Jesteś tutaj: HomeInowrocławTradycja szymborskich Przywołówek jest kontynuowana

Tradycja szymborskich Przywołówek jest kontynuowana

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 28 marzec 2016 19:42

W niedziele Wielkanocną w inowrocławskiej dzielnicy Szymborze Klub Kawalerów ze specjalnej ambony prezentował wiersze na temat miejscowych panien. Bywały one jednak nie zawsze miłe, gdyż tradycja Przywołówek została zapoczątkowana od tego, iż kawalerowie chcieli wyrazić wobec miejscowych panien dezaprobatę. Udało się ją zachować jednak już 184 lata. W mienioną niedzielę tradycja została również dochowana.

Niegdyś rymowane wiersze z ambony głosił chociażby Jan Kasprowicz, uznawany za jednego z wybitniejszych polskich twórców, który bowiem pochodził z Szymborza.

 

Co roku wszystko wygląda mniej więcej podobnie. Na dwa tygodnie przed świętami kawalerowie dają sygnał na trąbce, który przypomina, iż zbliżają się Przywołówki. Ten czas narzeczeni i ojcowie miejscowych panien mogą wykorzystać na wykupienie kobiet, aby w niedzielę Wielkanocną usłyszały o sobie pozytywny wiersz. W przeciwnym wypadku panie zostają na łasce klubu kawalerów.

 

Jak wynika z przekazów, Przywołówki odbyły się po raz pierwszy jako znak protestu miejscowych kawalerów, iż panny szukają narzeczonych w okolicznych wsiach zamiast w Szymborzu. Panowie chcieli się tak odegrać, a skończyło się na zapoczątkowaniu zwyczaju, który liczy już prawie dwa wieki. Do Klubu Kawalerów należeć mogą jedynie panowie zamieszkali w Szymborzu.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Kwiecień 2013 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wiadomości z regionu