Jesteś tutaj: HomeInowrocławZwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 25 maj 2022 15:53
Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego Fot: UM Inowrocław

Po półtora roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zakończył spór o nazwę ulicy w Inowrocławiu, której patronował Iwan Alejnikow, a w listopadzie 2020 roku została przemianowana przez wojewodę na Tadeusza Chęsego. Ostatecznie w obiegu pozostanie decyzja wojewody.

 

W listopadzie 2020 roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnikowa w Inowrocławiu na ulicę honorowego obywatela tego miasta Tadeusza Chęsego. Zdaniem wojewody ta nazwa propagowała ustrój komunistyczny. Rada Miejska w Inowrocławiu to działanie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

 

WSA w Bydgoszczy stwierdził, że kluczowy dla uznania, czy dana nazwa podlega dekomunizacji, jest odbiór społeczny. Jeżeli społeczność lokalna uważa, że patron propaguje komunizm to nazwa powinna być zdekomunizowana, ale jeżeli odbiór społeczny jest zupełnie inny - dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy – czytamy w wyroku WSA. Wojewódzki Sąd zatem utrzymał nazwę Alejnika, wycofując z obiegu decyzję dekomunizacyjną wojewody.

 

Wojewoda wniósł skargę do NSA w Warszawie, a ten dzisiaj zdecydował o uchyleniu zaskarżonego orzeczenia i oddaleniu skargi. Oznacza to, że orzeczenie WSA unieważniające decyzję wojewody zostało wycofane z obiegu, zatem decyzja wojewody zmieniająca nazwę ulicy na Tadeusza Chęsego staje się prawomocna. Kończy to ten spór – pozostawiając w obiegu ulicę Chęsego.

 

Na szersze wyjaśnienie wyroku warszawskiego sądu przyjdzie nam poczekać.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Zdaniem radnych Sejmiku Województwa bez podwyżek cen egzaminów nie będzie miał kto ich przeprowadzać

  W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża zdanie, iż Ministerstwo Infrastruktury powinno nie tylko podnieść maksymalne stawki za egzaminy na prawo jazdy, ale też ustalić ramy, aby wzrastało ono automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Miałoby to poprawić kondycję Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, ale też poprawić komfort dla zdających.

 • Wojna pokazuje jak ważne są inwestycje w infrastrukturę

  Modernizacja linii kolejowej nr 201 to kluczowa sprawa dla rozwoju Bydgoskiego Węzła Logistycznego, wpłynie ona bowiem na znaczne zwiększenie możliwości przewozowych z portów Gdyni, ale też w Gdańsku. O tym jak jest to ważne pokazuje ostatni okres, gdy ograniczenia infrastrukturalne utrudniają dostawy węgla w kraj.

Wiadomości z regionu