Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego

Inowrocław ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego

Napisane przez  Ł.R. / Urząd Miasta Inowrocławia Opublikowano w Inowrocław wtorek, 14 marzec 2023 12:07

Na początku marca inowrocławski magistrat ogłosił przetarg na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego w Inowrocławiu. Władze Inowrocławia liczą, że uda się pozyskać ponad 40% wody użytkowanej w mieście ze źródeł geotermalnych. Poszukiwania źródeł geotermalnych wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oferty w przetargu powinniśmy poznać 28 marca, wówczas będzie można powiedzieć jaka będzie cena odwiertu. Szacuje się, że będzie to koszt 16 mln zł, gdyby udało się zamknąć w tej kwocie, to wówczas miasto nie dołożyłoby nic, bowiem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał właśnie 16 mln zł na to zadanie. Pierwszy odwiert to będzie jednak dopiero początek, bowiem dla uzyskania planowanego pozyskiwania 40% wody użytkowej będą potrzebne kolejne odwierty.

 

- Jeżeli nasze plany się udadzą, to ponad 40 % wody użytkowej będzie podgrzewane w pełni ekologicznie, bez węgla i gazu, ale do tego potrzebne będzie dodatkowe 30 mln zł – informuje prezydent Ryszard Brejza.

 

Firma, która wygra przetarg, wykona otwór badawczy do głębokości 2 km. Odwiertowi towarzyszyć będą m.in. badania hydrologiczne, takie jak: wydajnoś

wody termalnej, temperatury wody termalnej, poziomu zwierciadła wody lub ciśnienia na głowicy (w przypadku samowypływu), temperatury zewnętrznej oraz ciśnienia atmosferycznego.

 

Odwiert geotermalny zostanie wykonany przy Zakładzie Energetyki Cieplnej, pod Inowrocławiem. Z myślą o przyszłości, Miasto pozyskuje dotacje tam, gdzie to możliwe, aby wykorzystywać odnawialne źródła energii.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu