Artykuły filtrowane wg daty: niedziela, 03 październik 2021 https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 20:48:13 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Konfederacja zarzuca staroście dyskryminowanie pracowników https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21243-konfederacja-zarzuca-staroscie-dyskryminowanie-pracownikow https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21243-konfederacja-zarzuca-staroscie-dyskryminowanie-pracownikow Konfederacja zarzuca staroście dyskryminowanie pracowników

O Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu zrobiło się głośno po tym, gdy starosta Wiesława Pawłowska zobowiązała pracowników starostwa do przedstawienia oświadczenia czy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Jak pokazuje praktyka kolejne osoby w obawie przed gorszym traktowaniem od zaszczepionych pracowników przyjęły szczepionkę albo się zapisały na szczepienia, stąd też niezaszczopione w starostwie są pojedyncze osoby. Mecenas Joanna Wawrzyniak z Konfederacji wskazuje jednak wprost na praktyki dyskryminacyjne.

Okoliczność codziennego wypisywania oświadczeń o stanie zdrowia i udzielania informacji o przyjęciu bądź nie przyjęciu szczepionki są niewątpliwie próbą zastraszania i wymuszenia wbrew ich wolnej woli przyjęcia preparatu medycznego – czytamy w piśmie Wawrzyniak do starosty Wiesławy Pawłowskiej. Dalej Konfederacja podnosi możliwość naruszenia artykułu 18 kodeksu pracy, czyli zachowania tworzenia atmosfery dyskryminacyjnej wobec pracownika.

 

Stanowisko wyrażane przez starostę wielokrotnie podkreśla, że celem ankiet jest tak zorganizowanie pracy, aby ograniczyć kontakty osób zaszczepionych i niezaszczepionych, w tym także petentów, w celu ograniczeni ryzyka rozpowszechniania się epidemii COVID-19. Rozważano np. stworzenie osobnych toalet.

 

Rząd nie zdążył z regulacjami

Zapowiedź stworzenia ram prawnych, aby pracodawcy uzyskiwali wiedzę, którzy jego pracownicy są zaszczepieni wyraża rząd. Stosowny projekt ustawy nie wyszedł jednak jeszcze z uzgodnień międzyresortowych, stąd też pracodawcy mogą takie informacje uzyskiwać jedynie wywiadem wewnętrznym. Próba przeprowadzenia takiego wywiadu w inowrocławskim starostwie póki co wywołała wrzawę, która zainteresowały się także media ogólnopolskie.

 

]]>
Inowrocław Mon, 04 Oct 2021 00:27:49 +0200
Pandemia zmieniła sposób naszego myślenia https://www.portalkujawski.pl/region/item/21234-pandemia-zmienila-sposob-naszego-myslenia https://www.portalkujawski.pl/region/item/21234-pandemia-zmienila-sposob-naszego-myslenia Pandemia zmieniła sposób naszego myślenia

Przedłużona izolacja społeczna i zmiany w możliwościach i organizacji pracy w trakcie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią COVID-19, zmieniły wzorce myślenia ludzi - wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma PNAS.

 

 

Wprowadzony na prawie całym świecie w marcu 2020 r. lockdown zaburzył dotychczasowe życie społeczne i zawodowe milionów ludzi. Badacze przeanalizowali wzorce myślenia ludzi, aby sprawdzić, jakie zmiany zaszły w codziennym postrzeganiu rzeczywistości przez zwykłych obywateli.

 

Naukowcy w losowych porach dnia wysyłali do uczestników badania SMS-y, pytając ich o czym w danej chwili myślą i co robią. Następnie porównali odpowiedzi, jakich badani udzielali w trakcie lockdownu z porównywalnym zbiorem danych zebranych przed pandemią.

 

„Zwykle ludzie spędzają dużo czasu myśląc o innych i planując swoją przyszłość. Odkryliśmy, że obie te tendencje myślowe zmieniły się w trakcie lockdownu - myślenie o przyszłości zostało mocno ograniczone i wydaje się, że pojawia się na etapie sprzed pandemii - gdy ludzie byli zaangażowani w pracę” - mówi Brontë McKeown z University of Essex w Wielkiej Brytanii, główna autorka badania. “A że myślenie o przyszłości i planowanie jej jest dobre dla zdrowia psychicznego, może to tłumaczyć niektóre z negatywnych zmian emocjonalnych, jakie zaobserwowano wśród ludzi w czasie pandemii”- dodaje badaczka.

 

Badacze zauważyli też, że w trakcie lockdownu, większość ludzi znacznie więcej czasu spędzała samotnie. A kiedy byli sami, mniej myśleli o innych niż zazwyczaj to robili, zanim COVID-19 pojawił się na świecie. Jedynie w niektórych przypadkach, gdzie kontakt z innymi był utrzymywany, nie zaobserwowano tej zmiany w myśleniu.

 

Według naukowców ich odkrycia sugerują, że to, jak dużo myślimy o innych, zależy od tego, jak bardzo wchodzimy w interakcje z nimi - w końcu jesteśmy istotami społecznymi, a w czasie izolacji zaczęliśmy po prostu mniej myśleć o innych. Kiedy zaczynamy angażować się w kontakty społeczne, sprzyja to wzrostowi naszych myśli społecznych.

 

Badacze zaznaczają, że ich odkrycia mają bardzo duże znaczenie - pokazują, jak ważne jest nasze środowisko zewnętrzne i kontakty społeczne w kształtowaniu tego, co dzieje się w naszej głowie. Według nich, zmiany zachodzące w naszej zewnętrznej rzeczywistości mogą być jednym ze sposobów zmian wzorców myślowych, które w dużym stopniu kształtują naszą rzeczywistość.

 

Źródło: https://doi.org/10.1073/pnas.2102565118 (PAP)

 

Agnieszka Niewińska - Lewicka

 

anl/ ekr/

 

 

]]>
Regionalne Sun, 03 Oct 2021 16:23:09 +0200