Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 05 wrzesień 2020 https://portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 09:06:50 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Czy bydgoska klasa polityczna jest zdolna zawalczyć o samodzielny ZIT? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18703-czy-bydgoska-klasa-polityczna-jest-zdolna-zawalczyc-o-samodzielny-zit https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18703-czy-bydgoska-klasa-polityczna-jest-zdolna-zawalczyc-o-samodzielny-zit Czy bydgoska klasa polityczna jest zdolna zawalczyć o samodzielny ZIT?

Jutro gościem Rady Miasta Bydgoszczy będzie marszałek województwa Piotr Całbecki, jak wynika z porządku obrad, dyskusja będzie dotyczyć głównie funkcjonowania ZIT-ów (modelu współpracy metropolitalnej) w latach 2021-2027 (orientacyjnie). Bydgoscy samorządowcy nie zgadzają się na koncepcję ZIT-u bydgosko-toruńskiego, chcąc rozwijać współpracę metropolitalną w swoim obszarze. Czy w nowej perspektywie to bydgoski samorząd będzie górą?

Patrząc na perspektywę 2014-2020 górą okazali się toruńscy politycy, bowiem pomimo początkowego sprzeciwu bydgoskich samorządowców, mamy ZIT bydgosko-toruński. Odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania, jutro się nie spodziewamy,bowiem do rozstrzygnięć w sprawie ZIT jeszcze długa droga. Nie oznacza to jednak, że poniedziałkowa sesja z udziałem marszałka będzie bez znaczenia.

 

Czy wyciągnęliśmy wnioski z porażki?

Jutro możemy bowiem zobaczyć na ile bydgoscy samorządowcy potrafią uczyć się na błędach. W 2015 roku marszałek Piotr Całbecki również był gościem bydgoskich radnych, linku do mojego komentarza po tamtej sesji nie wkleję, bowiem powinniśmy o niej zapomnieć. Wielu radnych na tamtej sesji zamiast stawiać marszałkowi trudne pytania, wolało prowadzić wewnętrzną wojenkę z prezydentem. Jeden z radnych za najważniejsze uznał podziękowanie marszałkowi za to, że ten ufundował jego środowisku autokar, gdy na taki gest nie chciał się zgodzić prezydent Bruski. Rozumiem, że było to ważne dla środowiska radnego, ale to jest z punktu widzenia interesu Bydgoszczy jedynie partykularna sprawa. Jeżeli jutro dojdzie do powtórki, to można postawić tezę, że już jesteśmy przegrani w tej batalii.

 

Mniej polityki, więcej pragmatyki

Przy okazji dyskusji o ZIT zapewne nie unikniemy utarczek między radnymi, o to czym przed kilkoma laty zawiniła dana formacja polityczna. Też nie chodzi o to, aby cenzurować wypowiedzi radnych, ale oczywiście takie spory wewnętrznej debaty zostawmy na inną okoliczność niż wizyta marszałka województwa. Trzeba do 2014 roku się cofnąć, aby zauważyć błędy, które sprawiły, że wygrał wtedy Toruń.

 

Początkowo Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę o powołaniu ZIT w ramach Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, później po naciskach wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej przyjęto nową uchwałę (minimalną liczbą głosów) o utworzeniu ZIT w wariancie bydgosko-toruńskim. Główny argument jaki stawiała minister Bieńkowska to zapisy Umowy Partnerstwa pomiędzy Polską a Komisją Europejską. Tłumaczono, że utworzenie ZIT w innym wariancie niż wynikało z zapisów Umowy Partnerstwa (w dokumencie nawiązano do delimitacji obszarów ZIT w oparciu o inny dokument – Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030), wymagałoby ponownej negocjacji tego dokumentu z Komisją Europejską i duże perturbacje we wdrażaniu programów europejskich w naszym kraju.

 

Otwórzmy trilog

Dzisiaj mamy jednak taką sytuację, że Umowy Partnerstwa jeszcze nie ma, tak naprawdę nie ma jeszcze budżetu UE na lata 2021-2027, bowiem zakończenie negocjacyjnego tzw. trilogu pomiędzy Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim planuje się na październik-listopad, przy założeniu wypracowania kompromisu. Kształt nowej Umowy Partnerstwa to zatem kwestia otwarta.

 

ZIT powinny być tworzone oddolnie, czyli będzie musiała być na to zgoda wszystkich samorządów uczestniczących w danym obszarze. W mojej opinii jest to właściwy czas, aby Rada Miasta Bydgoszczy zasygnalizowała ministerstwu odpowiedzialnemu za negocjacje z Komisją Europejską umowy na nową perspektywę, iż na zapisy narzucające ZIT bydgosko-toruński samorząd się nie zgodzi. Jakby nie patrzeć – powiedzenie tego dzisiaj, będzie również uczciwym wskazaniem problemu na etapie zanim Umowa Partnerstwa zostanie przyjęta.

 

Pisałem kilka zdań wcześniej, że zapowiada się dość emocjonujący trilog w Unii Europejskiej, bowiem tuż po tym jak Rada Unii Europejskiej (przywódcy państw członkowskich) ogłosiła kompromis dotyczący wieloletniego budżetu UE 2021-2027, Parlament Europejski przyjął rezolucję krytycznie odnoszącą się do przyjętej propozycji. O ile sama rezolucja nie ma mocy sprawczej, to jest to wyraźny sygnał, że Parlament Europejski budżetu w tej formie nie przyjmie, co otwiera już na swój sposób dalsze negocjacje.

 

Rada Miasta Bydgoszczy stawiając dzisiaj swoje racje, w praktyce otworzyłaby trilog, którego stronami stałoby się Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz właściwe do wdrażania polityki rozwoju ministerstwo.

Chcę z góry zaznaczyć, że nie zachęcam do przyjmowania jutro, na szybko stanowiska przez Radę Miasta. Można to uczynić bez presji czasu w najbliższym czasie.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 06 Sep 2020 00:40:54 +0200
Rekord jeżeli chodzi o ozdrowienia. Kolejny szczyt COVID-19 może być już za nami (raport) https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18704-rekord-jezeli-chodzi-o-ozdrowienia-kolejny-szczyt-covid19-moze-byc-juz-za-nami-raport https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18704-rekord-jezeli-chodzi-o-ozdrowienia-kolejny-szczyt-covid19-moze-byc-juz-za-nami-raport Rekord jeżeli chodzi o ozdrowienia. Kolejny szczyt COVID-19 może być już za nami (raport)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby ozdrowiało z COVID-19 2526 osób, najwięcej od początku epidemii w Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim były to 62 ozdrowienia, również największa dzienna wartość. Jest to też liczba większa niż liczba stwierdzonych nowych zachorowań w ciągu ostatnich trzech dób. W rezultacie na naszym wykresie widzimy, że liczba aktywnych przypadków zaczęła spadać.

 

Kolejne dni pokażą, czy tendencja się utrzyma i czy będziemy mogli powiedzieć, że drugi szczyt w naszym województwie – po fali zachorowań którą notujemy w tak dużej skali od przełomu lipca i sierpnia -  jest już za nami.

 

 

Podsumowanie sierpnia:

 

 

Przypomnijmy, że w skali ogólnopolskiej, tendencję spadkową aktywnych przypadków notujemy od tygodnia.

Aktywne przypadki w Polsce / źródło: worldometers.info

 

Według analityków ExMetrix w połowie września pojawi się duży wzrost zachorowań związany z jednej strony z sezonem sprzyjającym infekcjom, a z drugiej strony powrotem uczniów do szkół. W przypadku naszego województwa według ExMetrix coraz wyraźniejszy wzrost nowych przypadków będzie widoczny już w najbliższych dniach. Więcej o prognozach dla naszego województwa piszemy: Analitycy przewidują znaczący wzrost zachorowań w naszym województwie

 

 

]]>
Magazyn Sat, 05 Sep 2020 13:14:23 +0200
Nasza planeta jest starsza niż przewidywano. Jej rdzeń może mieć ponad 1,3 mld lat https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18695-nasza-planeta-jest-starsza-niz-przewidywano-jej-rdzen-moze-miec-ponad-1-mld-lat https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18695-nasza-planeta-jest-starsza-niz-przewidywano-jej-rdzen-moze-miec-ponad-1-mld-lat Nasza planeta jest starsza niż przewidywano. Jej rdzeń może mieć ponad 1,3 mld lat

Jedną z tajemnic Ziemi jest wiek jej wewnętrznego jądra. Naukowcy od dawna uważają, że rdzeń Ziemi odgrywa istotną rolę w tworzeniu osłony magnetycznej, która sprawia, że planeta nadaje się do zamieszkania. Różne były jednak szacunki, kiedy faktycznie uformował się jej rdzeń wewnętrzny. Najnowsze badania wykazały, że jest on znacznie starszy, niż wydawało się do tej pory – zamiast 565 mln lat liczy ich nawet dwukrotnie więcej.

 

 

W ciągu 4,5 mld lat historii Ziemi jej całkowicie płynne żelazne jądro ostygło na tyle, że utworzyło w środku stałą kulę. Obecnie jądro naszej planety składa się z litego wewnętrznego jądra żelaznego otoczonego rdzeniem zewnętrznym ze stopionego żelaza.

 

Rdzeń pełni istotną rolę, bo tworzy osłonę magnetyczną, która chroni naszą planetę przed szkodliwymi strumieniami promieniowania słonecznego. To dzięki temu ​​Ziemia nadaje się do zamieszkania. Naukowcy mają jednak problem z oszacowaniem wieku jądra naszej planety. Niedawno amerykańscy badacze stworzyli w laboratorium warunki zbliżone do centrum Ziemi i ustalili, że jądro jest znacznie starsze, niż wydawało się do tej pory. Wcześniejsze badania mówiły, że liczy ono 565 mln lat, jednak okazuje się, że może mieć nawet 1,3 mld lat.

 

Wyniki badań pomogą określić sposób, w jaki rdzeń przewodzi ciepło oraz źródła energii, które zasilają geodynamikę planety, czyli mechanizm podtrzymujący pole magnetyczne Ziemi.

 

– Ludzie są bardzo ciekawi wiedzy o pochodzeniu geodynamiki, sile pola magnetycznego, ponieważ przyczyniają się one do przystosowania planety do życia – tłumaczy Jung-Fu Lin, profesor na Uniwersytecie Teksasu, który kierował badaniami.

 

Obecnie w jądrze Ziemi występują dwa rodzaje konwekcji: termiczna, generowana przez wahania temperatury, oraz kompozycyjna, w której lżejsze pierwiastki uwolnione na granicy wewnętrznego rdzenia wznoszą się przez płynny rdzeń zewnętrzny. W obu przypadkach wytwarzane są prądy elektryczne, które ładują rdzeń. Zanim jednak wykrystalizował się stały rdzeń, w jądrze Ziemi możliwa była tylko konwekcja termiczna.

 

Aby przewodzić i utrzymywać takie temperatury, które pozwolą generować geodynamo, przewodność cieplna żelaza musi być bardzo wysoka. Zespół amerykańskich naukowców postanowił przyjrzeć się przewodności cieplnej żelaza pod ciśnieniem i w temperaturach zbliżonych do temperatur w rdzeniu. Osiągnęli to poprzez ściskanie podgrzanych laserem próbek żelaza między dwoma diamentowymi kowadłami.

 

– Gdy oszacowaliśmy, ile ciepła przepływa z zewnętrznego jądra do dolnego płaszcza ziemskiego, mogliśmy określić, kiedy Ziemia ostygła dostatecznie do tego stopnia, że rdzeń wewnętrzny zaczął się krystalizować – tłumaczy Jung-Fu Lin. – Dzięki lepszym informacjom na temat przewodnictwa i strumienia ciepła mogliśmy dokładniej oszacować wiek wewnętrznego rdzenia Ziemi.

 

Naukowcom udało się zmierzyć przewodność elektryczną i cieplną próbki pod ciśnieniem 170 gigapaskali (1,7 mln razy większe niż ciśnienie atmosferyczne) oraz w temperaturze 3 tys. kelwinów. Kiedy zmierzyli przewodnictwo w próbce, okazało się, że jest ono nawet o 50 proc. niższe niż to, co byłoby wymagane dla oszacowania wieku rdzenia wewnętrznego na 565 mln lat. Naukowcy ustalili górną granicę przewodnictwa cieplnego ciekłego żelaza w warunkach rdzenia, a dzięki temu mogli oszacować wiek wewnętrznego jądra Ziemi na 1–1,3 mld lat.

 

]]>
Magazyn Sat, 05 Sep 2020 08:20:01 +0200
National Geographic zaprasza do zwiedzania Bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18693-national-geographic-zaprasza-do-zwiedzania-bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18693-national-geographic-zaprasza-do-zwiedzania-bydgoszczy National Geographic zaprasza do zwiedzania Bydgoszczy

W ostatnim czasie na portalu National Geographic Polska ukazała się publikacja, w której wprost zachęca się turystów do odwiedzenia Bydgoszczy i poznania jej uroków - W mieście można natrafić na liczne pomniki. Godna uwagi jest zwłaszcza słynna Łuczniczka - efektowna rzeźba z Parku Kochanowskiego. Jest to jedna z najstarszych rzeźb, jakie można znaleźć na terenie miasta – czytamy na portalu.

W mieście o tak bogatej historii każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca National Geographic do wizyty nad Brdą. Publikacja zachęca m.in. do odwiedzenia Katedry Bydgoskiej oraz przyjrzenia się wizerunkowi Matki Boskiej Pięknej Miłości, obrazowi mającemu wielką wartość zabytkową i sentymentalną. Zachęca się również do wizyty w Muzeum Okręgowym oraz do skorzystania z ,,zielonych” walorów Bydgoszczy – ze spaceru na Wyspie Młyńskiej, czy do odwiedzin w Parku Kazimierza Wielkiego, pojawia się również zaproszenie do Myśłęcinka.

 

National Geographic za ciekawszą atrakcję wskazuje również Muzeum Mydła i Historii Brudu.

 

Więcej na stronach wydawnictwa: https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/bydgoszcz-co-warto-zobaczyc-atrakcje-na-weekend-i-dluzszy-pobyt?page=1

 

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Bydgoszcz Sat, 05 Sep 2020 08:07:34 +0200