Jesteś tutaj: HomeInowrocławRada Miejska w Inowrocławiu: Rząd traktuje inowrocławian jako obywateli drugiej kategorii

Rada Miejska w Inowrocławiu: Rząd traktuje inowrocławian jako obywateli drugiej kategorii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 31 maj 2022 20:32
Rada Miejska w Inowrocławiu: Rząd traktuje inowrocławian jako obywateli drugiej kategorii Fot: UM Inowrocław

We wtorek 31 maja po wielu miesiącach obrad w trybie zdalnym, do obradowania w sali sesyjnej powróciła Rada Miejska w Inowrocławiu. Duże emocje budziła dyskusja o podziale środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w których Inowrocław po raz kolejny uzyskał jedną z najniższych alokacji.

 

Wyniki podziału środków z tego programu ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Inowrocław otrzymał zaledwie 4,6 mln zł dotacji, na przebudowę ulic lokalnych, co daje w przeliczeniu na mieszkańca mniej niż 65 zł, w pierwszej edycji Inowrocław otrzymał niewiele więcej, niecałe 70 zł na mieszkańca, a są gminy w naszym województwie z dotacją powyżej 2 tys. zł na mieszkańca. Z racji tego, że Inowrocław drugi raz z rzędu znajduje się w ogonie jeżeli chodzi o wysokość dotacji, we wtorek radni Rady Miejskiej, przy braku stanowiska opozycji, wystosowali do Sejmu, Senatu, Premiera i Prezydenta RP apel, w którym napisano:

 

Rada Miejska Inowrocławia wyraża stanowczy sprzeciw przeciwko traktowaniu mieszkańców Inowrocławia jako obywateli gorszej kategorii. Mieszkańcy Inowrocławia zasługują na wsparcie finansowe na równi z mieszkańcami tych gmin, które środki otrzymały.

 

Dalej w tym stanowisku czytamy: Rada Miejska Inowrocławia zwraca również uwagę na fakt, że prowadzona od dłuższego czasu polityka rządu – w znaczny sposób uszczupla dochody własne Miasta Inowrocławia,

ograniczając m.in. możliwości inwestycyjne i finansowanie wydatków bieżących, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami polskich reform ustrojowych, w tym z zasadą pomocy, decentralizacji i samodzielności samorządów w decydowaniu o wykonywaniu swoich zadań i kształtowaniu swojego rozwoju.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu