Jesteś tutaj: HomeKruszwicaPKP zainteresowane przywróceniem pociągów do Kruszwicy. W sobotę gród Popiela odwiedził pociąg turystyczny

PKP zainteresowane przywróceniem pociągów do Kruszwicy. W sobotę gród Popiela odwiedził pociąg turystyczny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica niedziela, 21 listopad 2021 19:35
PKP zainteresowane przywróceniem pociągów do Kruszwicy. W sobotę gród Popiela odwiedził pociąg turystyczny Fot: Krzysztof Kardacz

Pociągi pasażerskie w Kruszwicy to rzadkość, dlatego jeżeli się już jakiś pojawi to jest to wydarzenie. Portal MojaKruszwica.pl informuje, że w sobotę przyjechał do Kruszwicy skład spalinowy ze strony Rąbina. Był to przejazd okolicznościowy zorganizowany przez TurKol.pl z Wielkopolski. W ramach tej inicjatywy organizowane są okolicznościowe przejazdy, często na linie nie użytkowane.

W nowym programie inwestycyjnym PKP PLK do 2040 roku znajduje się co ciekawe rewitalizacja linii kolejowej nr 231 z Inowrocławia do Kruszwicy w celu przywrócenia ruchu pasażerskiego. Kilka miesięcy w tej sprawie przeprowadzono także konsultacje społeczne. Nie oznacza to jednak, że automatycznie ruszą jakieś prace inwestycyjne. PKP PLK wskazuje ten projekt jako regionalny w województwie kujawsko-pomorskim, a co za tym idzie kluczowe będzie zaangażowanie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przede wszystkim finansowe. Patrząc na zamiary wydatkowania funduszy europejskich z nowej perspektywy, na inwestycje w kolej władze województwa chcą wydać niewiele, stąd też może nie starczyć nawet na inwestycje, które mają wyższy priorytet niż Kruszwica, będąca tak naprawdę tematem nowym.

 

 

Województwo w pierwszej kolejności będzie chciało dokończyć niezrealizowane w trwającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej inwestycje na linii nr 208 w relacji Brodnica – Grudziądz – Tuchola, wysoki priorytet będzie miało też skomunikowanie Grudziądza z Malborkiem linią 207. Dalsze oczekiwania społeczne dotyczą skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią w powiecie nakielskim. Ogłaszano też przetargi na opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy linii kolejowej do portu lotniczego. To dość sporo inwestycji, a środki jakie chce wydać Województwo Kujawsko-Pomorskie z RPO na kolej mocno ograniczone.

 

 

W powiecie inowrocławskim dyskutuje się głównie o możliwości przywrócenia połączenia Inowrocław – Barcin – Żnin.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

    W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

    Etykiety: kolej
  • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

    Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu