Jesteś tutaj: HomeInowrocław103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski

103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 06 styczeń 2022 16:37
103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski Fot: Przemysław Bohonos/ MojaKruszwica.pl

6 stycznia 1919 roku wojska Powstania Wielkopolskiego dowodzone przez kpt. Pawła Cymsa zajęły Inowrocław. Na tamten czas Inowrocław był drugim po Poznaniu, największym miastem zajętym przez powstańców. Dzisiaj mija 103. rocznica wyzwolenia Inowrocławia, tradycyjnie 6 stycznia w Inowrocławiu obchodzone są uroczystości związane z Powstaniem Wielkopolskim, tak było również i dzisiaj.

Po rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, w tym roku ponownie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskim w Inowrocławiu, zaznaczyć wyraźnie trzeba, że to najważniejszy monument związany z pamięcią narodową dla inowrocławian. Pod pomnikiem zebrali się samorządowcy, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przedstawiciele Garnizonu Inowrocław, który zapewnił także wartę honorową przed pomnikiem oraz przedstawiciele różnych środowisk.

 

 

Fot: MojaKruszwica.pl

 

Kontrowersyjna wówczas decyzja kpt.Cymsa

Decyzję o wyzwoleniu Inowrocławia 6 czerwca 1919 roku podjął mający wówczas 24 lata ppor. Paweł Cyms, choć zalecenia sztabu były inne, liczono bardziej na pokojowe negocjacje. Krwawe walki zakończyły się wyzwoleniem Inowrocławia przez powstańców. Wielu historyków uważa, ze decyzja Cymsa była kluczowa dla dalszego przebiegu powstania, bowiem zajęcie Inowrocławia po nieco ponad tygodniu od wybuchu Powstania Wielkopolskiego znacznie przechyliło na polską korzyść układ sił.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu