotych

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali trzech bydgoszczan, którzy za kwotę 140 złotych wypisywali sfałszowane zwolnienia lekarskie. W procederze udział brało udział dwóch lekarzy i kierowca karetki pogotowia.

 

PiS dostał po łapach w sejmiku

Jak Państwo pamiętają z powodu krytycznych komentarzy na blogu wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kujawsko-pomorski PiS wycofał rekomendację dla Macieja Eckardta, jako wicemarszałka z ramienia tej partii.

 

Zgodnie z dżentelmeńską umową Eckardt w sejmiku reprezentował Bydgoszcz (nasze miasto miało mieć dwóch wicemarszałków). Gdy Prawo i Sprawiedliwość prowadziło rozważania, kto zajmie jego miejsce okazało się, że marszałek zamiast osobę popierają przez partię Jarosława Kaczyńskiego planuje na to stanowisko mianować swojego urzędnika Michała Korolko.

 

PiS czuł się oszukany, bydgoszczanie w pewnym stopniu także.

 

Prezydent Inowrocławia za metropolią

Z punktu widzenia naszego regionu można powiedzieć, że 29 grudnia 2009 roku miało miejsce wydarzenie historyczne. Na Radzie Miejskiej Inowrocławia po raz pierwszy poruszono kwestie powstania metropolii bydgoskiej. Co ciekawe wcześniej nie mówiono o tym nawet na posiedzeniu bydgoskiego samorządu.

 

Radna Anna Trojanowska złożyła interpelacje, w której zawnioskowała, aby inowrocławski samorząd aktywnie zainteresował się uczestnictwem w metropolii bydgoskiej. W odpowiedzi prezydent Ryszard Brejza wyraził duże nadzieje, w związku z planami tworzenia metropolii w Polsce.

 

Ta wypowiedź prezydenta została przyjęta bardzo pozytywnie przez niektórych bydgoskich parlamentarzystów. Niestety przyszłość sprawiła, że po za deklaracjami z tej sesji wiele nie uczyniono w kierunku budowy metropolii z Inowrocławiem.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu