Jesteś tutaj: HomeInowrocławSzymański: Samorządy nie mogą być zależne od urzędników za biurkami w Warszawie

Szymański: Samorządy nie mogą być zależne od urzędników za biurkami w Warszawie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 13 sierpień 2021 00:56

Na początku lipca na konferencji prasowej w Bydgoszczy działacze Porozumienia zapowiadali, że w ramach Polskiego Ładu samorządy dostaną rekompensaty w ramach wyższych wpływów z PIT i CIT. Na dzisiaj takich sygnałów jednak brak, natomiast Porozumienie znalazło się poza formacją rządzącą.

Według wyliczeń Związku Miast Polskich podniesienie kwoty wolnej od podatku ograniczy możliwości finasnowe Inowrocławia o 19 mln zł, Bydgoszcz straci około 140 mln zł rocznie. Na razie samorządom obiecuje się rekompensate w ramach funduszu inwestycyjnego. Czyli samorządowcy będą mogli wnioskować o dotację na inwestycje, które przydzielać będą urzędnicy w Warszawie. Wczoraj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przyrównał do czasów PRL, gdy w Warszawie decydowano co w danym mieście będie budowane.

 

Rację włodarzowi Bydgoszczy przyznaje radny inowrocławski Dobromir Szymański, który po dymisji wiepremiera Jarosława Gowina, odszedł z klubu radnych Zjednoczonej Prawicy – Od samego początku byliśmy za tym, aby rekompensować samorządom skutki podniesienia kwoty wolnej od podatku, w taki sposób, aby dotacje były transparentnie dzielone – ocenia Szymański.

 

Lokalni działacze Porozumienia dawali do zrozumienia, że środki chociażby z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie były tak transparentnie dzielone. Szymański przyznaje dzisiaj, że Inowrocław był w tym podziale poszkodowany.

 

W lipcu Porozumienie zapowiadało, że trwaja rozmowy nad zwiększeniem udziałów samorządów w podatku PIT i CIT, co by było odczuwalną dla finansów gmin i powiatów rekompensatą. Radny Dobromir Szymański przyznaje, że do momentu wyjścia Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy nie udało się tego dogadać.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu