Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław będzie miał spalarnię odpadów. Powstanie przy zakładach Ciech

Inowrocław będzie miał spalarnię odpadów. Powstanie przy zakładach Ciech

Napisane przez  Kurier Inowrocławski Ki24.info Opublikowano w Inowrocław środa, 23 luty 2022 14:59
Inowrocław będzie miał spalarnię odpadów. Powstanie przy zakładach Ciech Wizualizacja - Ciech

Około 800 mln zł kosztować ma jedna z największych inwestycji ostatnich lat w Inowrocławiu. Do 2026 roku przy zakładach Ciech w Mątwach powstanie instalacja termicznego przekształcania odpadów. O podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie poinformował właśnie prezydent Inowrocławia.

 

 

- Po dwóch latach rozmów, dziś podpisałem list intencyjny z prezesem Ciech S.A. Dawidem Jakubowiczem oraz szefami kilku firm polskich i niemieckich, które partycypują w tym olbrzymim zamierzeniu - informuje Ryszard Brejza.

 

Z tzw. frakcji palnych będzie w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza wytwarzana energia cieplna i elektryczna, która pozwoli na zaspokojenie części potrzeb „Sody-Mątwy”.

 

Jak zapewnia prezydent Inowrocławia - miasto zyska czystsze powietrze i wyższe wpływy do budżetu o ok. 1,5 miliona złotych rocznie.

 

Projekt zrealizują dwa doświadczone podmioty. EEW jest europejskim liderem w projektowaniu, budowie i eksploatacji instalacji, w których odpady przetwarza się na energię. Pierwsze instalacje firmy powstały ponad 50 lat temu, a EEW z powodzeniem eksploatuje 17 podobnych zakładów na terenie Niemiec i państw sąsiadujących. FBSerwis jest częścią jednej z największych grup budowlanych w Polsce – Grupy Budimex. Spółka jest ważnym elementem projektu, ponieważ poza potencjałem wykonawczym w zakresie budowy instalacji, wnosi zdolność zapewnienia stabilnych dostaw wysokiej jakości surowca energetycznego w oparciu o potencjał własnych zakładów przetwarzania odpadów.

 

Inwestycja ma też się wiązać z możliwością tańszego zagospodarowania części odpadów zbieranych w Inowrocławiu. Do tej pory były wywożone i po coraz wyższych kosztach unieszkodliwiane w zakładach w Bydgoszczy, Bielawach, Koninie.

 

- Przebudowane zostać też mają drogi dojazdowe do zakładów Ciechu - z uwzględnieniem oświetlenia, chodników itp. - informuje włodarz.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu