Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej

Inowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 01 grudzień 2022 13:53
Inowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej Fot: UM Inowrocław

Na budynkach użyteczności publicznej należących do inowrocławskiego samorządu działa 1280 paneli fotowoltaicznych, które jak poinformował w czwartek prezydent Ryszard Brejza mogą wyprodukować 518 tys. KWh prądu, to mniej więcej tyle ile w 85% zużywają miejskie przedszkola i szkoły wraz z 11% zużyciem energii przez halę sportową i 8% zużycia parku wodnego.

 

- Zapewniam państwa, że jest to jedna z najważniejszych, najlepszych inwestycji inowrocławskich – ocenia prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Najwięcej instalacji fotowoltaicznych powstało na szkołach podstawowych – 801 paneli, przedszkola to dodatkowe 267 paneli oraz obiekty sportowe 212 paneli. Prezydent Inowrocławia liczy, że uda się o podane wcześniej wartości procentowe ograniczyć rachunki za prąd.

 

Ten masowy zakup paneli fotowoltaicznych kosztował prawie 2,4 mln zł, z czego 95% pochodziło z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Z tego programu Inowrocław za dużo środków nie otrzymał, ale jak wsłuchać się w puentę prezydenta Brejzy, możliwe do uzyskania środki wykorzystano najbardziej optymalnie.

 

Są to działania władz miasta dążące do samowystarczalności na razie w małej skali, które są jednak prostsze do wdrożenia, bowiem oszczędności na fotowoltaice uzyskuje każda instytucja posiadająca panele, czyli nie ma czegoś takiego, że np. szkoła dzieli się wyprodukowanym prądem z halą sportową. Od kilku lat do samowystarczalności energetycznej dąży Bydgoszcz, która oprócz fotowoltaiki dysponuje spalarnią odpadów produkującą w skali roku dość sporo prądu. Bydgoszcz chce ze swoich instalacji oświetlać ulice i zasilać tramwaje, tutaj jednak zaczyna się problem formalny, bowiem prawo na to nie pozwala.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu