Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProkuratura rozpoczyna śledztwo w sprawie Zachemu

Prokuratura rozpoczyna śledztwo w sprawie Zachemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 07 styczeń 2013 22:47

Czy upadek Zachemu jest efektem niegospodarności poprzednich władz firmy oraz głównego udziałowca CIECH? Odpowiedź na to pytanie ma udzielić prokuratorskie śledztwo.

O zbadanie tego, czy członkowie zarządu nie dopuścili się złamania prawa, do prokuratury wystąpili kilka tygodni temu związkowcy z Zachemu. Śledztwo rozpoczyna się dopiero teraz, gdyż pojawiły się wątpliwości, czy sprawę powinna prowadzić prokuratura w Bydgoszczy czy w Warszawie, gdzie mieści się kierownictwo CIECH SA. Decyzją gdańskiego sądu najlepsze kompetencje do wyjaśnienia tej sprawy maja prokuratorzy z Bydgoszczy.

 

Z kole na konferencji prasowej w Sejmie, w połowie grudnia, o zainteresowanie tą sprawą samego Prokuratora Generalnego wnioskował europoseł Zbigniew Ziobro, wraz z działaczami Solidarnej Polski z Bydgoszczy - o. Jeżeli mamy do czynienia z tak skrajnie niekorzystną decyzją ekonomiczną, gdy firma przynosząca zyski upada na rzecz swojego głównego konkurenta, to coś musi się w tej sprawie więcej kryć niż kretyńskie decyzje gospodarcze - mówił Ziobro.

 

Od 27 do 31 grudnia 2012 Zachem przy pomocy specjalistycznej firmy zwolnił około 600 pracowników Zachemu. Do zwolnień szykuje się już także spółka związana z fabryką – UCR Zachem. Tutaj pracę stracić może około 200 kolejnych osób.  

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu