Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław z budżetem na 2023 rok. Pierwszy budżet tego typu

Inowrocław z budżetem na 2023 rok. Pierwszy budżet tego typu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 20 grudzień 2022 11:44
Inowrocław z budżetem na 2023 rok. Pierwszy budżet tego typu Fot: UM Inowrocław

W poniedziałek Rada Miejska w Inowrocławiu uchwaliła budżet miasta na 2023 rok, co jednak go wyróżnia w porównaniu z dokumentami z lat poprzednich, pierwszy raz mamy do czynienia z deficytem bieżącym, czyli wydatki na bieżące funkcjonowanie miasta będą większe od dochodów. Wysokość deficytu bieżącego planowana jest jednak symboliczna na poziomie około miliona złotych. Prezydent i skarbnik miasta wskazywali, że główną przyczyną zapaści finansów miasta jest Polski Ład.

 

Ostatnie lata to obniżki podatku dochodowego, w tym roku znacznie wzrosła kwota wolna od podatku, od lipca płacimy też o 5 punktów procentowych mniejszy PIT, nie pozostaje to jednak bez skutku na finanse samorządów - Rekordowa inflacja, drożyzna i brak wystarczających rekompensat dla samorządów – to tylko niektóre problemy, z którymi się zmagamy – mówiła skarbnik miasta Dorota Rutkowska - Co więcej ubytek z tytułu udziałów w PIT w 2023 r. dla Inowrocławia, szacowany jest przez Związek Miast Polskich aż na 38 mln zł.

 

Uchwalony w poniedziałek budżet przewiduje w 2023 roku dochody na poziomie przekraczającym 374 mln zł oraz wydatki powyżej 377 mln zł, co oznacza, że będzie deficyt – Każdy inowrocławianin zauważa po swoim gospodarstwie domowym, że wszystko kolosalnie drożeje, a my w nowym miejskim budżecie w 2023 r. będziemy mieli mniej pieniędzy, za które musimy utrzymać całą naszą infrastrukturę i realizować usługi – mówi prezydent Ryszard Brejza.

 

Pomimo tej trudnej sytuacji w 2023 roku będą realizowane miejskie inwestycje, na które planuje się wydać 32 mln zł, cześć to środki pozyskane z dotacji zewnętrznych. Ponad 4,6 mln kosztować będzie utwardzenie dróg osiedlowych: Jana Brzechwy, Stefana Knasta i odcinka Ewy Szenburg-Zarembiny – na te zadania Inowrocław otrzyma dotację z budżetu państwa. Ponad 3,6 mln zł Inowrocław przeznaczy też na wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Ponad 15 mln zł zapisano na poszukiwania złóż geotermalnych, co jest kontynuacją zadania niezrealizowanego w roku bieżącym, tutaj również planowana jest dotacja zewnętrzna. 2 mln zł kosztować będzie dalsza modernizacja uzdrowiska.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu