Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzez dwa lata Rada Miejska nie zebrała się w ratuszu

Przez dwa lata Rada Miejska nie zebrała się w ratuszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 25 kwiecień 2022 16:55

To już minęły dwa lata – można rzec – od ostatniego normalnego posiedzenia Rady Miejskiej w Inowrocławiu. Radni co prawda nadal obradowali, ale już tylko w trybie zdalnym, można odnieść wrażenie, że z punktu widzenia kierownictwa Rady Miejskiej taka forma prowadzenia obrad jest wygodniejsza, ale jak przyznają radni opozycji nie koniecznie przyczynia się ona debacie publicznej. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy radni pomimo obradowania zdalnego, podnieśli sobie diety.

- Forma zdalna obradowania uniemożliwia pełne wykonywanie mandatu radnego – ocenia w rozmowie z nami radny opozycji Marcin Wroński. Przejście obrad do internetu sprawiło, że zainteresowanie mieszkańców obradami znacznie spadło, do tego taka forma nie sprzyja szerszemu debatowaniu, co innego gdy jest kontakt bezpośredni między radnymi, a co innego gdy mówi się do tabletu.


To co dla jednych jest minusem, dla innych może być plusem, bowiem sesję od kiedy są prowadzone zdalnie są znacznie krótsze, na dodatek radni nie muszą nawet dojeżdżać do ratusza. Dla tych co chcą ,,tylko odfajkować obowiązkową sesję” jest to na pewno korzystniejsze rozwiązanie. Na dodatek radni jesienią, głosami koalicji, podnieśli sobie diety, więc napracują się mniej, a w kieszeni będą mieli więcej.

 

Zdalne obrady pojawiły się wraz z pandemią COVID-19, bywały okresy gdy prawie wszystkie samorządy obradowały tylko zdalnie, ale w większości z nich w okresie wiosenno-letnim, gdy spadała liczba zakażeń, wracano do obrad tradycyjnych. Rada Miejska w Inowrocławiu należy do tych niewielu samorządów, które od dwóch lat cały czas obradują tylko zdalnie, ostatni raz w ubiegłym tygodniu, choć życie toczy się już właściwie jak przed pandemią, nie ma bowiem obowiązkowych maseczek w pomieszczeniach, a samo zakażenie się wirusem nie oznacza izolacji. Formalnie stan epidemii w Polsce jeszcze jest, co pozwala obradowanie zdalne. Tylko pytanie – czy inowrocławscy radni się już za bardzo do tego nie przyzwyczaili?

 

W kuluarach krążą głosy, że być może od maja radni wrócą do obrad stacjonarnych.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu