Jesteś tutaj: HomeInowrocławSolidarna Polska chce zablokować budowę spalarni na Mątwach. Sprawa nie jest jednak taka jednoznaczna

Solidarna Polska chce zablokować budowę spalarni na Mątwach. Sprawa nie jest jednak taka jednoznaczna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 05 kwiecień 2022 17:37

Do końca 2026 roku przy zakładach Ciech Soda Mątwy grupa EEW zbudować chce za 800 mln zł spalarnię, która ostatnio została okrzyknięta największą tego typu prywatną inwestycją w Polsce. Spalarnia w Mątwach spalać ma do 310 tys. ton odpadów rocznie, dla porównania instalacja ProNatury w Bydgoszczy, dla wielu uchodząca za kolosa spala 180 tys. ton rocznie.

Od kilku dni inwestycję krytykują działacze Solidarnej Polski, przez wiele lat koalicjanci prezydenta Ryszarda Brejzy, wskazując, że największa prywatna spalarnia w Polsce nie współgra z uzdrowiskowym charakterem miasta.

 

- Inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z obowiązującymi standardami, a więc w oparciu o najlepsze dostępne technologie ochrony środowiska i najbardziej restrykcyjne regulacje (pod rygorem odpowiedzialności karnej i wysokich kar finansowych). Instalacja będzie stanowić niskoemisyjne źródło energii, bardziej przyjazne środowisku i otoczeniu, niż dotychczasowa elektrociepłownia węglowa – broni inwestycji ratusz. Spalarnia ma produkować bowiem podczas spalarnia energię elektryczną. W wielu miastach europejskich nowoczesne spalarnie znajdują się w centrach miast, ale zawsze taka instalacja budzić będzie wśród części mieszkańców niepokój.

 

Są też argumenty ekonomiczne

Szacuje się, że wpływy do budżetu Inowrocławia podatkowe z tytułu budowy takiej instalacji wzrosną o ok. 1,5 mln zł rocznie. Pojawienie się w Inowrocławiu spalarni odpadów powinno przełożyć się też na spadek kosztów ich zagospodarowania, przez co gospodarka odpadami powinna być tańsza. Obecnie inoworcławianie płacą pomimo segregacji odpadów 28 zł od osoby, w Bydgoszczy gdzie działa spalarnia ta stawka wynosi 21 zł.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu