Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrezydent Inowrocławia otrzymał od radnych absolutorium i wotum zaufania

Prezydent Inowrocławia otrzymał od radnych absolutorium i wotum zaufania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 28 maj 2021 12:58

Sesja absolutoryjna to dla włodarzy samorządów jedna z najważniejszych w roku, jest ona bowiem elementem rozliczania ich za poprzedni rok, jednocześnie też prezentowany jest raport o stanie samorządu, nad którym odbywa się dyskusja. Brak poparcia radnych może skutkować nawet skróceniem kadencji. Prezydent Inowrocławia mógł liczyć jednak na mającą większość w Radzie Miejskiej koalicję.

Dochody budżetu Inowrocławia wyniosły ponad 385 mln, co stanowi 105% planu z uchwalonego w grudniu 2019 roku budżetu. Wydatki wyniosły również nieco ponad 385 mln zł co stanowiło 98%. W rezultacie udało się uzyskać ponad 224 tys. zł nadwyżki. Pierwotny plan zakładał ponad 2,5 mln zł deficytu. Nadwyżka wynikła zatem z powodu niższych wydatków niż planowano, przyczyną ich spadku było wydatkowanie niecałych 92% wydatków inwestycyjnych.

 

Tendencja niższych wydatków inwestycyjnych niż planowano jest dość powszechna w roku 2020 w samorządach z regionu. W przypadku Inowrocławia dysproporcja pomiędzy pierwotnym planem, a ostatecznym wykonaniem jest stosunkowo niewielka.

 

Za udzieleniem wotum zaufania, a potem absolutorium dla prezydenta Ryszarda Brejzy zagłosowało 16 radnych, przeciw było 4 - Rok 2020 był trudnym rokiem, również dla samorządów. Trudną sytuację finansową spotęgowała pandemia koronawirusa z milionowymi nieplanowanymi wydatkami. Tym bardziej jestem wdzięczny i serdecznie dziękuję w imieniu własnym, a także w imieniu pracowników Urzędu Miasta Inowrocławia i wszystkich jednostek organizacyjnych za wynik tego głosowania – podsumował prezydent Ryszard Brejza.

 

Przeciwko poparciu dla prezydenta głosował m.in. radny Maciej Basiński z PiS - Miasto jest coraz bardziej zadłużane, dziury budżetowe są łatane podwyżkami opłat – ocenia - Ostatnio mieliśmy podwyżkę opłat za śmieci i kolejne sięganie mieszkańcom do portfela. Nie na tym polega rządzenie, aby kosztem mieszkańców łatać finanse miasta, ale na tym, aby to mieszkańcom żyło się lepiej.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu