Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrezydent Inowrocławia przed senacką komisją: Być może próby przejęcia mojego telefonu były nieskuteczne

Prezydent Inowrocławia przed senacką komisją: Być może próby przejęcia mojego telefonu były nieskuteczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 22 luty 2022 14:17

We wtorek odbyły się dwa posiedzenia senackiej komisji mającej wyjaśnić czy dochodziło do nielegalnej inwigilacji z wykorzystaniem Pegasusa. Wyjaśnienia składał prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oraz inowrocławska posłanka Magdalena Łośko. Prezydent Inowrocławia wyraził pogląd, że inwigilacji miała wykonywać izraelska firma na zlecenie polskich służb.

W ubiegłym tygodniu wspólne śledztwo dziennikarzy ,,Gazety Wyborczej” i ,,Die Zeit” ujawniły, że system inwigilacji Pegasus miał być wykorzystywany w 2019 roku wobec prezydenta Ryszarda Brejzy i posłanki Magdaleny Łośko.

 

- Dziennikarze znaleźli mój numer telefonu z firmy obsługującej Pegasusa – wyjaśnił komisji prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, który poinformował, że po tym zwrócił się do Amnesty International z prośbą o zbadanie jego telefonu - Uzyskałem potwierdzenie o 10 próbach, jakie podjęto zainfekowania tego telefonu.


Brejza i Łośko korzystali z telefonów na systemie operacyjnym Android, nad którym zdobycie kontroli jest trudniejsze niż nad systemem IOS, z którego korzystał chociażby jego syn senator Krzysztof Brejza, mecenas Giertych oraz prokurator Wrzosek. Żeby zdobyć kontrolę nad Androidem ofiara musi kliknąć specjalny link. Według Amnesty International Brejza otrzymał 10 linków z takimi linkami. Prezydent Inowrocławia na pytania senatorów przedstawiał te wiadomości, były to albo oferty handlowe, albo publikacje prasowe mające przyciągnąć jego ciekawość. Brejza przyznał, że podchodził do tych wiadomości nieufnie, ale nie jest wstanie wykluczyć, iż takiego linku nie kliknął.

 

- Ostatnia próba zainfekowania mojego telefonu nastąpiła 20 sierpnia o godzinie 12:06. Natomiast 21 sierpnia ten telefon został przejęty przez funkcjonariuszy – poinformował prezydent Inowrocławia - Być może te próby przejęcia mojego telefonu były nieskuteczne.

 

Prezydent Ryszard Brejza wyrażał pogląd, że z informacji jakie otrzymywał z Amnesty International (Security Lab) wynika, że to nie polskie służby wykorzystywały wobec niego Pegasusa, ale na ich zlecenie wykonywała do izraelska firma, producent systemu Pegasus.


W drugim posiedzeniu komisji zeznania składała posłanka Magdalena Łośko, która w tamtym okresie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Inowrocławiu oraz blisko współpracowała z ówczesnym posłem Krzysztofem Brejzą - Wydaje mi się, że to było tylko po to, aby można było wykorzystać - zeznała Łośko.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu