Jesteś tutaj: HomeInowrocław104. lata temu Inowrocław został wyzwolony. Stał się ponownie polski

104. lata temu Inowrocław został wyzwolony. Stał się ponownie polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 05 styczeń 2023 21:26

Data 5 stycznia cieszy się w Inowrocławiu szczególną czcią, tego dnia kpt. Paweł Cyms, jeden z dowódców Powstania Wielkopolskiego postanowił wyłamać się i zdecydował o szturmie na broniony przez Niemców Inowrocław. Walki były krwawe, ale zakończyły się wyzwoleniem Inowrocławia, który już od tego momentu w niemieckie ręce nie powrócił. Coraz głośniej historycy przyznają, że decyzja kpt. Cymsa, która doprowadziła do wyzwolenia strategicznego miasta, miała istotny wpływ na sukces Powstania Wielkopolskiego.

W czwartkowe popołudnie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mieszkańcy zebrali się na uroczystości. Co roku w tym miejscu gromadzą się wszystkie najważniejsze inowrocławskie środowiska, co pokazuje jak to ważne wydarzenie. W końcu 5 stycznia Inowrocław świętuje wyzwolenie.

 

- Wspominamy Powstańców Wielkopolskich, którzy wyzwolili Inowrocław po półtorawiekowej niewoli. Oddajemy hołd naszym przodkom, bohaterom, którzy przelewali krew za wolną i niepodległą Ojczyznę – mówił w krótkim przemówieniu prezydent Ryszard Brejza - Powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni, jednak ich najważniejszą cechą było zdeterminowanie i pragnienie wywalczenia wolności.

 

Włodarz Inowrocławia relacjonował dramatyczność walk - Decydujący bój o Inowrocław nastąpił 5 stycznia – walki miały dramatyczny przebieg, a do krwawych scen dochodziło w wielu punktach: na ulicach Królowej Jadwigi i Dworcowej, w pobliżu gazowni i elektrowni.

 Brejza wspomniał też o krwawych walkach o inowrocławski dworzec kolejowy, który zaatakowała inna grupa powstańców.

 

Przed oddaniem salwy honorowej i złożenia wiązanek kwiatów odczytano Apel Poległych, który w Inowrocławiu ma zawsze wartość ogromnie emocjonującą. Jak co roku w organizację obchodów mocno włączyło się wojsko z Garnizonu Inowrocław.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Marzec 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu