Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 14 kwiecień 2015 https://portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 18:21:13 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl IKEA coraz bliższa otwarcia https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6407-ikea-coraz-blizsza-otwarcia https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6407-ikea-coraz-blizsza-otwarcia

Przedstawiciele firmy IKEA informują nas, że budowa sklepu na skrzyżowaniu ulic Fordońskiej i Łowickiej odbywa się zgodnie z planem i jeszcze w tym roku będziemy mogli zrobić w nim zakupy. Będzie to pierwszy sklep znanej na całym świecie marki w województwie kujawsko-pomorskim.

 

W bezpośrednim otoczeniu oraz wewnątrz budynku IKEA widać intensywne zmiany. Kończy się montaż regałów magazynowych. Jednocześnie rozpoczęto instalowanie konstrukcji sali sprzedaży dużych mebli, zwanej potocznie showroom’em. Jest to miejsce z gotowymi aranżacjami zaprojektowanymi przez wykwalifikowanych dekoratorów wnętrz z zespołu IKEA. Ma inspirować i podpowiadać, jak w ciekawy i prosty sposób, za pomocą mebli i dodatków wyczarować własny styl. Przestrzeń wielkiej hali zostaje zagospodarowywana i nabiera kształtów za sprawą ścianek działowych. Powstanie tam między innymi tzw. market hall, czyli część sklepu, gdzie znajdzie się mały asortyment, bogaty w różnorodne wzory i kolory, np.: kubki, ręczniki, czy zasłony. Większe towary, takie jak meble znajdą się w części samoobsługowej, która jest ważnym elementem konceptu IKEA, opierającego się na idei oferowania szerokiego asortymentu artykułów wyposażenia domu, dostępnych dla wszystkich ludzi i wszystkich mieszkań. Troska o to, by codzienne, domowe życie wielu ludzi stawało się jeszcze lepsze widać już na poziomie showroom’u, gdzie każdy produkt jest czytelnie opisany i posiada dokładną lokalizację, dzięki czemu łatwo można go odnaleźć w magazynie. Artykuły w dziale samoobsługowym zapakowane są zaś w wygodne w transporcie, płaskie paczki.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 15 Apr 2015 00:24:21 +0200
Inowrocławia nie stać na rozwój polityki prorodzinnej https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/6406-inowroclawia-nie-stac-na-rozwoj-polityki-prorodzinnej https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/6406-inowroclawia-nie-stac-na-rozwoj-polityki-prorodzinnej

Prezydent Włocławka chce rozwijać tzw. kartę dużej rodziny, natomiast zastępca prezydenta Inowrocławia musi z bólem przyznać, że miasta na dodatkowe ulgi już nie stać.

Jedną z ciekawszych interpelacji na ostatniej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia złożyła radna Lidia Stolarska, która pytała, czy istnieje możliwość m.in. przyznania dodatkowych ulg w inowrocławskiej komunikacji miejskiej dużym rodzinom. Do takich ulg miałaby uprawniać specjalna Karta Dużej Rodziny, która wdrażana jest z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Radna Stolarska zauważa, że rozwiązania innych samorządów mogłyby być inspiracją dla Inowrocławia oraz podkreśla, że byłoby to przedsięwzięcie długofalowe i dalekowzroczne.

 

W odpowiedzi zastępca prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski przyznaje, że miejskie instytucje kultury i rekreacji oferują wiele usług bezpłatnych dla dzieci, zaś Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na wprowadzenie dodatkowych ulg nie byłoby stać. Stąd też wzorem Bydgoszczy Inowrocław nie pójdzie i nie wdroży dodatkowych ulg w komunikacji publicznej dla rodzin wielodzietnych.

 

]]>
Inowrocław Wed, 15 Apr 2015 00:15:31 +0200
Toruń już opracowuje koncepcje BiT City II https://portalkujawski.pl/region/item/6409-torun-juz-opracowuje-koncepcje-bit-city-ii https://portalkujawski.pl/region/item/6409-torun-juz-opracowuje-koncepcje-bit-city-ii

Władze Torunia chcą wybudować w ramach nazwanego roboczo projektu BiT City II dwie nowe linie tramwajowe. Został ogłoszony już przetarg na opracowanie studium dla tej inwestycji. W dużej mierze te zadania inwestycyjne miałyby zostać sfinansowane z Unii Europejskiej. Dodatkowo Toruń liczy na modernizację kolejnych dworców kolejowych oraz zakup nowoczesnych autobusów i tramwajów.

Roboczy projekt BiT City II w dokumentach pojawia się od jakiegoś czasu. Na razie o szczegółach się jednak zbyt wiele nie mówi, poza tym, że Urząd Marszałkowski najprawdopodobniej będzie jego liderem. Marszałek Piotr Całbecki także wypowiada się bez szczegółów, dając właściwie do zrozumienia, że wiele rzeczy trzeba będzie przemyśleć. Działania podjęte jednak przez miasto Toruń wydają się wykraczać poza obszar luźnych rozważań na przyszłość.

 

Na chwilę obecną nie wiemy jakie plany ma Bydgoszcz wobec BiT City II, czy w ogóle je ma, gdyż w ostatnim czasie jedyny projekt tramwajowy, o którym mówi się poważnie, to połączenie na krótkim odcinku Ronda Kujawskiego z Rondem Bernardyńskim.

 

Toruń planuje m.in. przeprowadzić za te środki generalny remont stacji Toruń Miasto, która obecnie służy mieszkańcom tego miasta do podróżowania wewnątrz miasta. Funkcjonujący już projekt BiT City łączy bowiem Toruń Wschodni z Bydgoszczą Główną, czyli obsługuje całe miasto. W przypadku Bydgoszczy BiT City nie obejmuje obecnie zachodnich dzielnic.

 

Jakie miasta w BiT City II?

Marszałek województwa w swoich wypowiedziach podkreśla potrzebę objęcia BiT City II kolejnych miast, ale tutaj także brakuje konkretów. Mówi się głównie o Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu, ale szczegółowych planów do tej pory nie przedstawiono. Natomiast bydgoscy samorządowcy uważają, że priorytetem powinno być objęcie tym systemem poza Inowrocławiem, także Nakła i Szubina. Tutaj jednak zgodności z marszałkiem nie ma, gdyż ten nie jest cały czas przekonany do rewitalizacji linii kolejowej z Bydgoszczy do Szubina, aby umożliwić w ogóle ruch pasażerski.

 

]]>
Regionalne Tue, 14 Apr 2015 23:03:01 +0200
Historia czaszki polskiego oficera zabitego w Katyniu https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6405-historia-czaszki-polskiego-oficera-zabitego-w-katyniu https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6405-historia-czaszki-polskiego-oficera-zabitego-w-katyniu

Dzisiaj w kinoteatrze Adria odbywa się organizowany przez IPN VI przegląd filmowy – Echa Katynia. Przed południem publiczność miała okazję obejrzeć duński film dokumentalny z 2006 roku pt. ,,Czaszka z Katynia”.

Na przedpołudniowe projekcje zaproszono młodzież z bydgoskich szkół. Przy okazji historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali lekcje historii przedstawiając różne ciekawostki. Dowiedzieć się można było, że jesienią 1939 roku Polskę okupowały aż cztery państwa. Oprócz Niemców i Związku Radzieckiego była to też Słowacja i Litwa, które były sprzymierzone z głównymi agresorami.

 

Czaszka znaleziona w Kopenhadze

Film dokumentalny Lisbeth Jensen przedstawia historię czaszki polskiego oficera Ludwika Szymańskiego, którą w 2005 roku znaleziono w jednym z instytutów w Kopenhadze. Okazało się wówczas, że przywiózł ją z Katynia dr Helge Tramsen, który w 1943 roku został wysłany na front wschodni, w celu zbadania masowych grobów w Katyniu. Wraz z grupą wysłanych przez Niemców naukowców zaświadczył on, że polskich oficerów zamordowano w 1940 roku, gdy tereny te znajdowały się pod okupacją sowiecką.

 

Tramsen postanowił czaszkę Ludwika Szymańskiego zabrać do Kopenhagi, aby mieć dowód tej zbrodni. Przez długi czas ukrywał ją jednak, gdyż Dania znajdowała się pod okupacją hitlerowską. Okazało się też, że był on agentem duńskiego ruchu oporu i wewnątrz czaszki przemycił plany niemieckiego zagłębia przemysłowego, które pozwoliły później na zniszczenie go przez brytyjskich pilotów.

 

Film przedstawia nie tylko zawiłe losy duńskiego naukowca, ale też opisuje działania sowieckiej propagandy. Przez długi czas bowiem Związek Radziecki za Katyń winił Niemcy. Próbowano wywierać wpływ na obecnych wraz Tramsenem w Katyniu naukowców, aby zmienili zdanie, grożąc im nawet śmiercią. Dużą wagę miały tutaj zeznania dr Helge Tramsena przed obradującą we Frankfurcie komisją amerykańskiego kongresu, w udowodnieniu, że za tą zbrodnią stała Rosja sowiecka. Sam natomiast do końca życia obawiał się zemsty sowietów. Jego córka Elizabeth zginęła w 1970 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w Warszawie.

 

Odnaleziono w Katyniu czaszkę Ludwika Szymańskiego złożono w 2008 roku (czyli już po produkcji filmu) w Kaplicy Katyńskiej w Warszawie.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 14 Apr 2015 18:04:00 +0200
Aptekarze rozmawiają w Bydgoszczy o podrabianiu leków https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6404-aptekarze-rozmawiaja-w-bydgoszczy-o-podrabianiu-lekow https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6404-aptekarze-rozmawiaja-w-bydgoszczy-o-podrabianiu-lekow

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 50% leków dostępnych w dystrybucji jest podrabiana. Sprzyja temu rozwój internetu. O zagrożeniach jakie niesie to dla pacjenta dyskutuje branża farmaceutyczna podczas odbywającego się w Bydgoszczy II Ogólnopolskiej Konferencji Farmaceutycznej.

- Odpowiednie w leki jest podstawowym elementem polityki zdrowotnej państwa – powiedziała wojewoda Ewa Mes otwierając konferencje - Chcemy wspólnie zastanowić się jak można zaradzić wspólnie nad brakiem niektórych leków oraz problemów w nadmiernym ich spożywaniem.

 

Uczestnicząca w konferencji Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz w swojej prezentacji poruszyła problematykę związaną z przestępczością farmaceutyczną. Do tego zjawiska zalicza się m.in. podrabianie leków, przemyt oraz pranie brudnych pieniędzy. Zjawisko podrabiania leków jest dość powszechne w opinii Światowej Organizacji Zdrowia, gdyż około połowa dostępnych w obiegu leków może pochodzić z niepewnego źródła. Rozrostowi tego zjawiska sprzyja internet, gdzie funkcjonują nielegalne apetki.

 

- Chodzi o to, aby pacjent miał dostęp do leków w ogóle, ale też do leku bezpiecznego i dobrej jakości – wyjaśniała Zofia Ulz - Podrobić banknot o wartości 100 euro to jest skomplikowana sprawa, ale somatropinę niekoniecznie.

 

Główny Inspektor Farmaceutyczny wyjaśniała - Jeżeli ktoś podrabia lek, to po pierwsze nie wiemy kto to robi. Jeżeli to robi to w warunkach niekontrolowanych – nie potrzeba fachowca i skomplikowanych maszyn. To nie jest kosztowne, po prostu tak to się dzieje na rynku.

 

Odbywająca się w Urzędzie Wojewódzkim konferencja porusza także inne kwestie, m.in. ocenę funkcjonowania ustawy refundacyjnej czy problematykę monopolizacji rynku aptek.

 

W Bydgoszczy gości Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz, a dyskusji przysłuchiwała się posłanka Iwona Kozłowska.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 14 Apr 2015 13:34:49 +0200
Czy Sejmik pogodzi prezydentów Bydgoszczy i Torunia? https://portalkujawski.pl/region/item/6403-czy-sejmik-pogodzi-prezydentow-bydgoszczy-i-torunia https://portalkujawski.pl/region/item/6403-czy-sejmik-pogodzi-prezydentow-bydgoszczy-i-torunia

W przyszły piątek obradować będzie Sejmik województwa. Według ustaleń z poprzedniej sesji jednym z tematów będzie ZIT, w którym brak porozumienia może zagrażać także środkom unijnym z RPO.

Przed świętami prezydentom Bydgoszczy i Torunia nie udało się dojść do porozumienia w sprawie ZIT. Wypracowanie go w najbliższym czasie będzie jednak dość trudne, gdyż obie strony okopały się na swoich pozycjach. Prezydent Rafał Bruski stoi na stanowisku, że należy utrzymać formę porozumienia, gdyż powstało ono w jego opinii tylko po to, aby móc wykorzystać środki unijne dedykowane przez Unię Europejską w ramach ZIT.

 

Włodarz Torunia Michał Zaleski chce zacieśnić jednak współpracę w ramach stowarzyszenia, nawet mimo tego, że będzie to skutkowało przesunięciem alokacji unijnych środków o kilka miesięcy. Najprawdopodobniej Toruń chce w ten sposób zrobić kolejny krok do utworzenia wspólnej metropolii bydgosko-toruńskiej, na co z kolei zbytnio nie chce się zgodzić Bydgoszcz, gdyż w tym mieście samorządowcy zauważają, że trudno o partnerską współpracę pomiędzy tymi miastami. Przykładem tego ma być chociażby niedopuszczenie do pracy w Zarządzie Województwa przedstawicieli Bydgoszczy (wicemarszałek Ostrowski nie uzyskał demokratycznego mandatu nad Brdą).

 

Szansą na rozwiązanie sporu może być sesja Sejmiku w dniu 24 kwietnia, gdzie radni planują zaprosić obu prezydentów, w celu podjęcia dyskusji na tym forum.

 

SLD może zagrać silnymi kartami

W Sejmiku lewica ma dość słabą pozycję, ale w kwestii ZIT SLD może odegrać dość ważną rolę. Bez poparcia tej partii w Bydgoszczy nie będzie możliwe ustąpienie prezydentowi Torunia. Dodatkowo samorządowcy SLD zagrozili, że jeżeli prezydent Zaleski będzie się upierał na swojej pozycji, to zgłoszą projekt uchwały kończącą współpracę Bydgoszczy z Toruniem w ramach ZIT. Taki projekt zapewne zyskałby poparcie PiS, co dałoby potrzebną większość.

 

]]>
Regionalne Tue, 14 Apr 2015 13:06:44 +0200
WIOŚ zainteresowany informowaniem inowrocławian o stanie atmosfery https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/6398-wios-zainteresowany-informowaniem-inowroclawian-o-stanie-atmosfery https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/6398-wios-zainteresowany-informowaniem-inowroclawian-o-stanie-atmosfery

W odpowiedzi na zapytanie radnego powiatowego Jacka Olecha Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska z siedzibą w Bydgoszczy wyraził wolę realnego informowania mieszkańców o stanie zanieczyszczenia na ekranie multimedialnym. WIOŚ przy tym podkreśla, że nie ma środków na pokrycie kosztów instalacji i eksploatacji nowego telebimu w Inowrocławiu.

Tego typu tablice, gdzie mieszkańcy mogą zobaczyć stężenie różnych substancji w atmosferze, są obecne w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku. Reprezentująca WIOŚ dr Elwira Jurowska zadeklarowała, że w przypadku zainstalowania takiej tablicy w Inowrocławiu przez lokalne samorządy, to bez problemu instytucja ta udostępniałaby odpowiednie dane. WIOŚ wyraża także wolę wyświetlania informacji o atmosferze, na którymś z funkcjonujących już w mieście telebimów.

 

Radny Jacek Olech informuje, że zawnioskuje do prezydenta Ryszarda Brejzy, aby użyczył przestrzeń telebimu znajdującego się na budynku teatru przy starówce.

 

Kontrowersyjna opłata

Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe, za każdy dzień pobytu kuracjusza pobiera tzw. opłatę uzdrowiskową, czyli kilkuzłotowy podatek. Zdaniem niektórych przedstawicieli opozycji niesłusznie, gdyż stan atmosfery nie do końca spełnia walorów uzdrowiskowych. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Inowrocławiu radny Andrzej Kieraj powołując się na artykuł w prasie ogólnopolskiej, zarzucał, że Inowrocław nie spełniając walorów klimatycznych takową opłatę pobiera. W odpowiedzi nie zgodził się z tym zastępca prezydenta Ireneusz Stachowiak, który twierdził, że zgodnie z informacjami jakimi dysponuje miasto z Ministerstwa Środowiska, Inowrocław walory uzdrowiskowe, pozwalające na pobór opłaty klimatycznej, spełnia. Stachowiak zadeklarował radnemu, że zwróci się do redakcji o sprostowanie informacji.

 

Tablica by nieco rozwiała wątpliwości

Z racji dużej różnicy zdań, co do sprawiedliwości pobierania opłaty uzdrowiskowej, pojawiają się wnioski dotyczące utworzenia stałej tablicy, z wynikami pomiaru atmosfery. Wówczas kuracjusze byliby o sytuacji klimatycznej informowani w sposób transparentny.

 

WIOŚ informacje o stanie atmosfery publikuje także w internecie.

 

]]>
Inowrocław Tue, 14 Apr 2015 10:12:34 +0200