Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławscy radni także chcą zarabiać więcej

Inowrocławscy radni także chcą zarabiać więcej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 24 listopad 2021 20:52

Obecnie najniższa dieta radnego Rady Miejskiej to nieco ponad 900 zł, przewodniczący komisji i członkowie prezydium zarabiają jednak znacznie więcej. W poniedziałek radni chcą sobie te diety podwyższyć. Głosowane ma być też nowe uposażenie dla prezydenta Inowrocławia.

Według zaproponowanego projektu uchwały diety mają wzrosnąć do ok. 1,3 tys. dla radnego jeżeli pracuje w mniej niż dwóch komisjach merytorycznych. Większość radnych pracuje jednak w dwóch komisjach, więc mogą liczyć na ponad 1,7 tys. diety. Jeżeli radni przewodniczą którejś z komisji (na te funkcje wybrano jedynie radnych Porozumienia Brejzy i Koalicji Obywatelskiej) to mogą liczyć na ponad 2,3 tys. diety.

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zarobią blisko 2,6 tys. zł miesięcznie, zaś przewodniczący Tomasz Marcinowski zarobi ponad 3,2 tys. Głosowanie odbędzie się w poniedziałek.

 

Prezydent też więcej zarobi

Już kilka dni temu informowaliśmy, że prezydent Brejza dostał podwyżkę. Trwają obecnie spory prawników, czy po nowelizacji ustawy przez parlament oraz rozporządzenia przez premiera prezydent Inowrocławia otrzymuje podwyżkę z automatu jak napisaliśmy ( radni ustanawiając w 2018 roku prezydentowi wynagrodzenie wskazali, że ma otrzymywać maksymalne wynagrodzenie zasadnicze i maksymalny dodatek funkcyjny, które z dniem 1 listopada za sprawą zmiany rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego zwiększyły wartość), czy konieczne jest podjęcie uchwały przez radnych. W porządku obrad znajduje się głosowanie nad podniesieniem jego wynagrodzenia do około 20 tys. zł.

 

Wspomnieć należy, że przepisy o których piszemy, obowiązujące od 1 listopada, mówią o podwyżkach od 1 sierpnia, czyli około 9 tys. podwyżki otrzyma z wyrównaniem za sierpień, wrzesień i październik.

 

Podwyżkę zgodnie z nowelizacją ustawy prezydent Ryszard Brejza musi otrzymać, bowiem nowe regulacje nakazują, aby nie zarabiał on mniej niż 80% maksymalnej stawki przewidzianej dla tego stanowiska, czyli nie mniej niż 16 tys zł. Radni zatem decydując o wynagrodzeniu muszą zdecydować w przedziale od 16 do 20 tys zł.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu