Jesteś tutaj: HomeBydgoszczInteligentne systemy odkorkują miasto

Inteligentne systemy odkorkują miasto

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 09 styczeń 2013 18:16

Bydgoszcz pod względem zakorkowania wypada gorzej od dużo większych polskich ośrodków. Być może się to niedługo jednak zmieni, za sprawą podpisanej dzisiaj na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym umowy z firmą Sprint S.A., na realizację Inteligentnego Systemu Transportowego.

Koszt całej inwestycji to prawie 54 miliony złotych, 85% tej kwoty pokryje Unia Europejska. Przy wdrażaniu projektu uczestniczyć będzie kadra UTP.

 

System zakłada między innymi instalację w centrum miasta nowego typu sygnalizacji świetlnej, która będzie funkcjonowała w oparciu o informacje z systemu, na temat natężenia ruchu. Te zbierane będą przez 50 specjalistycznych kamer. W ten sposób jak liczą drogowcy ruch w mieście będzie jeszcze bardziej płynny.

 

Zamontowanych ma być także 32 tablic VMS, które będą informowali kierowców o sytuacji na drodze. Tablice pokażą przewidywany czas przejazdu daną trasą i zaproponują alternatywne warianty. To rozwiązanie może się sprawdzić w szczególności, gdy dojdzie w centrum miasta do jakiegoś wypadku, gdyż kierowcy niemalże natychmiast zostaną poinformowani o utrudnieniach. W oparciu o dane pogodowe system poinformuje kierujących także z jaką prędkością najlepiej się na danym odcinku poruszać.

 

ITS ma także ułatwić życie pasażerom komunikacji publicznej. Zainstalowane mają zostać kolejne tablice informujące o czasie oczekiwania na pojazd. W tym przypadku będą one już jednak skomunikowane z centralą, więc system nie będzie tylko elektroniczną wersją rozkładu jazdy, ale będzie uwzględniał mające miejsce opóźnienia.

 

Od momentu podpisania umowy wykonawca ma 24 miesiące na wdrożenie rozwiązań w życie.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu