Jesteś tutaj: HomeInowrocławDo sądu trafił akt oskarżenia w sprawie inowrocławskiej afery fakturowej

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie inowrocławskiej afery fakturowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 07 luty 2023 12:22

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała akt oskarżenia w sprawie tzw. afery fakturowej w inowrocławskim ratuszu, która ma też wątki kruszwickie. Akt oskarżenia został 31 stycznia skierowany do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, dla zachowania bezstronności sprawę skierowano do gdańskiej prokuratury, natomiast proces toczyć będzie się w województwie warmińsko-mazurskim. Akt oskarżenia dotyczy 17 osób, na tej liście nie ma prezydenta Ryszarda Brejzy.

 

Łącznie w tej sprawie prokuratura postawiła zarzuty 18 osobom, na początku 2022 roku zarzut niedopełnienia obowiązków usłyszał prezydent Ryszard Brejza, ale gdańska prokuratura jego nazwiska nie ujęła w akcie oskarżenia. Sprawa dotyczy najogólniej mówiąc kradzieży pieniędzy z kasy Inowrocławia, w ten proceder zaangażowana była była naczelnik wydziału odpowiedzialnego za promocję Agnieszka Ch., do której biorący udział w procederze przynosili fałszywe faktury, w oparciu o które otrzymywali pieniądze. Szacuje się, że w ten sposób można było wyłudzić z budżetu miasta 250 tys. zł. Sprawa ma też wątek kruszwicki, gdzie przed przyjściem do Inowrocławia pracowała Agnieszka Ch.

Początek afera fakturowa miała w 2018 roku, gdy do inowrocławskiego ratusza zawitali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prezydent Ryszard Brejza w tym okresie zgłosił też do prokuratury zawiadomienie o możliwej kradzieży.

 

Inowrocławski ratusz złożenie aktu oskarżenia komentuje, że następuje to dopiero 5 lat od złożenia zawiadomienia. Natomiast nieujęcie w akcie oskarżenia prezydenta Brejzy może świadczyć o bezprawności działań podejmowanych przez służby wobec niego - Okazało się również, że prezydent Inowrocławia był podsłuchiwany przez agentów CBA oraz inwigilowany 24h na dobę, z wykorzystaniem najnowszych technik operacyjnych stosowanych wobec osób podejrzanych o działania terrorystyczne (m.in. Pegasus). - informuje w komunikacie Urząd Miasta Inowrocławia.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu