Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 19 lipiec 2014 https://portalkujawski.pl Mon, 13 May 2024 07:28:26 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Wyszogrodzkie dyskusje przy grillu https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4577-wyszogrodzkie-dyskusje-przy-grillu https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4577-wyszogrodzkie-dyskusje-przy-grillu

Grupa sympatyków Wyszogrodu spotkała się w sobotę, by porozmawiać o marzeniach związanych z pradawnym grodem oraz planach na najbliższy czas. Pod koniec sierpnia planowany jest kolejny wyszogrodzki festyn, w tym roku staje on jednak pod dużym znakiem zapytania z powodów finansowych.

Spotkanie zorganizował prezes stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród Robert Szatkowski, na które przybyło kilku młodych miłośników średniowiecznej historii Fordonu. Pierwotnie planowano po za grillem walki rycerskie, z powodu upałów z nich jednak zrezygnowano.

Tegoroczny festyn planowany jest na dzień 23 sierpnia, w tym roku nie można jednak liczyć na dotacje z Urzędu Miasta Bydgoszczy, a co za tym idzie, jeżeli nie znajdzie się żaden inny sponsor, to impreza może nie dojść do skutku.

 

 

 

W ubiegłym roku po za stoiskami na których można było m.in. strzelać z łuku, odbyła się także bardzo widowiskowa inscenizacja ataku krzyżaków na Wyszogród, która zakończyła się spaleniem specjalnie skonstruowanej na ten cel wioski.

 

Szatkowski mówi jednak o jeszcze dalej idących planach, chociażby utworzeniem przystanku dla tramwaju wodnego tuż przy Wyszogrodzie. Dodatkowo marzeniem osób zaangażowanych w tematykę Wyszogrodu jest budowa grodu średniowiecznego, który stać mógłby się jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Obok trwa obecnie rozbiórka cegielni, nieoficjalnie się mówi, że jej właściciel jest zainteresowany wymienieniem się tą działką z miastem na jakąś inną. W ten sposób pozyskać można by dodatkowe tereny na rozbudowę tej bazy turystycznej.

 

Plaża w Wyszogrodzie:

 

 

 

Wyszogród był pierwszą osadą na terenie Fordonu. Legenda głosi, że zatrzymał się w niej św. Wojciech w czasie swojej drogi na misję do Prus (w tysięczną rocznicę tej wizyty postawiono na wzgórzu krzyż, który stał się najbardziej rozpoznawalnym symbolem Wyszogrodu). Kres istnieniu grodu przyniósł najazd Krzyżaków.

]]>
Bydgoszcz Sat, 19 Jul 2014 23:47:09 +0200
Na szczycie jest porozumienie w sprawie jednoczenia prawicy, lokalnie będzie to już trudniejsze https://portalkujawski.pl/region/item/4574-na-szcycie-jest-porozumienie-w-psrawie-jednoczenia-prawicy-lokalnie-bedzie-to-ju-trudniejsze https://portalkujawski.pl/region/item/4574-na-szcycie-jest-porozumienie-w-psrawie-jednoczenia-prawicy-lokalnie-bedzie-to-ju-trudniejsze

Po wielu perturbacjach liderzy Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski zawarli porozumienie o współpracy w ramach budowania silnego bloku prawicowego, który ma odsunąć Donalda Tuska wraz Platformą Obywatelską od władzy. Jest to na pewno ważny krok w tym kierunku, ale do osiągnięcia celu jeszcze długa droga, która zapewne nie będzie łatwa, gdyż nie we wszystkich regionach o porozumienie się tych trzech partii będzie łatwo.

W dniu dzisiejszym trudno byłoby rozmawiać z politykami o szczegółach porozumienia w naszym regionie, wszyscy będą jednak zgodni w tym, że będzie ono bardzo trudne. Jeszcze kilka tygodni temu miał miejsce dość głośny rozpad w strukturach Solidarnej Polski, duża część działaczy, głównie z Bydgoszczy, odeszła do Polski Razem krytykując politykę prowadzoną przez pełnomocnika okręgowego. Z obu stron padały wzajemnie bardzo przykre słowa i ciężko sobie wyobrazić, aby te osoby nagle zaczęły ze sobą współpracować.

 

Także w strukturach PiS są duże zastrzeżenia do lokalnych działaczy Solidarnej Polski. Tworzą oni bowiem w Inowrocławiu koalicję z prezydentem Ryszardem Brejzę i Platformą Obywatelską, czyli z siłami politycznymi, z którymi działacze PiS z powiatu inowrocławskiego nie mają najlepszych relacji. Ponadto w Solidarnej Polsce zostały osoby, które w przeszłości były związane z byłym posłem PiS Tomaszem Markowskim, który będąc kilka lat temu szefem struktur wywoływał duże animozje.

 

Natomiast w Bydgoszczy można zauważyć, że strukturom Solidarnej Polski bliżej niż do PiS-u jest do współpracowników byłego prezydenta Konstantego Dombrowicza, a ten jeżeli wystartuje w wyborach prezydenckich, to będzie rywalizował przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości radnemu Markowi Gralikowi.

]]>
Regionalne Sat, 19 Jul 2014 16:48:07 +0200
Polityczne dzieje Bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4573-polityczne-dzieje-bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4573-polityczne-dzieje-bydgoszczy

Historia Bydgoszczy są to wzloty i upadki. Do tych pierwszych zaliczyć można wzmocnienie miasta przez króla Kazimierza III Wielkiego w XIV wieku w czasie wojny z krzyżakami, czy uruchomienie połączenia kolejowego z Berlinem. Bydgoszcz miała się prężnie rozwijać także dzięki związkom z miastem portowym Gdynią. Były też jednak gorsze okresy jak podpisanie traktatów welawsko-bydgoskich, na mocy których powstało silne państwo Pruskie, a następnie wyniszczające gospodarczo wojny tego państwa czy wymordowanie bydgoskich elit we wrześniu 1939 roku przez hitlerowców. Także ostatnie lata, w tym przede wszystkim reformę samorządową na mocy której powstało województwo kujawsko-pomorskie, można zaliczyć do gorszego okresu w dziejach tego miasta.

W XV wieku zaczęły się dla Bydgoszczy złote czasy, głównie dzięki Brdzie. Kwitnął handel zbożem, piwem, drewnem i innymi towarami, rozwijały się liczne cechy rzemiosł.  Znaczenie Bydgoszczy wzrosło także dzięki uruchomieniu przez króla Zygmunta III Wazy w 1613 roku jednej z czterech mennic królewskich na Wyspie Młyńskiej. W latach 1627 – 1644 była to jedyna czynna w królestwie mennica, wybijano w niej największe złote monety w całej Europie. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się Muzeum Pieniądza, które przypomina o tamtej karcie z historii grodu założonego przez króla Kazimierza III Wielkiego. W Bydgoszczy rozwijała się także nauka, głównie dzięki zakonnikom, w szczególności ojcom jezuitom.

 

Potop szwedzki przyniósł już jednak gorsze lata. O miasto Polacy ze Szwedami toczyli zażarte walki, przez co zostało ono dość mocno zniszczone, wysadzono m.in. zamek, zginęło dość wielu mieszczan. Na dodatek na mocy traktatów welawsko-bydgoskich uniezależniły się  od Polski Prusy Książęce. W efekcie straciliśmy Pomorze, a Bydgoszcz stała się miastem przygranicznym (Chełmno i Toruń były częścią Prus). Nowe państwo pruskie od 1700 roku przez ponad 20 lat toczyło wojnę z sąsiadami (m.in. Rosją i Szwecją), co z kolei przełożyło się na zapaść gospodarczą Bydgoszczy. W 1717 roku liczba bydgoszczan spadła aż do około 150 mieszkańców w obrębie murów miejskich.

 

Więcej w publikacji portalu PopieramBydgoszcz.pl - Od szlaku bursztynowego do drogowej marginalizacji.

 

Chcąc zrozumieć Bydgoszcz i jej polityczne położenie, trzeba poznać przede wszystkim jej dzieje.

]]>
Bydgoszcz Sat, 19 Jul 2014 16:29:35 +0200
Pierwsi pielgrzymki już na szlaku https://portalkujawski.pl/nakielski/item/4572-pierwsi-pielgrzymi-juz-na-szlaku https://portalkujawski.pl/nakielski/item/4572-pierwsi-pielgrzymi-juz-na-szlaku

W sobotę wyruszyła w drogę na Jasna Górę grupa złota z Górki Klasztornej (gmina Łobżenica) oraz z Sępólna Krajeńskiego. Jutro swoją dwunastodniową pielgrzymkę rozpoczną natomiast pątnicy z Nakła nad Notecią.

Wszyscy pielgrzymi z diecezji bydgoskiej swój cel osiągną 31 lipca. Dla tej diecezji będzie to 10-ta jubileuszowa pielgrzymka. Wcześniej większość grup wędrowała w ramach Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

Dla grupy błękitnej z Sępólna Krajeńskiego jest to już XXXI pielgrzymka, przewodniczy jej ks. Marian Kotewicz, którego można uznać za weterana, gdyż pieszo do Częstochowy dotarł przynajmniej kilkadziesiąt razy. Wychodzącym z Sępólna Krajeńskiego pielgrzymom pobłogosławił proboszcz ks. prałat Henryk Lesner.

 

Z Krajny przed oblicze Matki Boskiej na Jasnej Górze wędruje około 31 pielgrzymów. Jest to grupa promienista, zatem z Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką połączy się dopiero w dniu 31 lipca w ogrodzie sióstr w Częstochowie.

 

Ks. prałat Henryk Lesner żegna pielgrzymów w Sępólnie Krajeńskim Fot: Andrzej Ossowski E-Krajna.pl

 

W niedzielę z Nakła nad Notecią wyjdzie z kolei grupa srebrna, która jak pokazuje praktyka z lat poprzednich zapewne będzie liczyć około 100 pątników. Pielgrzymi w niedziele wieczorem dotrą do Bydgoszczy, skąd dzień później wraz z innymi bydgoskimi grupami wyruszą w kierunku południowym. Diecezjalna Pielgrzymka co roku liczy kilkaset osób.

 

Z kolei pielgrzymi z grup złotej, którzy dzisiaj wyruszyli z Górki Klasztornej z resztą pielgrzymki połączą się w czwartek w sanktuarium maryjnym w Licheniu.

]]>
Krajna i Pałuki Sat, 19 Jul 2014 16:18:38 +0200
W Sępólnie Policja świętowała 95 lecie https://portalkujawski.pl/region/item/4571-w-sepolnie-policja-swietowala-95-lecie https://portalkujawski.pl/region/item/4571-w-sepolnie-policja-swietowala-95-lecie

24 lipca 1919 roku dekretem naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego powstała policja państwowa. Główne wojewódzkie uroczystości Święta Policji, w jubileuszu 95-lecia tej formacji, odbyły się w piątek w Sępólnie Krajeńskim.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim, skąd następnie Kompania Honorowa Policji poprowadziła pochód w kierunku placu przy komendzie, gdzie odbyła się oficjalna część tej uroczystości. Podniesiono w sposób uroczysty flagę państwową na maszt, a następnie zasłużonym funkcjonariuszom wręczono odznaczenia państwowe. Obchody Święta Policji połączone zostały z otwarciem wyremontowanej komendy policji w Sępólnie Krajeńskim. Jednym z gości tej uroczystości był Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

 

 

Fot: Marcin Misiak / E-krajna.pl

 

Drugą częścią obchodów był festyn rodzinny zorganizowany dla mieszkańców przez Policję. Przygotowano wiele atrakcji m.in. pokaz bojowy policyjnych antyterrorystów z wykorzystaniem śmigłowca.

 

Pokaz bojowy z wykorzystaniem śmigłowca / Fot: Marcin Misiak / E-krajna.pl

]]>
Regionalne Sat, 19 Jul 2014 12:42:17 +0200
Czy zapomnieliśmy o rodakach na wschodzie? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4570-czy-zapomnielismy-o-rodakach-na-wschodzie https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4570-czy-zapomnielismy-o-rodakach-na-wschodzie

W czasie czwartkowej konferencji prasowej poświęconej programowi pomocy młodym mieszkańcom Kazachstanu polskiego pochodzenia, zadaliśmy dość istotne pytanie, czy po 1989 roku jako państwo polskie i naród polski nie zaniedbaliśmy rodaków na wschodzie.

-Kiedy dochodziło w Polsce do zmian ustrojowych, to takie pomysły abyśmy pomogli Polakom ze wschodu były, ale nic z tego nie wyszło – odpowiadał nam prof. Andrzej Sokała, który reprezentował Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Nie jest to tylko kwestia spraw finansowych, choć oczywiście to ma bardzo istotne znaczenie. Nie jesteśmy krajem tak bogatym jak Niemcy, którzy w gruncie rzeczy zorganizowali dla wszystkich mieszkańców w Kazachstanie o korzeniach niemieckich przerzut do Niemiec. To w naszym wypadku nie wchodzi w rachubę. Osoby starsze nie wyobrażają sobie w większości zmiany miejsca zamieszkania. Oni myślą o Polsce, są Polakami , żyją Polską, często w takim przeświadczeniu, że o nich zapomnieliśmy. To co możemy jednak zrobić to w większej skali pomagać młodym ludziom, którzy chcą i mogą zdobywać w Polsce wykształcenie.

 

Celem programu STEP jest umożliwienie studiowania Polakom z Kazachstanu na uczelniach w naszym regionie. Przed podjęciem nauki na studiach biorą oni udział w półrocznych kursach języka polskiego. W tym roku na KPWS w Bydgoszczy i UMK w Toruniu naukę rozpocznie 5 Polaków z Kazachstanu. Nie jest to zbyt dużo, stąd też zarówno władze obu uczelni oraz koordynatorzy programy apelują o wsparcie.

]]>
Bydgoszcz Sat, 19 Jul 2014 12:17:46 +0200