Artykuły filtrowane wg daty: środa, 25 grudzień 2013 https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 20:00:07 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Ocalenie przyszło w Persji https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/3067-ocalenie-przyszlo-w-persji https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/3067-ocalenie-przyszlo-w-persji

Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy składając życzenia świąteczne apelował, abyśmy zasiadając przy wigilijnym stole pamiętali o bliźnich z Syrii, ubolewając przy tym, że Polska nie przyjęła uchodźców z tego kraju. Bliski Wschód  był miejscem, gdzie w czasie II wojny światowej schronienie znalazło ponad 100 tysięcy Polaków.

Westchnijmy w czasie wieczerzy Wigilijnej nad losem bliskiego wschodu i tym, którym jest ciężko – apelował Roman Jasiakiewicz - Kiedy spoglądam na obojętność Unii Europejskiej, również Polski, która nie znalazła jednego miejsca dla syryjskiego uchodźcy, gdzie zginęło ponad 100 tys. osób, a ponad 2 mln wyemigrowały. Myślę wówczas o naszej historii i naszych pretensjach – stali po drugiej stronie i nie przyszli z pomocą, nie wykonali umów, zerwali przymierza, byli obojętni. Tak się Polska historia toczy na okrągło.

 

Szczególnie za Syryjczyków modlił się także w te święta papież Franciszek.

 

Iran i Syria były to państwa, gdzie w 1942 roku schronienie znalazło tysiące polskich uchodźców.

 

W lipcu 1941 roku zawarto pakt Sikorski – Majski pomiędzy Związkiem Sowieckim a rządem Rzeczypospolitej Polski na uchodźctwie. Na jego mocy tysiące polskich więźniów przebywających na terenie ZSRR mogło opuścić ten kraj wraz gen. Władysławem Andersem,  wielu nie przeżyło trudów podróży. Około 116 tys. Polaków dotarło w 1942 roku do Iranu, z tego około 43 tys. cywilów. Grupę około 20 tys. stanowiły polskie dzieci.

 

Miejscem docelowym dla polskich cywilów było miasto Ishafan. To miasto stało się w pewnym stopniu polskim, prowadzono w nim polskie szkoły, dzięki temu było możliwe prowadzenie edukacji dla polskich dzieci, które miały odbudowywać zniszczoną Polskę po II wojnie światowej. 

 

W Iranie zmarło prawie 3 tys. Polaków, często przyczyną śmierci był pobyt w sowieckich łagrach. Na terenie Iranu powstały polskie cmentarze, które funkcjonują do dzisiaj.

 

Persja (dawna nazwa Iranu) dała zatem tysiącom Polaków ocalenie.  W roku 2013 miała miejsce premiera filmu dokumentalnego ,,Perskie ocalenie” powstałego przy wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RP ,który przedstawia losy polskich uchodźców w Iranie. 

]]>
Magazyn Wed, 25 Dec 2013 20:14:56 +0100
Minister Sikorski planuje wizytę w Iranie https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/3066-minister-sikorski-planuje-wizyte-w-iranie https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/3066-minister-sikorski-planuje-wizyte-w-iranie

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Islamską Republikę Iranu odwiedzić ma szef polskiej dyplomacji minister Radosław Sikorski – podaje irańska państwowa telewizja PressTV. Wizyta dla naszego regionu jest szczególna, gdyż obecnie największe inwestycje irańskiego kapitału w Polsce prowadzone są w Inowrocławiu.

Od długich lat irańscy przedsiębiorcy byli klientami huty szkła ,,Irena”. Duży wpływ na upadek tego zakładu miały zawirowanie polityczne na linii Unia Europejska – Iran, które doprowadziły do sankcji gospodarczych.

 

Na szczęście sytuacja międzynarodowa się poprawia, a kilka miesięcy temu irański inwestor zdecydował się przejąć inowrocławską hutę, gdzie obecnie prowadzone są milionowe inwestycje. W najbliższym czasie planowany jest ponowny rozruch huty, co może korzystnie wpłynąć na inowrocławski rynek pracy.

 

O tym, że relacje Iranu z Polską mogą ulec poprawie świadczy także plan złożenia oficjalnej wizyty w tym kraju ministra Radosława Sikorskiego. Będzie on jednym z pierwszych europejskich dyplomatów, którzy po poprawie stosunków UE z Iranem, planuje złożyć w nim wizytę. 

]]>
Inowrocław Wed, 25 Dec 2013 19:03:07 +0100
Święta tysiące kilometrów od domu https://www.portalkujawski.pl/region/item/3065-swieta-tysiace-kilometrow-od-domu https://www.portalkujawski.pl/region/item/3065-swieta-tysiace-kilometrow-od-domu

Pasterka w kaplicy polowej w bazie w Ghazi. Tak święta obchodzili polscy żołnierze w Afganistanie. Tysiące kilometrów od swoich domów przyznają, że tęsknią za rodzinami. Żołnierze zrobili jednak wszystko, aby ten wyjątkowy dla Polaków dzień był także a Afganistanie.

Były tysiące pierogów, setki kilogramów bigosu i litrów czerwonego barszczu. Potraw, które kojarzą się z polską wigilią. Mimo odpowiedzialnej misji polscy żołnierze znaleźli chwilę, aby przełamać się opłatkiem i wspólnie stworzyć atmosferę świąt. Były choinki, a także tradycyjna pasterka.

 

Zbyt dużo czasu na świętowanie nie było, gdyż w Afganistanie cały jest niebezpiecznie. Nasi żołnierze kontakt z najbliższymi musieli ograniczyć do krótkich rozmów za pośrednictwem internetu lub telefonu.

 

Świętowana także w bazie w Bagram i Kabulu.

 

Zmianę XIV polskiego kontyngentu w Afganistanie tworzą między innymi żołnierze z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych w Bydgoszczy oraz 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy. W latach poprzednich misję w Afganistanie wspierali bydgoscy logistycy i piloci śmigłowców z Inowrocławia.

 

Najprawdopodobniej były to już ostatnie takie polskie święta w Afganistanie, z powodu planów wycofywania polskiej misji wojskowej w tym kraju. 

]]>
Regionalne Wed, 25 Dec 2013 18:48:34 +0100