Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW niestabilnych czasach potrzebujemy dojrzałości politycznej (opinia)

W niestabilnych czasach potrzebujemy dojrzałości politycznej (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 luty 2016 11:32

Przed kilkoma dniami byłem świadkiem jak bydgoski samorząd ponad ponad podziałami polityczny; przedstawiciele prezydenta i radni opozycji, wręcz brawurowo przekonali przedstawicieli świata nauki, iż nie należy upierać się przy lokalizacji portu multimodalnego w Solcu Kujawskim. Miało to miejsce na posiedzeniu dwóch połączonych komisji. Wracam do tego, gdyż jest to doskonały przykład pokazujący, jaką siłą polityczną potrafimy być.

Zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby takie funkcjonowanie stało się normą, to pozycja Bydgoszczy w województwie byłaby znacznie silniejsza.

 

Na co dzień reprezentujemy różne stronnictwa, profesje, poglądy, czy nawet systemy wartości. Wiele nas dzieli, ale trzeba to jasno podkreślić, powinny być rzeczy które będą nas łączyć. W drodze konstruktywnego demokratycznego sporu powinniśmy opracować przynajmniej wspólną doktrynę bydgoską. Prezydent i opozycja muszą się natomiast nauczyć współdziałać.

 

Nie oznacza to, iż oceniam dotychczasową współpracę za fatalną. Przez okres ostatnich lat mimo wszystko poczyniliśmy wielkie postępy na tym polu. Potrzebujemy jednak wręcz kolejnego awansu cywilizacyjnego jeżeli chodzi o lokalną demokracje i wspólne sprawowanie władzy. Ta powinna być również współrealizowana przy większym udziale strony społecznej.

 

Podstawowym elementem tych wszystkich rozważań powinno być jednak pojęcie zasad moralnych, uczciwości i sprawiedliwości. Nierozłączną siostrą polityki stała się intryga, która niesie za sobą kłamstwo, oszczerstwo i obłudę. Dzieje się tak, gdy zaczyna się prywata, dziejąca się pod pozorem służby publicznej. Prowadzi to wszystko do wewnętrznego gnicia i osłabia naszą pozycję polityczną.

 

Chcąc zbudować silną politycznie Bydgoszcz musimy się wszystkiemu temu przeciwstawiać. Wymagać od siebie wzajemnie przestrzegania zasad moralnych, aby służba miastu była cnotą, wzorowaną na tej rycerskiej. Intrygantów i obłudników powinno spotkać jednoznaczne publiczne potępienie.

 

Tylko w ten sposób zbudujemy siłę polityczną, która w niestabilnych czasach, będzie wstanie przywrócić Bydgoszczy dawną świetność, chociażby tą z okresu II Rzeczypospolitej. Pisze tutaj o ,,niestabilnych czasach”, mając na myśli liczne zawirowania polityczne wokół naszego województwa.

 

Publikacja ukazała się poraz pierwszy w serwisie - www.popierambydgoszcz.pl

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu