Jesteś tutaj: HomeInowrocławRadni chcą, aby Ignacy Jan Paderewski został patronem dworca

Radni chcą, aby Ignacy Jan Paderewski został patronem dworca

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław wtorek, 09 listopad 2021 15:26
Radni chcą, aby Ignacy Jan Paderewski został patronem dworca Zdjęcie z 1914 roku

W ostatnim czasie pojawiła się moda, aby najważniejsze budynki polskich dworców nazywać imionami patronów. Do tej pory nadawano imiona postaci nawiązujących do walk o niepodległość Polski. Inowrocławscy radni wyszli z inicjatywą nazwania inowrocławskiego dworca imieniem jednego z ojców Niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego.

Jest to inicjatywa radnych Macieja Basińskiego i Marcina Wrońskiego - Nadanie patronatu dworcowi w Inowrocławiu w 2022 roku zbiegłoby się z okrągłą 150. rocznicą powstania kolei w Inowrocławiu. Jak podają źródła ,,Inowrocławski węzeł kolejowy należy do najważniejszych w kraju, a jego historia sięga lat 1872–1873, kiedy to otwarto pierwszą linię kolejową zbudowaną przez Towarzystwo Kolei Górnośląskich. Uruchomienie tych pierwszych połączeń kolejowych wpłynęło na gwałtowny rozwój miasta oraz lokalnego przemysłu co zaowocowało budową kolejnych, tym razem bardziej lokalnych linii kolejowych” - piszą w liście do władz PKP SA.

 

List kierowany jest do PKP SA, które jest właścicielem dworca, czyli jest władne do ustanawiania patronatu - Upamiętnienie Ignacego Jana Paderewskiego (w tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci) byłoby wielkim wydarzeniem dla mieszkańców miasta Inowrocławia. Jego przybycie do Poznania w 1918 roku zapoczątkowało wybuch powstania wielkopolskiego, którego zakończenie dało Inowrocławiowi wolność i powrót do Rzeczypospolitej. Tak wydarzenie to opisuje prasa ,,27 grudnia 1918 roku wzdłuż torów kolejowych w Inowrocławiu zgromadziły się tłumy Polaków, którzy przyszli powitać jadącego do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego wraz z alianckimi oficerami. Towarzyszyła im wielka nadzieja na powrót polskiego Inowrocławia, gdyż miasto miało wówczas znienawidzoną przez Polaków nazwę – Hohensalza. Odśpiewując polski hymn zapewne większość zgromadzonych nie przewidziała, że rewolucja rozpocznie się kilkanaście godzin później. Co ciekawe oficjalnie pociąg z Paderewskim miał jechać do Paryża, ale ostatecznie zboczył z trasy” - piszą radni Basiński i Wroński.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu