Wiadomości z Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl Fri, 17 May 2024 13:16:09 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Marszałek zamiaru likwidacji bydgoskiego WORD nie porzucił https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12471-marszalek-zamiaru-likwidacji-bydgoskiego-word-nie-porzucil https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12471-marszalek-zamiaru-likwidacji-bydgoskiego-word-nie-porzucil Marszałek zamiaru likwidacji bydgoskiego WORD nie porzucił

Pod koniec listopada pojawiła się propozycja reorganizacji struktury Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, która w praktyce pozbawiłaby podmiotowości ośrodki w Bydgoszczy i we Włocławku. Po dużych kontrowersjach, które pojawiły się najpierw na jednej z komisji sejmikowych, potem w bydgoskich mediach, temat zaniechano. Nie oznacza to jedna, iż Zarząd Województwa z tego zamiaru całkowicie zrezygnował.

Propozycja listopadowa zakładała nadanie WORD w Toruniu statutu Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, pod którym znalazłyby się jako filie dzisiejsze samodzielne WORD-y w Bydgoszczy i we Włocławku, oraz filie w Inowrocławiu (dzisiaj filia WORD Bydgoszcz) i Grudziądzu (dzisiaj filia WORD Toruń). Pod koniec listopada zamiar ten skrytykowała w swoim stanowisku Rada Miasta Bydgoszczy.

 

W odpowiedzi na wystąpienie Rady Miasta marszałek Piotr Całbecki stwierdza, iż konsolidacja wszystkich ośrodków ruchu pod WORD w Toruniu pozwoliłaby uzyskać duże oszczędności, bowiem połączono by piony finansowy oraz administracyjny. Dodatkowo zlikwidowana zostałaby konkurencja pomiędzy WORD-ami. Marszałek również uważa, że w obecnej formule źle zarządzany jest WORD we Włocławku.

 

Rada Miasta Bydgoszczy z kolei wskazywała, że to WORD w Bydgoszczy przeprowadza najwięcej egzaminów, stąd też ewentualna konsolidacja najlepiej, aby odbyła się pod skrzydłami bydgoskiego ośrodka.

 

Marszałek Piotr Całbecki w swojej odpowiedzi nie wskazuje jakie podejmie dalsze kroki.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 23 Dec 2017 00:30:37 +0100
Dla Zawiszy był to udany rok (wideo) https://www.portalkujawski.pl/sport/item/12474-dla-zawiszy-byl-to-udany-rok-wideo https://www.portalkujawski.pl/sport/item/12474-dla-zawiszy-byl-to-udany-rok-wideo Dla Zawiszy był to udany rok (wideo)

Pierwszym krokiem w kierunku odbudowy wielkiej piłki na Zawiszy było wywalczenie awansu do A-klasy. Ten etap zakończony został w kończącym się roku, natomiast w drugiej jego części będący pełni determinacji piłkarze niebiesko-czarnych zakończyli rundę jesienną na pierwszym miejscu, przybliżając Zawiszę w kolejnym ważnym kroku – awansie do klasy okręgowej.

Przygotowaliśmy materiał filmowy, w którym przypominamy co wydarzyło się przez ostatni rok na boisku.

 

{youtube}KN0YZi29EFU{/youtube}

 

Jednocześnie przekazujemy życzenia – zdrowia oraz powrotu Zawiszy na należne miejsce na sportowej mapie Polski – od sponsora głównego Marcina Pazderskiego z firmy AM Logistics. Do tych życzeń dołącza się również Portal Kujawski.

 

]]>
Sport Fri, 22 Dec 2017 23:58:53 +0100
Major Szewieliński ,,Zawisza” pożegnany z honorami https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/12473-major-szewielinski-zawisza-pozegnany-z-honorami https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/12473-major-szewielinski-zawisza-pozegnany-z-honorami Major Szewieliński ,,Zawisza” pożegnany z honorami

Dzisiaj odbył się pogrzeb mjr. Wacława Szewielińskiego, który niedawno skończył 97 lat. Żołnierza Armii Krajowej, który w 5 Brygadzie Wileńskiej toczył boje u boku mjr. Szendzielarza ,,Łupaszki”. Po wojnie zamieszkał w Inowrocławiu, gdzie jednak musiał liczyć się z prześladowaniami za wcześniejszą działalność AK.

Do Armii Krajowej major Szewieliński wstąpił w 1943 roku i przyjął konspiracyjny pseudonim ,,Zawisza”. Za tą działalność spotkały go później szykany ze strony władz komunistycznych. W 1945 roku na stałe związał się z Inowrocławiem, gdzie dał się poznać później jako społecznik i patriota.

 

W 2004 roku z inicjatywy Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego Rada Miejska Inowrocławia nadała mu godność Honorowego Obywatela. Został po 1989 roku odznaczony również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Armii Krajowej. Dosłownie kilka tygodni temu Minister Obrony Narodowej awansował go do stopnia majora.

 

 

W ostatnią drogę wyruszył z kościoła pw. św. Barbary i św. Maurycego. Uroczystość pogrzebowa zorganizowana została z pełnymi honorami, trumnę z ciałem zmarłego przykryła biało-czerwona flaga oraz beret z symbolem Armii Krajowej w miejscu centralnym. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządów, wojewoda oraz liczne środowiska patriotyczne. Można powiedzieć, iż pożegnanie mjr. Szewielińskiego, w drodze na wieczną wartę, stało się uroczystością patriotyczną. Major po 1989 roku był bowiem na Kujawach ważną częścią upamiętniania ważnych dla Polski rocznic.

 

]]>
Inowrocław Fri, 22 Dec 2017 15:55:22 +0100
Jakie kroki przedsięwziąć przed założeniem własnego salonu fryzjerskiego? https://www.portalkujawski.pl/polecane/item/12472-jakie-kroki-przedsiewziac-przez-zalozeniem-wlasnego-salonu-fryzjerskiego https://www.portalkujawski.pl/polecane/item/12472-jakie-kroki-przedsiewziac-przez-zalozeniem-wlasnego-salonu-fryzjerskiego Jakie kroki przedsięwziąć przed założeniem własnego salonu fryzjerskiego?

Stworzenie dobrego biznesplanu, przemyślenie kwestii finansowania czy lokalizacji – to trzy najważniejsze kwestie, jakie stoją przed osobą planującą założenie własnego salonu fryzjerskiego. Jak się do tego zabrać?

Jaki model biznesowy warto wziąć pod uwagę?

Zaczynając swoją drogę do założenia salonu, musisz odpowiedzieć sobie na kilka wstępnych pytań pomagających stworzyć dobry biznesplan. Pierwszym i najważniejszym będzie określenie, czy tworzysz salon od podstaw, kupujesz lub wynajmujesz salon już istniejący, czy też chcesz działać w ramach sieci franczyzowej. Stworzenie salonu od podstaw będzie wymagać najwięcej środków, zarówno na początku (sprzęt, meble fryzjerskie), jak i w ramach kosztów stałych, ale da nam największą niezależność. Wynajmując salon, musimy liczyć się nie tylko z tym, co zastaniemy, ale też spodziewać się, że kiedy zechcemy dokonać jakichś większych zmian, możemy otrzymać odmowę od właściciela lokalu, co oczywiście dotyczy wynajmu jakiegokolwiek budynku. Dodatkową opcją jest współdzielenie zakładu z innym przedsiębiorcą, np. salonem kosmetycznym. Może to być rozwiązanie dające możliwość podziału ceny wynajmu i kosztów stałych. Korzystając z franszyzy, możemy otrzymywać różnorakie wsparcie, w tym reklamę i korzystanie z renomy marki, jednak będziemy posiadali najmniejszą swobodę ze względu na przestrzeganie określonych standardów i zainwestowania na wstępie w konkretne wyposażenie.

 

Ważna kwestia – finansowanie

Z każdym biznesem jest tak, że musimy się liczyć z brakiem przychodów przez pewien czas. Prawie nigdy nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi moment, gdy przestajemy dokładać do interesu. Wielu przedsiębiorców zaleca, aby na początku mieć zgromadzony zapas finansowy na co najmniej sześciomiesięczny okres bez przychodów, w co musimy wliczyć m.in. koszt wynajmu, pensji pracowników, produktów itp. Warto zainteresować się programami wsparcia finansowego organizowanymi z ramienia Miejskiego Urzędu Pracy czy organizacji rozwojowych. Spełniając określone warunki, będziemy w stanie pozyskać wsparcie rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w formie bezzwrotnej lub nisko oprocentowanej pożyczki. Pamiętajmy tylko o tym, że taka pomoc działa tylko przy zakładaniu firmy, a przy późniejszych wydatkach możemy liczyć głownie na to, co wcześniej odłożyliśmy.

 

Lokalizacja salonu fryzjerskiego

W przypadku działalności usługowej wykonywanej na miejscu bardzo ważna jest lokalizacja. Zazwyczaj jest tak, że im lepsze i bardziej prestiżowe miejsce prowadzenia salonu fryzjerskiego, tym większa liczba klientów, ale też niestety większy czynsz.

]]>
Polecane Fri, 22 Dec 2017 15:33:57 +0100
Czy tartak przestanie być przeszkodą dla rozbudowy Trasy Uniwersyteckiej? https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12470-czy-tartak-przestanie-byc-przeszkoda-dla-rozbudowy-trasy-uniwersyteckiej https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12470-czy-tartak-przestanie-byc-przeszkoda-dla-rozbudowy-trasy-uniwersyteckiej Czy tartak przestanie być przeszkodą dla rozbudowy Trasy Uniwersyteckiej?

Na drodze do budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej stoi tartak przy ulicy Ujejskiego. Właściciel tej nieruchomości poinformował, iż otrzymał już 70% należnego mu odszkodowania z tytułu wywłaszczenia i teraz szuka nowego terenu, o podobnych parametrach. Czy w czymś jest haczyk?

 

Krzysztof Pietrzak poinformował, iż otrzymał 530 tys. zł odszkodowania, dodatkowo w przyszłości ma dostać pozostałą część wartości oszacowanej przez rzeczoznawcę, czyli około 228 tys. zł. Przedsiębiorca na Facebook-u ogłosił, iż chce te pieniądze zainwestować w przeniesienie swojej działalności.

 

1. Poszukujemy działki położonej blisko Centrum, blisko dróg krajowych – podobnie jak nasza obecna lokalizacja.

2. Muszą być blisko przystanki tramwajowe oraz autobusowe aby nasi pracownicy, którzy mają ogromne doświadczenie w pracy w naszym tartaku mogli do nas szybko i łatwo dojechać.

3. Działka powinna mieć podobne metry jak ta, którą nam odebrano poprzez wywłaszczenie czyli 4930 metrów kwadratowych.

4. Na poszukiwanej nieruchomości musi być dom mieszkalny, może być tak stary jak nasz- nie mamy wygórowanych oczekiwań.

5. Na działce muszą być media takie jak my mamy: prąd, woda, kanalizacja.

6. Działka musi być ogrodzona tak jak nasza.

7. Działka musi być utwardzona ale może tak jak nasza być utwardzona płytami drogowymi oraz matami gumowymi.

8. Na działce muszą być, tak jak na naszej obecnej, pomieszczenia biurowo- socjalne.

9. W cenie sprzedający musi przeprowadzić nas jako rodzinę oraz przenieść cały tartak czyli zdemontować maszyny, załadować je na ciężarówki, przetransportować do nowej lokalizacji, rozładować w nowym miejscu, kolejno ustawić wszystko i uruchomić – to nawet nie jest 200 maszyn i urządzeń a tych głównych nie mamy nawet 100 ?!

 

Można odnieść wrażenie, że jest to wpis po części nasiąkniętym ironią. W czym zatem haczyk? Za otrzymaną kwotę, może być ciężko uzyskać działkę spełniającą powyższe oczekiwania przedsiębiorcy.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 22 Dec 2017 15:16:17 +0100
Poranny paraliż komunikacyjny z powodu zderzenia tramwajów https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12469-poranny-paraliz-komunikacyjny-z-powodu-zderzenia-tramwajow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12469-poranny-paraliz-komunikacyjny-z-powodu-zderzenia-tramwajow Poranny paraliż komunikacyjny z powodu zderzenia tramwajów

Rano przy ulicy Fordońskiej, na wysokości ulicy Kazimierza Wielkiego doszło do kolizji dwóch tramwajów. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ale właściwie cała komunikacja tramwajowa w mieście stanęła w miejscu.

Fordońska jest główną arterią tramwajową, po zablokowaniu której nie ma możliwości dojazdu pojazdem szynowym z centrum miasta do Fordonu. Zdarzenie wymusiło więc skrócenie tras dla linii nr: 3,5,7,10. Drogowcy dla zniwelowania skutków zdarzenia zdecydowali się również wydłużyć linie autobusową nr 74. Do normy ruch zaczął wracać dopiero po porannym szczycie.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 22 Dec 2017 11:13:13 +0100
KPEC wspomaga bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12465-kpec-wspomaga-bezpieczenstwo-dzieci-w-drodze-do-szkoly https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12465-kpec-wspomaga-bezpieczenstwo-dzieci-w-drodze-do-szkoly KPEC wspomaga bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Wczoraj, w pierwszym dniu astronomicznej zimy, Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy przekazało Centrum Integracji Społecznej 38 zestawów odzieży tzw. Agatek, służących osobom odpowiedzialnym za zabezpieczenie przejść dla pieszych, którymi do szkół zmierzają dzieci oraz młodzież.

Każdy z zestawów składa się z wodoodpornej ocieplanej kurtki, spodni, rękawiczek, czapki oraz odpornych na warunki atmosferyczne butów.

 

- O tym, jak to bezpieczeństwo jest istotne i to w szerokim ujęciu, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeśli my, jako spółka, mamy okazję do jego poprawy, chętnie się w to angażujemy. Osobami, które dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ich drodze do szkół i powrocie do domów, gdy przechodzą przez pasy na ulicach, są tzw. Agatki. Chcieliśmy pomóc im w ich pracy, przekazując nowe, kompletne i ciepłe stroje do wykonywania swoich obowiązków podczas zimy – powiedział Andrzej Baranowski, prezes KPEC Bydgoszcz.

 

- Może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, bo „Agatki” widzimy tylko przez chwilę, przechodząc na drugą stronę ulicy, w drodze do szkoły, pracy czy na zakupy, ale naprawdę ich praca należy do ciężkich i odpowiedzialnych. Cieszę się z tej szczególnej inicjatywy KPEC-u i współpracy spółki z inną miejską jednostką, która realizuje tak ważne zadanie dla miasta, jakim jest „Bezpieczna droga” - dodał uczestniczący w spotkaniu Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 22 Dec 2017 07:40:22 +0100