Jesteś tutaj: HomeInowrocławCiech planuje odejście od węgla. W planach małe reaktory jądrowe

Ciech planuje odejście od węgla. W planach małe reaktory jądrowe

Napisane przez  Redakcja / Ciech Opublikowano w Inowrocław wtorek, 05 październik 2021 00:41

Do 2033 roku grupa CIECH SA planuje odejść od wykorzystywania węgla, który jest obecnie kluczowym surowcem wykorzystywanym w produkcji, natomiast do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Na Kujawach działają zakłady Soda Mątwy w Inowrocławiu i Janikosoda w Janikowie, które według założeń nowej strategii Ciech powinny być przyjaźniejsze dla środowiska i mieszkańców Kujaw.

 

Spółki CIECH S.A. i Synthos Green Energy S.A. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii SMR (Small Modular Reactors) i MMR (Micro Modular Reactors). W ramach współpracy oba podmioty określą m.in. możliwość budowy małych lub mikro reaktorów jądrowych na terenie zakładów produkcyjnych CIECH oraz będą analizować możliwe modele dostaw energii w ramach wzajemnych umów. Grupa CIECH możliwość wykorzystania energetyki jądrowej zapowiedziała podczas publikacji strategii ESG w maju 2021 roku. Zakłada ona odejście od stosowania węgla w 2033 roku, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku.

 

Podpisany list intencyjny umożliwi Grupie CIECH gruntowną analizę wykorzystania technologii małych i mikro reaktorów modularnych w zakładach produkujących sodę kalcynowaną. Obecnie elektrociepłownie dostarczające parę – niezbędny surowiec w procesie technologicznym – korzystają z węgla jako paliwa. Grupa CIECH jest jednym z największych odbiorców węgla po energetyce zawodowej w Polsce, ale zgodnie z przyjętą strategią ma stopniowo odchodzić od tego surowca na rzecz pozyskiwania energii z gazu ziemnego, termicznego przetwarzania odpadów czy właśnie energii jądrowej.

 

Synthos Green Energy jest strategicznym i wyłącznym partnerem GE Hitachi Nuclear Energy Americas LLC w zakresie wykorzystania technologii małych reaktorów modułowych (o mocy do 300 MW), natomiast z firmą Ultra Safe Nuclear Corporation – w obszarze mikroreaktorów modułowych (o mocy do 15 MW). Spółka rozwija także współpracę w zakresie wytwarzania wodoru przy wykorzystaniu mikro reaktorów jądrowych.

 

- Czysta, bezemisyjna energia jądrowa może stać się ważnym elementem strategii osiągania ambitnych celów klimatycznych przez naszą grupę, a także ważnym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność CIECH w perspektywie długoterminowej. Współpraca CIECH, przedstawiciela biznesu energochłonnego o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, ze spółką Synthos Green Energy może zaowocować nie tylko przyspieszeniem procesu dekarbonizacji rodzimego przemysłu, ale także wzmocnieniem jego pozycji na globalnym rynku – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

 

- Pierwszy reaktor IV generacji ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2025 roku, kolejne jednostki powstaną w USA. Jeśli proces licencjonowania w Polsce będzie przebiegał prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reaktory IV generacji mogły zostać uruchomione w zakładach CIECH przed końcem dekady - mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu Synthos Green Energy.

 

Przy zakładach w Inowrocławiu i w Janikowie działają obecnie elektrociepłownie zasilane węglem. Inowrocławskie zakłady mają w pierwszej kolejności przejść na zasilanie gazowe, są też plany budowy spalarni odpadów, która produkowałaby jednocześnie energie cieplną. Jeżeli Ciech zacznie wdrażać atom, to jedna z  instalacji według planu powstanie w Inowrocławiu.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu