Jesteś tutaj: HomeHistoria regionu

Ojcowie powrotu Bydgoszczy do Polski

Napisane przez sobota, 25 styczeń 2020 16:26

W styczniu 2020 roku, z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, na Portalu Kujawskim ukazał się cykl publikacji poświęcony osobom, o których należy pamiętać, które przyczyniły się do polskiej Bydgoszczy. Poniżej zestawienie wszystkich publikacji wraz z odnośnikami.

Kujawy Zachodnie to była awangarda polska w państwie pruskim

Napisane przez sobota, 23 listopad 2019 11:56

Gdy mówi się o pracy organicznej pod zaborem pruskim to często pierwszą myślą jest Poznań i Wielkopolska. Okazuje się jednak, że regionem, gdzie Polacy dominowali gospodarczo były Kujawy Zachodnie, w szczególności obszar Nadgoplański. Kujawy Zachodnie pod koniec XIX wieku uchodziły za najbogatszą część polskich ziem pod zaborem pruskim.

Zbrodnia gąsawska i jej skutki polityczne dla Polski

Napisane przez piątek, 19 lipiec 2019 11:34

W 1227 roku w Gąsawie zamordowany został książę Leszek Biały. Do dzisiaj tamta zbrodnia niesie wiele tajemnic, nie wiemy kto dokonał zabójstwa, jak ono wyglądało oraz do końca nie jesteśmy wstanie wskazać zleceniodawcy lub zleceniodawców. Zabójstwo princepsa politycznie doprowadziło do tego, że Polska przestawała istnieć jako jednolite państwo.

19 kwietnia przypadło pierwsze Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm, dzień w sposób szczególny nawiązujący do polskiej państwowości, a symbolicznie do okresu jej początków, które wiążą się z dynastią Piastów. W kwietniu miała miejsce również premiera książki prof. dr hab. Agnieszki Teretycz-Puzio z Akademii Pomorskiej pt. ,,Zamachy na Piastów”.

O legendach rzymskich legionów

Napisane przez wtorek, 05 czerwiec 2018 18:22

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego badający ostatnio odkrycia archeologiczne pod Gniewkowem dochodzą do wniosków, że z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić obecność rzymskich legionistów na Kujawach. Pytaniem nierozstrzygniętym pozostaje tylko cel ich bytności. Zdaniem badacza Grzegorza Walkowskiego od Rzymian może pochodzić wiele legend, w tym o Popielu, którego zjadły myszy.

Co robili rzymscy żołnierze na Kujawach?

Napisane przez niedziela, 03 czerwiec 2018 21:27

Pod koniec kwietnia dość sensacyjnego odkrycia dokonano w okolicach wsi Gąski i Wierzbany niedaleko Gniewkowa, poprzez odnalezienie unikatowych zdobień oporządzenia jeździeckiego i stroju rzymskich legionów. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego są niemal pewni, iż na Kujawach obecni byli rzymscy legioniści.

Pod koniec kwietnia archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili dość sensacyjną informację, na temat znalezienia na Kujawach unikatowych zdobień oporządzenia jeździeckiego i stroju rzymskich legionów. Wyjaśnienie tej zagadki może nieco zmienić postrzeganie historii Kujaw, bowiem do tej pory utrzymywano, że na ziemie dzisiejszej Polski rzymskie wojska nie dotarły.

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021