Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz może się skurczyć o jedną czwartą

Bydgoszcz może się skurczyć o jedną czwartą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 luty 2016 19:16

Patrząc w perspektywie 35 lat do przodu demografowie przewidują spadek liczby mieszkańców największych polskich miast. Niestety, wśród ośrodków miejskich, gdzie spadek ma być najbardziej odczuwalny plasuje się Bydgoszcz.

 

Zdaniem demografów Głównego Urzędu Statystycznego do 2050 roku populacja Polski ma spaść o 4,5 mln mieszkańców, poniżej 34 mln. Odpływ ludności w najdotkliwiej odczują miasta, gdzie w 2015 roku mieszkało 23,1 mln osób, ale za 35 lat będzie to 18,8 mln, czyli spadek wyniesie mniej więcej tyle, ile dla całego kraju.

 

Najwięcej mieszkańców stracą miasta: Łódź, Katowice i Kielce – ponad 30%. Niestety na czwartym miejscu znajduje się Bydgoszcz 26,1%, przed Poznaniem 25,8%. Niewiele lepiej wygląda sytuacja Torunia, gdzie prognozy mówią o spadku na poziomie 21,7%. Wzrosnąć ma nieznacznie tylko liczba dwóch dużych miast: Warszawy i Rzeszowa.

 

Spadek liczby mieszkańców Bydgoskiemu Obszarowi Funkcjonalnemu może zamortyzować wzrost mieszkańców w powiecie bydgoskim. Szacuje się, że 2050 roku zamieszka w nim ponad 146 mln, czyli szacowany wzrost wyniesie prawie 30%.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu