Artykuły filtrowane wg daty: niedziela, 23 październik 2022 https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 09:05:58 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Sposób instalacji paneli fotowoltaicznych ma duże znaczenie. Badają to naukowcy Politechniki Bydgoskiej https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23581-sposob-instalacji-paneli-fotowoltaicznych-ma-duze-znaczenie-badaja-to-naukowcy-politechniki-bydgoskiej https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23581-sposob-instalacji-paneli-fotowoltaicznych-ma-duze-znaczenie-badaja-to-naukowcy-politechniki-bydgoskiej Sposób instalacji paneli fotowoltaicznych ma duże znaczenie. Badają to naukowcy Politechniki Bydgoskiej

Celem programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy (SOFIA) jest wspieranie młodych wynalazców w zakresie działań sprzyjających zielonej transformacji, w co wpisywać może się poszukiwanie nowego zastosowania ekologicznych źródeł energii. Na 8 przyznanych grantów, trzy trafią do pracowników Politechniki Bydgoskiej.


Pierwszy z trzech bydgoskich grantów trafi do studentki II roku Inżynierii OZE Politechniki Bydgoskiej Anastasii Zelenskiej. Anastasiia bada, czy i w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii. Dziś prosument (konsument, który produkuje własny prąd) musi odsprzedawać do i tak przeciążonych sieci nadwyżki energii, które wygeneruje. Z magazynem jego możliwości byłyby znacznie szersze. Mógłby wyprodukowaną energię ze słońca przechować i wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie - np. w nocy lub podczas awarii sieci energetycznej.

 

- Celem symulacji jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w polskich realiach środowiskowych i prawnych magazyn energii jest dobrym i opłacalnym rozwiązaniem. Własny magazyn energii to na pewno krok do niezależności energetycznej i bardziej zielonej Polski. Wyniki naszych badań powinny dostarczyć argumenty do dyskusji o racjonalności i opłacalności takiego zastosowania – mówi Anastasiia Zelenska, studentka Politechniki Bydgoskiej.

 

Projekt innej bydgoskiej innowatorki docenionej w programie SOFIA, doktorantki z IV roku Szkoły Doktorskiej Politechniki Bydgoskiej Patrycji Walichnowskiej, też dotyczy instalacji fotowoltaicznych. Patrycja bada, na jakim podłożu – trawie, piasku czy betonie – najlepiej montować dwustronne moduły PV, które część energii generują z promieni odbijanych od gruntu.

 

- Celem projektu jest popularyzacja tego rodzaju instalacji oraz wskazanie najlepszego podłoża w warunkach krajowych - mówi Patrycja Walichnowska – Warto podkreślić, że systemy dwustronne zajmują mniejszą powierzchnię instalacji, a co za tym idzie mniej ingerują w naturę  i generują mniejsze opłaty za dzierżawę gruntu. Za to dają dużo wyprodukowanej energii – dodaje.

 

Jak zaprojektować farmę fotowoltaiczną?

Studenci z Politechniki Bydgoskiej badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki. Podmioty komercyjne, które chcą dzisiaj inwestować w OZE, muszą mierzyć się z szeregiem wyzwań, jak wybranie działki, przygotowanie projektu koncepcyjnego, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej czy uzyskanie koncesji. Jeden z beneficjentów programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy – Rafał Piechocki z IV roku Inżynierii OZE z Politechniki Bydgoskiej – postara się rozwiać wątpliwości potencjalnych inwestorów.

 

- Prowadzimy symulacje, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie o to, jak zainwestować, żeby osiągnąć najwyższą efektywność z elektrowni fotowoltaicznej. Sprawdzamy, jaka jest optymalna powierzchnia pod wyprodukowanie 1 megawatta energii, jak ją zaprojektować, by nie doprowadzić do nadprodukcji energii w południe, lecz produkować równomiernie przez cały słoneczny dzień itd. – wyjaśnia Rafał Piechocki.

 

- Wspieramy badania naukowe, które przyspieszą zieloną transformację Polski. Być może uda się część zwycięskich projektów skomercjalizować albo skojarzyć beneficjentów ze sponsorami. Priorytetem jest jednak rozwój OZE w oparciu o badania naukowe. Popularyzacja zielonej energetyki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwoli przyrodzie oddychać zielonymi płucami – mówi Szymon Witoszek, członek kapituły programu grantowego SOFIA i dyrektor ds. rozwoju w ONDE. ONDE, lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce, jest obok firmy Huawei Polska głównym sponsorem konkursu SOFIA. Jest też jego inicjatorem i organizatorem.

 

Łącznie cała trójka otrzyma kwotę 50 tys. zł na swoje badania.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 24 Oct 2022 00:17:07 +0200
Zabójca 13-letniej Nadii uważał się za antyfaszystę. Czy dokonał tego na tle jakiegoś rytuału? https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23592-zabojca-13-letniej-nadii-uwazal-sie-za-antyfaszyste-czy-dokonal-tego-na-tle-jakiegos-rytualu https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23592-zabojca-13-letniej-nadii-uwazal-sie-za-antyfaszyste-czy-dokonal-tego-na-tle-jakiegos-rytualu Zabójca 13-letniej Nadii uważał się za antyfaszystę. Czy dokonał tego na tle jakiegoś rytuału?

Śmierć 13-latki z Inowrocławia wstrząsnął całym regionem, w szczególności, że zabójcą okazał się 18-latek, który znał ofiarę. Policja i prokuratura jest bardzo ostrożna w informowaniu o swoich ustaleniach, o potencjalnych motywach natomiast nie brakuje spekulacji wśród mieszkańców, także wyrażanych w mediach społecznościowych. Najprawdopodobniej Mikołaj J. i zabójstwie dziewczyny poinformował w mediach społecznościowych.


Z ujawnionych przez organy ścigania informacji wiemy, że o tym, gdzie znajdują się zwłoki 13-latki poinformował właśnie Mikołaj J., przyznał się również do dokonania tej zbrodni. Miał natomiast zasłaniać się niepamięcią, gdy pytany był o szczegóły.

 

,,Alexi śpi pobiliśmy ją” - napisał ktoś z młodzieży na jednym z portali społecznościowych, w innym wpisie pojawia się słowo ,,dead”, co w angielskim oznacza ,,nie żyje”. Internauci podejrzewają, że autorem tego wpisu może być Mikołaj J., co świadczyłoby, iż pochwalił się swoim czynem w mediach społecznościowych. Osoby biorące udział w internetowej dyskusji twierdzą też, że Alexi to właśnie była ksywa zabitej Nadii. Przy tych wpisach pojawiały się też zdjęcia nastolatków, co może sugerować, że przy zabójstwie obecne były kolejne osoby.

 

Zabójca utożsamia się z Antifą

Na profilu Mikołaja J. na Facebook-u nie brakuje symboliki nawiązującej do Antify, czyli skrajnie lewicowej subkultury uważające się za antyfaszystów. Ta walka z faszyzmem odbywać ma się jednak też poprze przemoc, stąd też niektórzy uznają tę organizację za ekstremistyczną. Premier Słowenii uznał Antifę za organiację terrorystyczną. Międzynarodowi działacze Antify obwiniani są o prowokowanie zamieszek podczas warszawskich Marszów Niepodległości.

 

Ten wątek porusza na swoich łamach ,,Super Express”, do nas docierają informacje od mieszkańców, że mogliśmy mieć do czynienia z działalnością podobną do sekty, do której należeć miał zabójca, natomiast zabójstwo miało być elementem rytuału. Również tutaj słyszymy, że Mikołaj J. najprawdopodobniej nie działał w pojedynkę.

 

]]>
Inowrocław Sun, 23 Oct 2022 22:04:29 +0200
Bydgoszcz chce zorganizować przełajowe Mistrzostwa Europy. W niedzielę w Myślęcinku gościło wielu przełajowców ze światowej czołówki, najlepsi okazali się Kenijczycy https://www.portalkujawski.pl/sport/item/23591-bydgoszcz-chce-zorganizowac-przelajowe-mistrzostwa-europy-w-niedziele-w-myslecinku-goscilo-wielu-przelajowcow-ze-swiatowej-czolowki-najlepsi-okazali-sie-kenijczycy https://www.portalkujawski.pl/sport/item/23591-bydgoszcz-chce-zorganizowac-przelajowe-mistrzostwa-europy-w-niedziele-w-myslecinku-goscilo-wielu-przelajowcow-ze-swiatowej-czolowki-najlepsi-okazali-sie-kenijczycy Bydgoszcz chce zorganizować przełajowe Mistrzostwa Europy. W niedzielę w Myślęcinku gościło wielu przełajowców ze światowej czołówki, najlepsi okazali się Kenijczycy

,,Cross Country Bydgoszcz na start” to były dość ciekawe zawody, bowiem startowali w nich z jednej strony najlepsi światowi biegacze przełajowi, ale swoich sił mogli spróbować także amatorzy. Rywalizacja zawodowców i amatorów tworzą wyjątkową otoczkę dla wydarzenia. Zawody wpisały się w cykl World Athletics Cross Country Tour Gold. Jest plan, aby odbywały się one co rok.

 

Bydgoszcz, mniej więcej na tej samej trasie w Myślęcinku, była w przeszłości dwukrotnie organizatorem Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych pod egidą międzynarodowej federacji IAAF. Teraz działacze Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki starają się, aby w 2025 roku w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Europy.

 

Na starcie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” zameldowali się czołowi międzynarodowi i polscy biegacze, zarówno profesjonalni rywalizujący w ramach World Athletics Cross Country Tour Gold – cyklu najlepszych na świecie biegów przełajowych – jak i amatorzy. Panie przebiegły dystans 6 km, a panowie 8 km.

 

W rywalizacji kobiet najlepsza była Kenijka Lucy Mavia Muli, a szósta na mecie zameldowała się Angelika Mach, brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu maratońskim drużynowo i uczestniczka igrzysk olimpijskich w Tokio. – Wynik, jak na ten etap przygotowań, mnie satysfakcjonuje, ponieważ jestem po roztrenowaniu po mistrzostwach Europy, które mieliśmy w sierpniu. Przez ostatni czas nie biegałam i teraz dopiero zaczynam. Uznaliśmy z trenerem, że przełaje są bardzo fajne na początek przygotowań. Wolę twardsze nawierzchnie, ale trzeba popróbować różnych innych rzeczy, bo to jednak mimo wszystko jest siła naturalna. Trasa była szybka, bez błota. Pogoda do biegania świetna i można było szybko pobiegać. Organizacja zawodów również świetna i stawka zawodniczek też bardzo mocna z wielu krajów, m.in. afrykańskich, prawie jak na mistrzostwach świata – mówiła Mach.

 

Również Kenijczyk – Levy Kibet – zwyciężył w rywalizacji mężczyzn, a najlepszy z Polaków, Michał Meggier, uplasował się tuż za podium, które, podobnie jak w przypadku kobiet, zdominowali zawodnicy z krajów afrykańskich. Czwarta lokata Meggiera, który wyprzedził m.in. doświadczonych Kenijczyków, jest wielkim sukcesem.

 

– Jestem bardzo zadowolony z tego biegu. Czułem się dosyć luźno i po pierwszych dwóch kilometrach stwierdziłem, że jest trochę dla mnie za wolno i postanowiłem ruszyć. Na trasie było dosyć grząsko, ale podobała mi się. Była płaska i to wykorzystałem, bo na podbiegach biega mi się znacznie gorzej. W przełajach na pewno najważniejsza jest głowa. Często zdarza się, że zawodnicy, którzy znacznie gorzej potrafią biegać na przykład na dziesięć kilometrów, w biegach przełajowych potrafią być lepsi, bo liczy się właśnie głowa i mentalność. Od samego początku biegu zazwyczaj jest bardzo ciężko – mówił Meggier.

 

 

 

Zawody zorganizował Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, który przed laty dwukrotnie organizował mistrzostwa świata w biegach przełajowych. – To były wielkie wyzwania, po raz pierwszy robiliśmy mistrzostwa świata w 2010 roku. Wcześniej nie organizowaliśmy biegów, w ogóle Bydgoszcz nie była jeszcze wtedy tak rozbiegana, jak dzisiaj. Zrobiliśmy pierwsze mistrzostwa świata, a trzy lata później je powtórzyliśmy. Do dzisiaj wspominamy te imprezy. Brakuje nam tego, bo zauważyłem, że choć odbywa się wiele imprez biegowych, to właściwie same na ulicach, piątki, dziesiątki, półmaratony, maratony, a my wracamy do Myślęcinka biegając cross – powiedział prezes KPZLA Krzysztof Wolsztyński. Partnerami „Cross Country Bydgoszcz na start!” były Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Bydgoszcz, Citroen oraz InterRisk. Sponsorem wydarzenia był Citroen Polmozbyt Holding.

 

]]>
Sport Sun, 23 Oct 2022 21:35:41 +0200
Propozycja nowego korytarza - Trójmorza. Rola Bydgoszczy w nim https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23568-propozycja-nowego-korytarza-trojmorza-rola-bydgoszczy-w-nim https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23568-propozycja-nowego-korytarza-trojmorza-rola-bydgoszczy-w-nim Propozycja nowego korytarza - Trójmorza. Rola Bydgoszczy w nim

Obecnie (w oparciu o rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1315/2013) przez Polskę przebiegają dwa korytarze TEN-T: Bałtyk i Adriatyk, który komunikuje polskie porty nad Bałtykiem z portami nad Adriatykiem we Włoszech i w Słowenii oraz korytarz Morze Północne – Bałtyk, który przebiega w linii wschód -zachód. Dla Bydgoszczy kluczowy jest Bałtyk-Adriatyk, w którym bydgoski węzeł jest położony jako naturalne zaplecze dla portów w Gdańsku i w Gdyni. Najprawdopodobniej w ramach przyszłorocznej rewizji sieci TEN-T powstanie jeszcze jeden korytarz Bałtyk – Morze Czarne – Morze Egejskie (robocza nazwa).

 

Utworzenie nowego korytarza pojawiło się w opublikowanej w grudniu ubiegłego roku propozycji rewizji sieci TEN-T autorstwa Komisji Europejskiej. Korytarz miałby zaczynać się w Porcie Gdańsk, biec dalej przez Warszawę, przez Słowację i wschodnie Węgry do Rumunii, Bułgarii kończąc w greckim porcie w Pireusie. Po drodze obejmowałby on porty rumuńskie i bułgarskie na Morzu Czarnym. Koncepcję przebiegu korytarza wskazuje materiał Komisji Europejskiej:

 

Korytarz z potencjałem dla Bydgoszczy

Obecny na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym wicedyrektor Departamentu Strategii Transportu w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński wskazywał, że to może być ważny korytarz dla Bydgoskiego Węzła Logistycznego – W przypadku kontekstu polskiego co uważamy, że jest istotnym sukcesem Polski jako całości – pojawił się nowy korytarz łączący Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym – korytarz Morze Bałtyckie-Morze Czarne-Morze Egejskie. Odzwierciedla on rzeczywiście ten nacisk, znaczenie połączeń północ-południe co jest istotne również z punktu widzenia Bydgoszczy dlatego, że jakby nie patrzeć, bo myślę, że warto pozycjonować się linii północ-południe niż wschód-zachód. – Z perspektywy węzła logistycznego bydgoskiego, to jest też jak najbardziej korzystne, bo można wykorzystywać element położenia między portami Trójmiasta, a obszarem oddziaływania nie tylko tym tradycyjnym między Górnym Śląskiem, ale przede wszystkim wschodnią Słowacją i dalej w kierunku Ukrainy, czy Węgier i Rumuni.

 

Punkty styczne z korytarzem Bałtyk-Adriatyk

Korytarze TEN-T to bardziej kierunki planowanego rozwoju, bowiem o tym po jakich trasach wykonywane są przewozy tak naprawdę decydują przewoźnicy. Kilka punktów stycznych korytarza Bałtyk-Adriatyk oraz nowego Bałtyk – Morze Czarne – Morze Egejskie na pewno jednak sprzyjać będzie kooperacji terminali położonych w obu korytarzach. Punktem stycznym w Polsce będzie na pewno Kraków, który znajduje się w obu korytarzach. Propozycja Komisji Europejskiej zakłada też poszerzenie korytarza Bałtyk-Adriatyk o obszar Węgier, nie tylko o węzeł Budapeszt o który zabiegał Nowy Bursztynowy Szlak, ale obejmie on całe Węgry w linii wschód-zachód, przez co węgierskie węzły takie jak: Nyíregyháza czy Debrecen znajdą się w obu korytarzach.

 

 


Wdrażanie obu korytarzy, czyli w praktyce rozwijanie na nich infrastruktury sprawi, że docelowo możemy osiągnąć model, gdzie najpierw porty w Gdańsku i w Gdyni rozładowują kontenery ze statków, te następnie wysyłane są do terminalu Bydgoszcz – Emilianowo, w którym dokona się selekcja na te których celem dalszej podróży będą porty nad Adriatykiem oraz te wysyłane do greckich portów nad Morzem Egejskim. W praktyce byśmy operowali między portami aż na czterech morzach.

Pracę nad rewizją TEN-T nieco się opóźniły z powodu wojny na Ukrainie, która wymusiła z jednej strony odejście od planów bliższej kooperacji z Rosją i Białorusią, a z drugiej strony szukanie rozwiązań na bliższą współpracę z Ukrainą i Mołdawią. Parlament Europejski planuje stanowisko na sesji plenarnej zająć w lutym. Procedura trilogu zakłada również uzgodnienia między rządami narodowymi w ramach Rady Unii Europejskiej.

]]>
Bydgoszcz Sun, 23 Oct 2022 17:38:58 +0200
Zdaniem bukmacherów istnieje ryzyko, że inflacja na początku roku przekroczy 20% https://www.portalkujawski.pl/region/item/23577-zdaniem-bukmacherow-istnieje-ryzyko-ze-inflacja-na-poczatku-roku-przekroczy-20 https://www.portalkujawski.pl/region/item/23577-zdaniem-bukmacherow-istnieje-ryzyko-ze-inflacja-na-poczatku-roku-przekroczy-20 Zdaniem bukmacherów istnieje ryzyko, że inflacja na początku roku przekroczy 20%

Inflacja we wrześniu w Polsce wyniosła 17,2% wynika z danych GUS, dzisiaj tak naprawdę nie ma wiarygodnych prognoz kiedy inflacja mogłaby zacząć spadać. Platformy bukmacherskie słynną z dość wysokiego poziomu prognozowania prawdopodobieństwa zdarzeń, w końcu od tych prognoz zależy czy będą zarabiać, czy też tracić na swoich zakładach. Zdaniem londyńskich analityków Unibetu jest bardzo prawdopodobne, że w I kwartale 2023 roku Polacy będą borykali się z inflacją powyżej 20%.

 

Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że ryzyko przekroczenia przez inflację poziomu 20% r/r w I kwartale 2023 roku wynosi 65%. Tego typu prognozy mają to do siebie, że mogą się zmieniać, wraz z tym jak zmienia się otoczenie makroekonomiczne, przy czym na razie nie widać w Polsce przesłanek, aby inflacja miała zacząć spadać.

 

Wśród ekspertów ekonomicznych brakuje konsensusu co do przyszłorocznych prognoz, jednak wiele wskazuje na to, że potencjalnym progiem odwrócenia trendu może być II kwartał przyszłego roku – oceniają analitycy Unibet - Przetrwanie zimy i reakcja gospodarki na dotychczasowe podwyżki stóp procentowych powinny spowolnić przyrost inflacji, a w pozytywnym scenariuszu doprowadzić do jej spadku. Prognozy te oparte są jednak o założenie braku dalszej, nieprzewidzianej eskalacji kryzysu geopolitycznego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wiosennej stabilizacji na rynku surowców energetycznych – przy spadku popytu po zakończeniu sezonu grzewczego.

 

Według Unibetu prawdopodobieństwo, że od kwietnia inflacja zacznie spadać wynosi 32%.

 

]]>
Regionalne Sun, 23 Oct 2022 12:58:16 +0200