Jesteś tutaj: HomeInowrocławRodzina opozycjonisty Piotra Bartoszcze dostanie 3,2 mln zł odszkodowania

Rodzina opozycjonisty Piotra Bartoszcze dostanie 3,2 mln zł odszkodowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 31 maj 2023 11:30

Od śmierci Piotra Bartoszcze jednego z przywódców rolniczej Solidarności z Kujaw minęło już prawie 40 lat, do dzisiaj nie wiadomo jednak kto dokładnie go zabił, potwierdzić można natomiast fakt, że był to mord polityczny za którą obciążyć można władze komunistyczne. Dopiero kilka lat temu faktycznie potwierdzono, że został on zamordowany poprzez uduszenie. We wtorek 30 maja w Gdański Sąd Apelacyjny przyznał rodzinie zmarłego 3,2 mln zł zadośćuczynienia.

Piotr Bartoszcze zginął 7 albo 8 lutego 1984 roku – 9 lutego jego ciało odnaleziono w studzience melioracyjnej. Komunistyczny wymiar sprawiedliwości śledztwo w sprawie potencjalnego udziału osób trzecich w jego śmierci umorzył już w maju. Śledztwo ponownie wznowiono w 1990 roku, ale po 5 latach z powodu braku przełomu w sprawie zostało ponownie umorzone. W 2017 roku z inicjatywy IPN po raz trzeci wszczęto śledztwo, które pozwoliło stwierdzić, że został on zamordowany poprzez uduszenie.

 

Rodzina Piotra Bartoszcze pozwała skarb państwa o odszkodowanie w kwocie 10 mln zł, sąd pierwszej instancji zasądził na ich rzecz 2 mln zł. Obie strony złożyły od wyroku apelację, pełnomocnik skarbu państwa nie zgadzał się z kwotą 2 mln zł i chciał jej zmniejszenia. 30 maja Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał prawomocny wyrok, w którym bliscy Bartoszcze otrzymają 3,2 mln zł.

 

Piotr Bartoszcze był później pośmiertnie wiele razy honorowany, prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, w pobliskim Inowrocławiu nazwano jego imieniem też jedną z ulic.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu