Jesteś tutaj: HomeInowrocławPosłanka i prezydent Inowrocławia również mogą być ofiarami Pegasusa

Posłanka i prezydent Inowrocławia również mogą być ofiarami Pegasusa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 17 luty 2022 19:40
Posłanka i prezydent Inowrocławia również mogą być ofiarami Pegasusa Fot: UM Inowrocław

Międzynarodowe dziennikarskie śledztwo w ramach ,,Pegasus Project” stawia podejrzenie, że kolejne osoby z Kujaw mogły mieć zainfekowane telefony poprzez Pegasusa. Mowa o prezydencie Inowrocławia Ryszardzie Brejzie i posłance Magdalenie Łośko. Powyższe ustalenia to efekt wspólnej pracy dziennikarzy Gazety Wyborczej i niemieckiego Die Zeit.

Potwierdzono już inwigilowanie senatora Krzysztofa Brejzy, zarówno kanadyjskie Citizen Lab przy uniwersytecie w Torondo oraz współpracujący z Amnesty International Security Lab potwierdziły, że w 2019 roku, gdy Brejza był szefem sztabu Koalicji Obywatelskiej włamywano się do jego telefonu wielokrotnie przy użyciu Pegasusa. Pegasus pozwala nie tylko skopiować dane z urządzenia, ale też w dowolnym momencie, bez wiedzy użytkownika włączyć mikrofon i kamerę, w celu inwigilacji. Brejza używał telefonu z systemem operacyjnym Apple, w którym łatwiej jest stwierdzić włamanie z wykorzystaniem Pegasusa.

 

Najnowsze ustalenia Wyborczej i Die Zeit wskazują, że inwigilowane mogły być też osoby związane z Brejzą. Jego ojciec będący prezydentem Inowrocławia oraz wówczas radna, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Inowrocławia i asystentka Brejzy, obecnie posłanka Magdalena Łośko Oboje mieli telefony na Androidzie, gdzie potencjalne wykrycie włamania jest trudniejsze, ale też nie jest niemożliwe. Technicy Amnesty International wykryli w ich urządzeniach 14 sms-ów, które posiadały linki, których kliknięcie infekowałoby telefony. Te sms-y to również 2019 roku, głównie kierowane były na telefon prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy.

 

Tym doniesieniom przyjrzeć ma się senacka komisja badająca wykorzystywanie Pegasusa w Polsce. Do marszałek Sejmu trafił z kolei projekt w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu