Jesteś tutaj: HomeInowrocławW przyszłym tygodniu przypadnie 10. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Rodzinny Inowrocław organizuje obchody

W przyszłym tygodniu przypadnie 10. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Rodzinny Inowrocław organizuje obchody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 18 styczeń 2023 13:50
W przyszłym tygodniu przypadnie 10. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Rodzinny Inowrocław organizuje obchody CC BY-SA 4.0 by Jarosław Kruk (Jrkruk)

Funkcję prymasa Polski kard. Józef Glemp pełnił w wyjątkowym dla dziejów Polski od 1981 roku, gdy zastąpił legendarnego prymasa Wyszyńskiego tuż po jego śmierci, gdy władze komunistyczne rozprawiały się z Solidarnością do 2006 roku (pełniąc jednocześnie najważniejszą funkcję w polskim Kościele Przewodniczącego Episkopatu), zatem uczestniczył też demokratycznych przemianach w Polsce, był świadkiem wejścia Polski do NATO, a później do Unii Europejskiej.

Postać kardynała Glempa jest na pewno w świadomości Polaków w cieniu prymasa Wyszyńskiego, o zachowanie pamięci tej postaci stara się dbać jego rodzinny Inowrocław.

 

Kilka lat temu przy Kujawskim Centrum Kultury powołano do życia Instytut Prymasa Józefa Glempa, który 23 stycznia – dokładnie w 10. rocznicę śmierci prymasa – organizuje uroczystości - Celem wydarzenia jest przypomnienie i przybliżenie postaci śp. Prymasa. Każdy z zaproszonych gości specjalnych w krótkim wystąpieniu odniesie się do wybranego aspektu życia i dokonań kard. Józefa Glempa. - mówi Piotr Turowski, opiekun Instytutu.

 

Dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW opowie o roli prymasa Józefa Glempa w rzeczywistości społeczno-politycznej ostatniej dekady PRL; ks. dr Piotr Wierzbicki, ostatni sekretarz Kardynała przedstawi jaki model kapłańskiej posługi realizował Józef Glemp; z kolei red. Marcin Przeciszwski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej odniesie się do kwestii kontaktów i współpracy śp. Prymasa z mediami.

 

Wydarzenie będzie miało miejsce 26 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa - pl. Klasztorny 2 w Inowrocławiu. WSTĘP WOLNY

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Wrzesień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu