Jesteś tutaj: HomeInowrocławPowiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego

Powiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław wtorek, 17 styczeń 2023 15:07
Powiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego Fot: Powiat Inowrocławski

Decyzją Rady Powiatu rok 2023 będzie tematycznie poświęcony w powiecie inowrocławskim postaci gen. Władysława Sikorskiego - jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości tworzył w Galicji polskie siły zbrojne, później był oficerem w wojnie polsko-bolszewickiej; w wolnej Polsce był przez kilka miesięcy premierem i ministrem spraw zagranicznych; podczas II wojny światowej przez prawie 4 lata był premierem polskiego rządu na uchodźstwie. Generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze, która do dzisiaj budzi emocje.

Z punktu widzenia Kujaw ważnym elementem jego życiorysu było nabycie w 1923 roku dworku w Parchaniu niedaleko Inowrocławia, w dzisiejszej gminie Dąbrowa Biskupia. W tym dworku spędzał sporo czasu, stąd też można mówić o nim, że mieszkał na terenie powiatu inowrocławskiego.

 

Radni rok 2023 ustanowili pod patronatem generała Sikorskiego już jesienią, natomiast na początku stycznia odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku generała Władysława Sikorskiego z udziałem starosty Wiesławy Pawłowskiej. Rozmawiano przede wszystkim o planie wydarzeń towarzyszących rokowi generała Sikorskiego. Planowanych jest szereg inicjatyw są wśród nich m.in. posadzenie „dębu Sikorskiego” przy Zespole Szkół Budowlanych, których patronem jest generał, rajdy - rowerowy i pieszy, wydawnictwo poświęcone związkom Władysława Sikorskiego z Powiatem Inowrocławskim, konkursy - plastyczny, historyczny i fotograficzny, pikniki i wystawy, gra terenowa, turnieje piłkarski, siatkówki i brydżowy czy zawody strzeleckie. Planowany jest też pokaz mody lat 30., stworzenie muralu, zlot szkół noszących imię generała, produkcja specjalnego słuchowiska, akcja poszukiwania grobów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w regionie, czy wyprawa rowerowa do Tuszowa Narodowego, gdzie urodził się Władysław Sikorski i gdzie znajduje się poświęcona mu izba pamięci. Starosta Wiesława Pawłowska zgłosiła także propozycję do władz Dąbrowy Biskupiej o umożliwienie zwiedzenia dworku generała w ramach spotkania wyjazdowego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu