Jesteś tutaj: HomeInowrocławCoraz bliżej powołania Instytutu Generała Władysława Sikorskiego

Coraz bliżej powołania Instytutu Generała Władysława Sikorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 30 maj 2023 16:41

Generał Władysław Sikorski to jedna z ważniejszych postaci w dziejach Polski pierwszej połowy XX roku – podczas II wojny światowej był przez 4 lata premierem Polski na uchodźstwie, zginął podczas katastrofy lotniczej na Gibraltarze. Rok 2023 powiat inowrocławski obchodzi pod jego patronatem, z tej okazji pojawiła się inicjatywa powołania pod Inowrocławiem Instytutu Generała Władysława Sikorskiego.

W 1923 roku, czyli sto lat temu, generał Sikorski kupił dworek w Parchaniu niedaleko Inowrocławia, stając się mieszkańcem tych ziem. Parachanie to dzisiaj główne miejsce propagowania pamięci o nim w kujawsko-pomorskim. Przy okazji obchodów Roku Sikorskiego w powiecie inowrocławskim zrodził się pomysł, aby powołać Instytut, który będzie zajmował się krzewieniem pamięci o nim nie tylko w tym roku, ale w znacznie dłuższym okresie.

 

Pomysł ten ma coraz większe grono zwolenników i instytucji chcących się zaangażować, niedawno wsparcie swoje deklarował marszałek województwa Piotr Całbecki, władze powiatowe są też bardzo zainteresowane, tak samo jak gminne Dąbrowy Biskupiej na terenie którego znajduje się Parchanie. Siedziba Instytutu Generała Władysława Sikorskiego mieściła by się właśnie we dworku w Parchaniu.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu