Wiadomości z Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl Tue, 21 May 2024 04:11:53 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Są już konkretne plany budowy linii tramwajowej do Ronda Kujawskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/3564-sa-juz-konretne-plany-budowy-linii-tramwajowej-do-ronda-kujawskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/3564-sa-juz-konretne-plany-budowy-linii-tramwajowej-do-ronda-kujawskiego

Projektanci przedstawili przygotowaną na zlecenie ratusza koncepcję przebudowy Ronda Kujawskiego oraz Ronda Bernardyńskiego wraz z połączeniem ich wzdłuż ulicy Kujawskiej linią kolejową. Inwestycja ma kosztować około 100 mln zł, prezydent Rafał Bruski liczy, że około 85 mln zł uda się pozyskać z Unii Europejskiej.

- Projekt budowy linii na ul. Kujawskiej zgłosiliśmy do Kontraktu regionalnego. Jeśli zostanie wpisany i otrzyma dofinansowanie, to w przyszłym roku mogłyby już fizycznie ruszyć prace. Unia Europejska kładzie w nowej perspektywie finansowej nacisk na transport szynowy, dlatego uważam, że szanse na współfinansowanie tej inwestycji z Unii są duże – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

 

W ramach przebudowy Ronda Kujawskiego ma ono zostać dostosowane do ewentualnej budowy linii tramwajowej w kierunku ulicy Solskiego w przyszłości. Po wschodniej stronie Ronda Bernardyńskiego w ramach tego projektu miały by powstać także ścieżki rowerowe.

Ratusz wkrótce ogłosi termin konsultacji społecznych, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej kwestii.

]]>
Bydgoszcz Mon, 10 Mar 2014 21:59:04 +0100
Trybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko Inowrocławowi i Parlamentowi Europejskiemu https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/3561-trybunal-konstytucyjny-orzeka-przeciwko-inowroclawowi-i-parlamentowi-europejskiemu https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/3561-trybunal-konstytucyjny-orzeka-przeciwko-inowroclawowi-i-parlamentowi-europejskiemu

Pod koniec lutego Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Rady Miejskiej Inowrocławia poparty przez Związek Miast Polskich w sprawie niekonstytucyjności ustawy o gospodarce odpadami. Zdaniem prezydenta Inowrocławia TK zlekceważył uchwaloną niedawno dyrektywę Parlamentu Europejskiego.

Sprawa dotyczy obowiązującej od lipca nowej ustawy o gospodarce odpadami, na mocy której to gminy przejęły od mieszkańców obowiązek wywozu nieczystości, a następnie ich utylizacji. Celem tej ustawy było dostosowanie polskiego prawa do unijnego i walka z dzikimi wysypiskami. W praktyce w wielu gminach mieszkańcy za odbiór odpadów muszą płacić więcej.

 

Samorząd Inowrocławia uznał, że zapisy nakazujące wyłanianie odbiorcy odpadów na drodze przetargu, w sytuacji gdy gmina dysponuje spółką komunalna mogącą świadczyć te usługi jest niezgodna z konstytucją. Szybko poparcia dla tego wniosku inowrocławskiego samorządu udzielił Związek Miast Polskich.

 

26 lutego na posiedzeniu niejawnym Trybunał Konstytucyjny te wątpliwości samorządowców uchylił. W styczniu natomiast Parlament Europejski przyjął jednak dyrektywę, która pozwala na niestosowanie procedury przetargowej do zlecenia zadania komunalnego w sytuacji – gdy realizujący to zadanie podmiot jest bezpośrednio podległy pod miasto, które ma w nim co najmniej 80% oraz jego udziałowcami nie jest prywatny kapitał. Te przesłanki Inowrocław spełnia.

 

W opinii prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy jego miasto wygrało mimo niekorzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gdyż Polska będzie musiała w ciągu 2 lat dostosować swoje prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego. W praktyce jednak nie ma pewności, czy polski parlament w terminie dostosuje prawo do unijnego.

 

Ponadto ta sytuacja może mieć znaczenie precedensowe, gdyż jasno może pokazać, czy ważniejsze jest prawo unijne od orzeczeń TK.

]]>
Inowrocław Mon, 10 Mar 2014 21:47:03 +0100