Jesteś tutaj: HomeInowrocławRada Miejska w Inowrocławiu: Rząd traktuje inowrocławian jako obywateli drugiej kategorii

Rada Miejska w Inowrocławiu: Rząd traktuje inowrocławian jako obywateli drugiej kategorii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 31 maj 2022 20:32
Rada Miejska w Inowrocławiu: Rząd traktuje inowrocławian jako obywateli drugiej kategorii Fot: UM Inowrocław

We wtorek 31 maja po wielu miesiącach obrad w trybie zdalnym, do obradowania w sali sesyjnej powróciła Rada Miejska w Inowrocławiu. Duże emocje budziła dyskusja o podziale środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w których Inowrocław po raz kolejny uzyskał jedną z najniższych alokacji.

 

Wyniki podziału środków z tego programu ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Inowrocław otrzymał zaledwie 4,6 mln zł dotacji, na przebudowę ulic lokalnych, co daje w przeliczeniu na mieszkańca mniej niż 65 zł, w pierwszej edycji Inowrocław otrzymał niewiele więcej, niecałe 70 zł na mieszkańca, a są gminy w naszym województwie z dotacją powyżej 2 tys. zł na mieszkańca. Z racji tego, że Inowrocław drugi raz z rzędu znajduje się w ogonie jeżeli chodzi o wysokość dotacji, we wtorek radni Rady Miejskiej, przy braku stanowiska opozycji, wystosowali do Sejmu, Senatu, Premiera i Prezydenta RP apel, w którym napisano:

 

Rada Miejska Inowrocławia wyraża stanowczy sprzeciw przeciwko traktowaniu mieszkańców Inowrocławia jako obywateli gorszej kategorii. Mieszkańcy Inowrocławia zasługują na wsparcie finansowe na równi z mieszkańcami tych gmin, które środki otrzymały.

 

Dalej w tym stanowisku czytamy: Rada Miejska Inowrocławia zwraca również uwagę na fakt, że prowadzona od dłuższego czasu polityka rządu – w znaczny sposób uszczupla dochody własne Miasta Inowrocławia,

ograniczając m.in. możliwości inwestycyjne i finansowanie wydatków bieżących, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami polskich reform ustrojowych, w tym z zasadą pomocy, decentralizacji i samodzielności samorządów w decydowaniu o wykonywaniu swoich zadań i kształtowaniu swojego rozwoju.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Styczeń 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu