Jesteś tutaj: HomeInowrocław103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski

103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 06 styczeń 2022 16:37
103 lata powrotu Inowrocławia do Odrodzonej Polski Fot: Przemysław Bohonos/ MojaKruszwica.pl

6 stycznia 1919 roku wojska Powstania Wielkopolskiego dowodzone przez kpt. Pawła Cymsa zajęły Inowrocław. Na tamten czas Inowrocław był drugim po Poznaniu, największym miastem zajętym przez powstańców. Dzisiaj mija 103. rocznica wyzwolenia Inowrocławia, tradycyjnie 6 stycznia w Inowrocławiu obchodzone są uroczystości związane z Powstaniem Wielkopolskim, tak było również i dzisiaj.

Po rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, w tym roku ponownie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskim w Inowrocławiu, zaznaczyć wyraźnie trzeba, że to najważniejszy monument związany z pamięcią narodową dla inowrocławian. Pod pomnikiem zebrali się samorządowcy, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przedstawiciele Garnizonu Inowrocław, który zapewnił także wartę honorową przed pomnikiem oraz przedstawiciele różnych środowisk.

 

 

Fot: MojaKruszwica.pl

 

Kontrowersyjna wówczas decyzja kpt.Cymsa

Decyzję o wyzwoleniu Inowrocławia 6 czerwca 1919 roku podjął mający wówczas 24 lata ppor. Paweł Cyms, choć zalecenia sztabu były inne, liczono bardziej na pokojowe negocjacje. Krwawe walki zakończyły się wyzwoleniem Inowrocławia przez powstańców. Wielu historyków uważa, ze decyzja Cymsa była kluczowa dla dalszego przebiegu powstania, bowiem zajęcie Inowrocławia po nieco ponad tygodniu od wybuchu Powstania Wielkopolskiego znacznie przechyliło na polską korzyść układ sił.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu