Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrezydent Inowrocławia przed senacką komisją: Być może próby przejęcia mojego telefonu były nieskuteczne

Prezydent Inowrocławia przed senacką komisją: Być może próby przejęcia mojego telefonu były nieskuteczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 22 luty 2022 14:17

We wtorek odbyły się dwa posiedzenia senackiej komisji mającej wyjaśnić czy dochodziło do nielegalnej inwigilacji z wykorzystaniem Pegasusa. Wyjaśnienia składał prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oraz inowrocławska posłanka Magdalena Łośko. Prezydent Inowrocławia wyraził pogląd, że inwigilacji miała wykonywać izraelska firma na zlecenie polskich służb.

W ubiegłym tygodniu wspólne śledztwo dziennikarzy ,,Gazety Wyborczej” i ,,Die Zeit” ujawniły, że system inwigilacji Pegasus miał być wykorzystywany w 2019 roku wobec prezydenta Ryszarda Brejzy i posłanki Magdaleny Łośko.

 

- Dziennikarze znaleźli mój numer telefonu z firmy obsługującej Pegasusa – wyjaśnił komisji prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, który poinformował, że po tym zwrócił się do Amnesty International z prośbą o zbadanie jego telefonu - Uzyskałem potwierdzenie o 10 próbach, jakie podjęto zainfekowania tego telefonu.


Brejza i Łośko korzystali z telefonów na systemie operacyjnym Android, nad którym zdobycie kontroli jest trudniejsze niż nad systemem IOS, z którego korzystał chociażby jego syn senator Krzysztof Brejza, mecenas Giertych oraz prokurator Wrzosek. Żeby zdobyć kontrolę nad Androidem ofiara musi kliknąć specjalny link. Według Amnesty International Brejza otrzymał 10 linków z takimi linkami. Prezydent Inowrocławia na pytania senatorów przedstawiał te wiadomości, były to albo oferty handlowe, albo publikacje prasowe mające przyciągnąć jego ciekawość. Brejza przyznał, że podchodził do tych wiadomości nieufnie, ale nie jest wstanie wykluczyć, iż takiego linku nie kliknął.

 

- Ostatnia próba zainfekowania mojego telefonu nastąpiła 20 sierpnia o godzinie 12:06. Natomiast 21 sierpnia ten telefon został przejęty przez funkcjonariuszy – poinformował prezydent Inowrocławia - Być może te próby przejęcia mojego telefonu były nieskuteczne.

 

Prezydent Ryszard Brejza wyrażał pogląd, że z informacji jakie otrzymywał z Amnesty International (Security Lab) wynika, że to nie polskie służby wykorzystywały wobec niego Pegasusa, ale na ich zlecenie wykonywała do izraelska firma, producent systemu Pegasus.


W drugim posiedzeniu komisji zeznania składała posłanka Magdalena Łośko, która w tamtym okresie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Inowrocławiu oraz blisko współpracowała z ówczesnym posłem Krzysztofem Brejzą - Wydaje mi się, że to było tylko po to, aby można było wykorzystać - zeznała Łośko.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu