Jesteś tutaj: HomeInowrocławWojewoda poprawia uchwałę o dietach w powiecie inowrocławskim, ale radni specjalnie na tym nie stracą

Wojewoda poprawia uchwałę o dietach w powiecie inowrocławskim, ale radni specjalnie na tym nie stracą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 05 styczeń 2022 14:50

Pod koniec listopada Rada Powiatu w Inowrocławiu podniosła uposażenie starosty Wiesławy Pawłowskiej oraz swoje diety radnych. O ile podniesienie wynagrodzenia starosty to wymóg ustawowy, to diet radni nie musieli podwyższać, ale poszli na bogato bo według tej uchwały zarabiają znacznie więcej niż chociażby radni Rady Miasta Bydgoszczy, zarządzający ponad 2 mld budżetem. Treść tamtej uchwały skorygował jednak wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W przestrzeni medialnej, w tym także na portalu TVP Info pojawiła się informacja, że wojewoda uchylił całkowicie podwyżki diet. Jest to jednak dezinformowanie odbiorców, bowiem wojewoda unieważnił jedynie część uchwały. Dokładniej chodzi o zapisy, które zapewniają radnemu przynajmniej 25% wartości diety nawet gdyby w ogóle nie brał udziału w obradach oraz pełną dietę w przypadku choroby wymagającej leczenia w szpitalu.

 

Zdaniem wojewody są to zapisy niezgodne z prawem. Wojewoda przytacza orzecznictwo sądów wskazujące, że dieta radnego to zwrot kosztów z tytułu pełnienia mandatu, a nie wynagrodzenie z tytułu bycia radnym.

 

Rada Powiatu jeżeli nie zgodzi się z decyzją wojewody, to może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Decyzja wojewody jednak nie cofa podwyżek z listopada, stąd też przewodniczący Rady Powiatu Marek Gerus zarabia nadal 4,3 tys. (przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy na dzisiaj ma 2,6 tys. diety), zaś szeregowi radni po ok. 3,2 tys. zł (w bydgoskim samorządzie to ok. 2 tys. zł).

 

Za tak wysokimi podwyżkami diet głosowali niemal wszyscy radni od koalicji po opozycję. Nikt nie głosował przeciwko, dwójka wstrzymała się od głosu.

 

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

« Maj 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu