Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW intencji Romana Dmowskiego

W intencji Romana Dmowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 styczeń 2013 15:13

Jutro (środa) o godzinie 19:15 w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona zostanie Msza Święta w tradycyjnym rycie rzymskim w intencji śp. Romana Dmowskiego.

 

Roman Dmowski był związany z Narodową Demokracją. Jednym z jego słynnych cytatów jest - Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.

 

Uczestniczył 29 stycznia 1919 roku w konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie wyraził oczekiwania Polski. Zdaniem wielu historyków działania Dmowskiego oraz upór powstańców wielkopolskich miały duży wpływ na ukształtowanie granic Europy po I wojnie światowej.

 

Powinniśmy czcić każdego wielkiego Polaka – mówił przed rokiem w homilii ksiądz Roman Kneblewski. W jego opinii szacunek należy się zarówno Józefowi Piłsudskiemu jak i Romanowi Dmowskiemu.

 

Z powodu choroby księdza Kneblewskiego msza nie odbędzie się.

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

  Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

 • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

  W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

Wiadomości z regionu