Jesteś tutaj: HomeInowrocławOgromna strata inowrocławskiego szpitala. To również zagrożenie dla finansów powiatu

Ogromna strata inowrocławskiego szpitala. To również zagrożenie dla finansów powiatu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 05 czerwiec 2023 13:01
Ogromna strata inowrocławskiego szpitala. To również zagrożenie dla finansów powiatu Fot: Ki24.info

Rok 2022 Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu zakończył kwotą ponad 21,4 mln zł straty netto, to ponad 3 razy tyle co w 2021 roku 7 razy tyle co w 2020 roku, w rezultacie na koniec 2022 roku zobowiązania inowrocławskiego szpitala przekroczyły 104 mln zł , wynika z raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej, który opublikował szpital. Jest to niepokojąca sytuacja dla finansów Powiatu Inowrocławskiego, który odpowiada za długi szpitala.


Główna przyczyna pogorszenia się wyniku finansowego szpitala w 2022 roku to wzrost kosztów, bo ile przychody były na poziomie podobnym co w 2021 roku – niewielki wzrost o 0,3%, to koszty wzrosły o prawie 7%.

 

Jak wskazuje w raporcie dyrektor szpitala Eligiusz Patalas wpływ na pogorszenie się wyników finansowych miał wzrost płacy minimalnej, w opinii dyrekcji szpitala także wprowadzona w 2017 roku ,,Sieć Szpitali” się nie sprawdza, bowiem przewidziane finansowanie jest niedoszacowane. Szpital Błażka ocenia również, że wycena świadczeń przez NFZ jest zbyt mała.

 

W tym raporcie pojawia się prognoza, iż rok bieżący może przynieść jeszcze wyższą stratę na poziomie 35 mln zł, natomiast na przyszły rok szacuje się ubytek 34,5 mln zł. Szacunki dyrekcji i Regionalnej Izby Obrachunkowej z końcówki 2022 roku mówiły o ok 16 mln stracie w 2022 roku, zatem faktyczny wynik jest gorszy niż prognozowano.

 

Pod koniec ubiegłego roku Regionalna Izba Obrachunkowa ostrzegła Powiat Inowrocławski, że będzie odpowiadał finansowa w przypadku ewentualnego bankructwa szpitala. RIO w ten sposób chciała zdyscyplinować samorząd do bardziej uważnej dyscypliny finansowej. O tym jak poważnym problemem mogą być długi szpitala przekonało się Miasto Grudziądz.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu