Jesteś tutaj: HomeKruszwicaPKP zainteresowane przywróceniem pociągów do Kruszwicy. W sobotę gród Popiela odwiedził pociąg turystyczny

PKP zainteresowane przywróceniem pociągów do Kruszwicy. W sobotę gród Popiela odwiedził pociąg turystyczny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica niedziela, 21 listopad 2021 19:35
PKP zainteresowane przywróceniem pociągów do Kruszwicy. W sobotę gród Popiela odwiedził pociąg turystyczny Fot: Krzysztof Kardacz

Pociągi pasażerskie w Kruszwicy to rzadkość, dlatego jeżeli się już jakiś pojawi to jest to wydarzenie. Portal MojaKruszwica.pl informuje, że w sobotę przyjechał do Kruszwicy skład spalinowy ze strony Rąbina. Był to przejazd okolicznościowy zorganizowany przez TurKol.pl z Wielkopolski. W ramach tej inicjatywy organizowane są okolicznościowe przejazdy, często na linie nie użytkowane.

W nowym programie inwestycyjnym PKP PLK do 2040 roku znajduje się co ciekawe rewitalizacja linii kolejowej nr 231 z Inowrocławia do Kruszwicy w celu przywrócenia ruchu pasażerskiego. Kilka miesięcy w tej sprawie przeprowadzono także konsultacje społeczne. Nie oznacza to jednak, że automatycznie ruszą jakieś prace inwestycyjne. PKP PLK wskazuje ten projekt jako regionalny w województwie kujawsko-pomorskim, a co za tym idzie kluczowe będzie zaangażowanie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przede wszystkim finansowe. Patrząc na zamiary wydatkowania funduszy europejskich z nowej perspektywy, na inwestycje w kolej władze województwa chcą wydać niewiele, stąd też może nie starczyć nawet na inwestycje, które mają wyższy priorytet niż Kruszwica, będąca tak naprawdę tematem nowym.

 

 

Województwo w pierwszej kolejności będzie chciało dokończyć niezrealizowane w trwającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej inwestycje na linii nr 208 w relacji Brodnica – Grudziądz – Tuchola, wysoki priorytet będzie miało też skomunikowanie Grudziądza z Malborkiem linią 207. Dalsze oczekiwania społeczne dotyczą skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią w powiecie nakielskim. Ogłaszano też przetargi na opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy linii kolejowej do portu lotniczego. To dość sporo inwestycji, a środki jakie chce wydać Województwo Kujawsko-Pomorskie z RPO na kolej mocno ograniczone.

 

 

W powiecie inowrocławskim dyskutuje się głównie o możliwości przywrócenia połączenia Inowrocław – Barcin – Żnin.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

    Etykiety: covid19
  • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

    Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu