Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Rzeczpospolita” wskazuje, że afera z Pegasusem może być mocno powiązana politycznie z Kujawami

,,Rzeczpospolita” wskazuje, że afera z Pegasusem może być mocno powiązana politycznie z Kujawami

Napisane przez  Ł.R. / Rzeczpospolita Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 10 styczeń 2022 15:25
,,Rzeczpospolita” wskazuje, że afera z Pegasusem może być mocno powiązana politycznie z Kujawami CC BY-SA 3.0 pl by Adrian Grycuk

Temat Pegasusa, czyli izraelskiego systemu pozwalającego sprawnie inwigilować wybraną osobę za pośrednictwem jej telefonu komórkowego, stworzonego na potrzeby walki z terroryzmem, to w Polsce jeden z wiodących. Wszytko za sprawą potwierdzenia, że Pegasus wykorzystany został do inwigilowania senatora Krzysztofa Brejzy, wybranego z okręgu inowrocławskiego, który w 2019 roku, gdy dochodziło do szpiegowania Pegasusem pracował w sztabie wyborczym PO.

 

Szpiegowanie Brejzy Pegasusem potwierdzily dwa niezależne źródła – eksperci Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto oraz ostatnio Amnesty International. Od kilku dni wiemy, że Polska licencją na Pegasusa dysponowała, co potwierdził w wywiadzie dla tygodnia ,,wSieci” wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Nie ma jednak dowodów, że Pegasusa przeciwko Brejzie użyły polskie służby.

 

Kujawski wątek

Dziennik ,,Rzeczpospolita” ujawnia, że Prokurator Generalny udzielił zgody na stosowanie wobec Krzysztofa Brejzy technik operacyjnych, w tym inwigilacji w okresie kampanii wyborczej. Nie wiadomo czy był to Pegasus, ale w rozmowie z dziennikiem potwierdza to rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Miało to mieć związek z tzw. aferą fakturową w inowrocławskim ratuszu, która dotyczy wyłudzania pieniędzy z kasy miasta. Była naczelnik wydziału odpowiedzialnego za promocję Agnieszka Ch. Miała ona umożliwić powstanie procederu, gdzie przyjmowano w urzędzie fikcyjne faktury, na podstawie których wypłacano pieniądze ,,do ręki”. W ten sposób Inowrocław miał stracić nawet ok. 300 tys. zł. Ch. jest w tej sprawie główną podejrzaną, a dotyczy ona podobnych nieprawidłowości także w Domu Kultury ,,Ziemowit” w Kruszwicy, którego kierownikiem była Ch. przed przyjściem do pracy w Inowrocławiu.

 

Część mediów osobę Agnieszki Ch. utożsamia politycznie z senatorem Krzysztofem Brejzą, on również miał być przez CBA traktowany jako podejrzany, co zdaniem ,,Rzeczypospolitej” miało być pretekstem do stosowania wobec niego technik operacyjnych.

 

Afera hejterska też się z tym wiąże

O Inowrocławiu w TVP Info w ostatnich miesiącach też było głośno za sprawą tzw. afery hejterskiej. Przy inowrocławskim ratuszu miała działać grupa, która zajmowała się w internecie szerzeniem hejtu przeciwko przeciwnikom prezydeta Inowrocławia (ojcu senatora Brejzy) i koalicji rządzącej miastem. Sugerowano, że w tę grupę miała być zaangażowana Agnieszka Ch., zaś na jej czele stać senator Brejza. TVP Info argumentowało to SMS-ami, które miały pochodzić z telefonu senatora.

 

Senator Krzysztof Brejza pozwał TVP Info uważając, że publikowane treści są zmanipulowane, ale przyznając,że jest to zlepek prawdziwych wiadomości. W tym miejscu polityk rzucił podejrzenie, że jego prywatne wiadomości mogły zostać wykradzione metodami operacyjnymi, a następnie w jakiś sposób przekazana do osób związanych z TVP Info. Czy TVP Info korzystało z materiałów wykradzionych Pegasusem? To wymaga już wyjaśnienia.

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu