Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego

Inowrocław ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego

Napisane przez  Ł.R. / Urząd Miasta Inowrocławia Opublikowano w Inowrocław wtorek, 14 marzec 2023 12:07

Na początku marca inowrocławski magistrat ogłosił przetarg na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego w Inowrocławiu. Władze Inowrocławia liczą, że uda się pozyskać ponad 40% wody użytkowanej w mieście ze źródeł geotermalnych. Poszukiwania źródeł geotermalnych wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oferty w przetargu powinniśmy poznać 28 marca, wówczas będzie można powiedzieć jaka będzie cena odwiertu. Szacuje się, że będzie to koszt 16 mln zł, gdyby udało się zamknąć w tej kwocie, to wówczas miasto nie dołożyłoby nic, bowiem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał właśnie 16 mln zł na to zadanie. Pierwszy odwiert to będzie jednak dopiero początek, bowiem dla uzyskania planowanego pozyskiwania 40% wody użytkowej będą potrzebne kolejne odwierty.

 

- Jeżeli nasze plany się udadzą, to ponad 40 % wody użytkowej będzie podgrzewane w pełni ekologicznie, bez węgla i gazu, ale do tego potrzebne będzie dodatkowe 30 mln zł – informuje prezydent Ryszard Brejza.

 

Firma, która wygra przetarg, wykona otwór badawczy do głębokości 2 km. Odwiertowi towarzyszyć będą m.in. badania hydrologiczne, takie jak: wydajnoś

wody termalnej, temperatury wody termalnej, poziomu zwierciadła wody lub ciśnienia na głowicy (w przypadku samowypływu), temperatury zewnętrznej oraz ciśnienia atmosferycznego.

 

Odwiert geotermalny zostanie wykonany przy Zakładzie Energetyki Cieplnej, pod Inowrocławiem. Z myślą o przyszłości, Miasto pozyskuje dotacje tam, gdzie to możliwe, aby wykorzystywać odnawialne źródła energii.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu